Jak pěstovat šeřík

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat šeřík

    Jak vybrat šeřík

    Věděli jste, že šeřík patří do čeledi olivovníkovitých? Dnes je známo na třicet různých druhů a přibližně osm set kultivarů šeříku. To není zrovna málo. Ale nevěšte hlavu, vyberete si celkem snadno, nabídka českého trhu je omezena na odolnější odrůdy.

    Rozhodovat se musíme přednostně podle tvaru. Některé šeříky porostou jako keře, třeba jen půlmetrové výšky, jiné jako stromy, a dokonce až do výšky 4 metrů. S tím se pojí  i šířka rostliny, keře jsou velmi prostorné, stromy zvládají užší prostor. To vše vyústí ve velký rozdíl, proto začínáme při výběru tvarem a výškou rostliny. Pak teprve se soustředíme na barvu.

    Nejmenším u nás běžně dostupným šeříkem je šeřík Meyerův, který má růžovou barvu a doroste právě jen do půl metru, maximálně do jednoho metru výšky, podle podmínek, ve kterých roste. Větší skupinou kultivarů je šeřík Prestonové, který naroste do cirka dvou metrů. A mezi největší řadíme šeřík čínský nebo šeřík hyacintokvětý, případně klasický šeřík obecný, který zvládne právě až ony čtyři metry výšky, v dobrých podmínkách ještě více.

    Vedle barev květů pak vybíráme i jejich plnost. Existují jednoduché odrůdy šeříku, ale také odrůdy plnokvěté. Ty druhé v pořadí vyžadují více zálivky a hnojení.

  2. Kdy a kam zasadit šeřík

    Šeřík lze sadit kdykoliv během celé sezony, ale nejlépe uděláte, pokud jej zasadit během října nebo během dubna. Šeřík je samozřejmě mrazuvzdorný, takže pokud jej zasadíte na podzim, bude se mu dobře kořenit (za předpokladu vlhkého podzimního počasí. A na jaře bude připraven vzdorovat teplu i suššímu počasí.

    Při výsadbě během jara je nutné počítat s častější závlahou šeříku. Ten sice snáší dlouhodobější sucho, ale to až je dobře zakořeněný, tedy nejdříve po dvou letech. Takže podzimní výsadbou si většinou ušetříme dost zalévání.

    Co se místa výsadby týká, je to šeříku celkem fuk. Zvládne totiž snad všechna stanoviště, od slunných až po polostinná. Přednost dá zásaditým, vápenatým půdám, ale pěstovat se nechá i v kyselejším písčitých místech.

  3. Jak zasadit šeřík

    Výsadba šeříku není spojena se speciálními nároky. Pokud máte kyselou půdu. Jen udělejte větší výsadbovou jámu a vyplňte ji zeminou smíchanou s vápnem. Nebo kupte vápenitou zeminu přímo v zahradnictví.

    Výsadbovou jámu nejdříve důkladně prolijte vodou a do ní šeřík zasaďte. V zásaditějších zeminách nemusí být výsadbová jáma nijak velká. Na její dno dejte zeminu smíchanou s kompostem, prolijte a zasaďte šeřík.

    Je nutné šeřík zasadit rovně, ve větrných oblastech, pokud sadíte stromek, mu dát i opěrný kůl a přivázat. Jakmile šeřík přihrnete částí zeminy a udusáte, opět prolijte vodou. Pak teprve dosypte zbytek zeminy, ale tu už neudusávejte. Zálivka by se měla ještě několikrát opakovat.

    Pokud jsme sadili šeřík na jaře, je vhodné vyštípat první květní pupeny, aby se rostlina mohla soustředit na zakořenění, nikoliv se vyčerpávat kvetením nebo dokonce tvorbou semínek. Šeříky sazené na podzim můžeme nechat hned následující jaro kvést.

  4. Jak zalévat šeřík

    Zalévání šeříku není vyloženě nutné. Ale pokud chcete mít pěkné a velké květy, které dlouho vydrží, bude nutné dát šeříku vodu alespoň před rozkvetením a během něj. Zalévání je velmi důležité hlavně po výsadbě, aby se stromku nebo keři usnadnilo zakořenění.

    Šeřík obecně snáší velká sucha, takže po odkvětu, pokud tedy nebude sucho extrémní, už můžete dvouletý a starší šeřík ponechat bez zálivky. Mladší rostlinky je vhodné občas přece jen řádně prolít, aby se kořeny mohly zdravě vyvíjet.

  5. Jak pěstovat šeřík

    Jak hnojit šeřík

    Šeřík má rád hnojení od brzkého jara, kdy nejdříve přivítá dusičnaté hnojivo, aby dobře nastartoval růst, později pak přejděte na draselná hnojiva, například síran draselný, který dodá výživu pro bohaté kvetení. Obě hnojiva můžete plně nahradit přírodním hnojem nebo alespoň kompostem s přídavkem živočišné složky. Po odkvětu již hnojení nutné není, pouze mladším rostlinám můžeme dopřát další dávku draselného hnojiva pro lepší přípravu kořenů na zimu.

  6. Jak se starat o šeřík

    Šeřík v podstatě žádnou péči nepotřebuje, narozdíl například od ibišků. Výjimkou je odstraňování odkvetlých květenství, aby se rostlina nevyčerpávala tvorbou semínek. Tím si totiž zajistíme více květů a delší dobu kvetení. Vůni a nádheru šeříkových květů si pak prostě užijeme mnohem déle.

    Řez šeříků není nutný. Ale pokud potřebujeme keř nebo strom zkrotit v jeho růstu, můžeme. Šeřík snáší i radikální tvarování. Také dobře snáší zimu, takže zazimování nemusíme vůbec řešit. Přežije bez úhony i v mrazové kotlině.

  7. Jak rozmnožit šeřík

    Mnoha způsoby a velmi snadno. Šeřík se dá množit řízkováním ve skleníku, dále hřížením, odkopky, roubováním, očkováním anebo výsevem. Možností je nepřeberné množství. Každá z nich je poměrně snadná a hlavně se setkává s pravidelným úspěchem.

    Například řízkování se vyplatí během dubna, kdy vezmete několik dřevitých řízků s pupeny a namočíte jeden konec do stimulátoru růstu, pak zasadíte a zajistíte jim vlhké prostředí, nejlépe pod fólií nebo v již zmíněném skleníku.

    Hřížení využijete zejména u keřů, které častěji mají větve až na zemi. Tak je jen přihrnete hlínou. Ony časem zakoření. Pak zahřížený výhon jen odstřihnete od mateční rostliny a vyryjete, přesadíte na nové stanoviště.Podobně rozmnožíte i další keře, například šalvěj.

    Odkopky, tedy výhony z kořenů, rostou u keřů i stromků.

  8. Jaké jsou choroby a škůdci šeříku

    Šeříky trpí chorobami tehdy, když je pěstujete ve velmi zamokřených půdách, případně na stanovištích s kyselou zeminou. Tady šeříky strádají a zakrňují, a to jak s tvorbou listů, tak samozřejmě i květů.

    Mezi škůdci jsou nejčastějšími trýzniteli šeříků mšice. Vzhledem k tomu, že šeřík nebudeme konzumovat, můžeme s klidným srdcem použít insekticid, který působí cíleně pouze na mšice, nikoliv na další hmyz. U malých rostlinek se vyplatí i olejový nebo mýdlový postřik.


J
Jaru 16.05.2021 – 17:47

Dobrý den, po odkvětu jsem laty ostřihala. Na podzim jsme zkrátili "korunu" tak , abychom na ni křovinořezem dosáhli ze země. Teď na jaře kvete jen na nízko rostoucích větvích, koruna, kterou jsme ořezali vůbec nekvete. Rezali jsme pozdě Třeby zárodky květů už byly připravené ? Ldy se má keř omlazovat ??Děkuji za odpověď. J

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás