Jak třídit odpad

Marie Janáčová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak třídit odpad

  Jak třídit plasty?

  Plastové odpadky patří do žlutých kontejnerů. Do kategorie plastů spadá široká škála odpadků. Přímo na kontejnerech najdete nálepky, na kterých je uvedeno, co dovnitř vhazovat. Patří sem obaly od potravin (např. obaly od těstovin, cukrovinek, brambůrků, kelímky od jogurtů, pomazánek…), prázdné nádoby od drogistického zboží, PET lahve, fólie, sáčky, plastové tašky, obaly od CD a další výrobky z plastů.

  Jak třídit plastyPlastové odpadky nemusí být dokonale čisté, trocha nečistoty nevadí, na obalech od potravin by ale neměla být mastnota a zbytky potravin. Čím více zbytků, tím větší omezení recyklace daných plastů. Příliš mnoho mastnoty v obalu je nezanedbatelný problém, mastnotu je nutné vymýt teplou vodou a odmašťovacím přípravkem.

  Do plastového odpadu nepatří obaly od nebezpečných látek nebo třeba podlahové krytiny z PVC.

  Pokud se chcete vyhnout příliš velké spotřebě plastových obalů, můžete zkusit navštívit bezobalové obchody, které prodávají potraviny na váhu bez obalu. Tyto obchody se bohužel rozrůstají ale zatím hlavně ve větších městech. Druhým tipem může být používání látkových pytlíčků na pečivo či ovoce a zeleninu. Zkrátka si v obchodě nemusíte brát plastový sáček, ale můžete si vzít svůj látkový z domu, měl by být ale průhledný, proto je vhodným materiálem např. záclonovina. Uvidíte o kolik se zmenší objem vašeho odpadu, co se jen sáčků týče.

 2. Jak třídit papír?

  Papírové odpadky patří do modrých kontejnerů. Mezi papír řadíme noviny, časopisy, knihy, lepenky, papírové obaly od potravin atd. Tiskoviny je dobré zvlášť naskládat na sebe a svázat provázkem. Knihy do papírů nevhazujeme s vazbou, pouze bez vazby. Kartonové krabice je vhodné rozlepit a rozložit, aby nezabíraly příliš mnoho místa. Krabice do kontejneru navíc nevhazujte se zbytky izolepy, usnadníte tím recyklaci.

  Jak třídit papírZ recyklovaného papíru se dále vytváří kancelářský papír, toaletní papír, obalové materiály nebo třeba školní sešity.

  Vhazovat do kontejneru bychom neměli papír znečištěný od mastnoty nebo chemikálií. Do papírových odpadů neřadíme termopapíry (účtenky). Stejně tak do papíru nepatří použité papírové kapesníky, papírové pleny ani plata od vajec.

  Plata od vajec mnoho lidí vhazuje do papíru, je to však častý omyl. Jelikož se jedná o vícekrát recyklovaný papír, dále už dobře zrecyklovatelný není. Plata se proto vhazují do směsného odpadu nebo je možné je zkompostovat.

  Nejvíce papírových odpadků vzniká v kancelářích, neváhejte si tedy koš na papír dát přímo k pracovnímu stolu, a to v práci i doma. Papír s kancelářskými sponkami nebo spojený sešívačkou do takového koše vhodit můžeme.

 3. Jak třídit sklo, kovy, elektroniku a bioodpad?

  Jak třídit sklo

  Jak třídit skloSklo přijde do zelených nebo bílých kontejnerů. Barevné sklo házíme do zeleného kontejneru, čiré sklo pak do kontejneru bílého. Nezapomeňte, že vratné lahve je vždy lepší vrátit přímo do obchodu. Sklo se dá recyklovat v porovnání s jinými materiály donekonečna, proto je velmi žádoucí ho třídit. Kromě lahví do těchto kontejnerů můžete vhodit i skleněné tabule ze dveří a oken. Naopak sem ale nepatří zrcadla, autoskla, ani jinak upravovaná skla, také sem nepatří keramika a porcelán.

  Jak třídit kovy

  Kovy jsou cennou surovinou a můžete je vozit do výkupen, kde za ně dostanete peníze. Vozit je můžete též do sběrných dvorů. Do výkupu se nejčastěji dávají barevné kovy (měď, bronz, mosaz, hliník…), ale i železo a železný šrot. Do výkupu nepatří nádoby od nebezpečných látek.

  Jak třídit elektroniku

  Elektronika je vhazována do elektroodpadu – speciálních červených kontejnerů. V podstatě sem patří vše, co během své životnosti ke svému provozu potřebovalo elektrickou energii. Jedná se o menší elektroniku jako nabíječky, mp3 přehrávače, mobilní telefony, baterie, kalkulačky, fény atd. Do kontejnerů nepatří úsporné žárovky ani větší elektronika. Velké spotřebiče (televize, mikrovlnky, pračky atd.) svážíme do sběrných dvorů.

  Jak třídit bioodpad

  Bioodpad je biologicky rozložitelný odpad a patří do hnědých kontejnerů. Jedná se o materiál přírodního původu ze zahrady a z kuchyně. Pro tento druh odpadu města poskytují zdarma kompostéry. Pokud kompostér nevlastníte, vyhledávejte speciální hnědé odvětrávané kontejnery.

 4. Jak třídit krabice od mléka, polystyren, plechovky od nápojů nebo CD/DVD?

  Jak třídit papírové krabice

  Papírové krabice od mléka, mléčných výrobků, vína nebo džusů jsou označovány jako nápojové kartony. Kontejnery, do kterých můžeme použité krabice od mléka vhazovat, jsou označeny speciální oranžovou nálepkou s označením Nápojový karton. Takovou nálepku můžete najít na některých kontejnerech na plast. Samostatné kontejnery na nápojové kartony bývají oranžové barvy, v některých městech chybí a tento odpad je sbírán do speciálních oranžových pytlů. Krabice před vyhozením vždy sešlápněte.

  Jak třídit polystyren

  Polystyren patří do žlutého kontejneru na plast. Pozor ale na polystyren, který byl použit jako stavební izolace. Pokud na něm zůstala omítka, potom do plastů nepatří a měl by být vyhodnocen jako stavební odpad.

  Jak třídit plechovky

  Jak třídit plechovky | © Choneschones | Dreamstime.comPlechovky od nápojů, ale třeba i deodorantů, jsou vyráběny z hliníku a ten do kontejnerů na plast nepatří. Hliníkový odpad můžete po nahromadění odvážet do sběrného dvora. Tímto způsobem bude hliník zpracován a recyklován. Druhou možností je hliník odevzdat do speciálních sběrných boxů, ty se ale nenachází všude, je dobré se o nich informovat na obecním úřadě. Tyto boxy bývají také často na nádražích. Do hliníkového odpadu řadíme i víčka od jogurtů. Jak poznáme, zda se jedná o hliník či plast? Hliník je měkký. Pokud např. víčko od jogurtu zmačkáte do koule a nevrátí se zpět, jedná se o hliník. Pokud se víčko vrací do původního tvaru, jedná se o plast.

  Jak třídit CD a DVD

  V dnešní době tato média pomalu, ale jistě ustupují a mnoho lidí se nahromaděných CD a DVD potřebuje zbavit. Tento odpad obsahuje pro přírodu nebezpečné látky a je nejlepší ho odvézt do sběrného dvora nebo vhodit do červeného kontejneru na elektroodpad.

 5. Jak třídit textil?

  Pokud máte doma mnoho nepoužívaného oblečení, nevyhazujte ho do směsného odpadu. Nejlepší variantou, jak se textilu zbavit, je poskytnout použitelné oblečení na charitu. Na charitu jej můžete rovnou odvézt nebo využít kontejnery, které jsou provozovány přímo charitami. Tím doma uvolníte místo a pomůžete potřebným lidem.

  Pokud oblečení už není ve stavu vhodném k darování, vhazujte textil do kontejnerů, které jsou určené ke sběru textilu. Kontejnery mívají různou barvu, jsou označeny nápisy Textil. Sem můžete vhazovat kromě oblečení i nejrůznější látky nebo boty. Textil můžete zavést taky do sběrného dvora.


EK
Eva Klusáková 12.12.2018 – 13:18

Kam patří konzervy od potravin?

Odpovědět

ˇN
ˇMarie Nepeřená 16.12.2018 – 11:53

Dobrý den, nikde se nemohu dovědět, kam patří obaly z kočičího krmení v sáčku. Vypadají "kovově" ale nejedná se o plast?Dík za odpovědˇ.Nepeřená

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma domácnost


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás