Jak pěstovat orchideje

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak pěstovat orchideje

  Jak vybrat orchidejeu

  Orchideje, na které nejčastěji narazíme v květinářství, bývají z rodu Phalaenopsis, Paphiopedilum, Cattleye, Dendrobium, Oncidium, Cymbidium, Coelogyne, Zebriane, Vanda. Jedná se o pralesní, tropické odrůdy. Orchideje rostou však i u nás, ale ty se v bytech jako pokojová rostlina pěstují jen málokdy.

  Nejméně náročnou je odrůda Phalaenopsis. Takže pokud s nimi teprve začínáte, vyberte si ji. postupně se můžete dopracovávat k náročnějším druhům.

  Orchidej si můžete koupit rozvíjející se, v plném květu nebo již odkvetlou. Za každou z nich zaplatíte zcela jinou cenu. To proto, že rozvíjející se orchidej vám doma pokvete nejdéle. Plně rozkvetlá kratší jen dobu, ale u obou máte květy v podstatě hned.

  No a odkvetlá orchidej pokvete zase až po určité době, takže se ke květům musíte nejprve dopěstovat. Proto jsou odkvetlé rostliny těmi nejlevnějšími. Mnoho lidí orchidej po odkvětu dokonce vyhodí, berou ji jen jako letničku, podobně jako například bramboříky. A to je velká škoda.

  Velké pozor musíme při nákupu orchidejí dávat na virové infekce. Ty poznáte podle rozpitých skvrn na květech, ale při silnějším napadení i podle okrouhlých skvrn na listech. Někdy infikovaná orchidej žádné známky nákazy neprojevuje. Ale pokud ano, jistě si takovou domů nenoste.

 2. Jak zasadit orchideje

  Sázení orchidejí má svá přísná pravidla. Jednak je nutné volit průhledné květníky, aby se ke kořenům dostalo světlo. Kořeny jsou u mnoho odrůd zelené, a i v nich probíhá fotosyntéza. V přirozeném prostředí rostou orchideje zejména v korunách stromů, kde i ke kořenům proudí světlo.

  Sadíme do speciálního substrátu pro orchideje, který splňuje požadavky této rostliny na prostředí pro její kořeny. Ale je nutné vědět, že některé substráty pro orchideje obsahují pouze kůru, což je to nelepší prostředí. Jenže vyžaduje častější zálivku.

  Jiné substráty jsou obohaceny ještě o rašelinu nebo rašeliník či mechy a drží déle vodu. To je sice dobré pro méně častou zálivku, ale horší pro kořeny orchidejí, které tu mohou snadno zahnívat.

  Květník pro orchidej by měl být jen o něco větší, než její kořenová bal. A pokud jste pořídili orchidej ve vyhovujícím květníku již v květinářství, není nutno ji cirka rok přesazovat, minimálně do doby, než kořeny prorostou substrátem.

 3. Jak přesadit orchideje

  Teprve až rostlina vypadá, že z květníku uteče, je vhodná doba pro její přesazení do větší nádoby. Jestli orchidej už neroste do větší velikosti – a jen strávila substrát, přesaďte ji do stejné nádoby, pouze jí dejte substrát nový.

  Při přesazování je vhodné nejprve odstřihnout staré hnědé suché kořeny, pak teprve přesazovat. Velmi pečlivě musíme při přesazování zacházet s kořeny vitálními, silnými, často zelenými, abychom je nepolámali. Jsou totiž až nečekaně křehké. Ulomení jednoho nebo dvou kořenů rostlině nijak výrazně nevadí. Je to ale vždycky škoda.

  Zasadíme orchidej tak, že ji dáme do téměř prázdného květníku a k ní přisypáváme substrát. Nikdy ho nedokážeme nasypat do plna, ale to ničemu nevadí. Až substrát vodou slehne, teprve potom přisypeme další, lze i opakovat.

  Je to rozhodně lepší postup, než se snažit substrát napoprvé maximálně natlačit dovnitř a kořeny jím poškodit. Orchideji rozhodně nebude vadit, když bude pár dní mít méně substrátu.

 4. Kam umístit orchideje

  Orchideje milují světlo, ale nesnesou přímé slunce. To sice na první pohled působí dost bizarně, ale v podstatě je potřeba je dávat na severovýchodní až severozápadní okna. Tam budou nejspokojenější. Na balkonech a verandách mají rády severní stranu.

  Pokud je budete v létě letnit, dejte je do polostínu, lépe do stínu, ale na světlé stanoviště. K letnění se hodí ty orchideje, které nejsou vyloženě teplomilné. Ty hodně teplomilné ponecháváme celý rok v interiéru, protože letní noční teploty v našich krajích jim nemusejí stačit.

  Výborné zkušenosti jsou s pověšením orchidejí do korun stromů (když orchideje nekvetou). Tam mají jednak spoustu rozptýleného světla a jednak polostín. Dešťové srážky květníkem jen protečou. A když je příliš dlouhé sucho, vláhu doplníte.

  Ranní rosa dělá orchidejím nesmírně dobře. Před prvním velkým ochlazením je samozřejmě nutné dát orchideje zpět do interiéru. A ven je dávejte až po posledních ranních mrazících, to je jasné.

  Pokud letníte ve větvích stromů, získáte ještě jednu výhodu, kterou je ochrana proti slimákům. Na stromy totiž za orchidejemi nepolezou. Ale na balkonech s nimi možná budete hodně bojovat.

  Po letnění je dobré dát orchidejím na nějakou dobu chladnější stanoviště, jen okolo 16 stupňů. To je vyprovokuje ke kvetení.

 5. Jak zalévat orchideje

  Orchideje se, pokud je máte v interiéru nebo na balkoně, kam nemohou dešťové srážky, zalévají tak, že je ponoříte do kýble s vodou pokojové teploty a necháte substrát i kořeny nasát vodou, pak zase okapat. Poté je vrátíte na jejich stanoviště.

  Takto stačí v létě zalévat orchideje v rozmezí cca jednoho až dvou týdnů. V zimě i jen jednou měsíčně, kratší den a zejména uložení na chladnějším stanovišti nevyžadují tolik vody.

  Dlouhé sucho ale také orchidejím škodí, protože rostlina vysychá – po zálivce pak dostane vodní šok. Zálivku tedy opakujme pravidelně, nejlépe formou namočení do kýble s vodou.

  Pokud takovou možnost nemáte, zalívejte jednou týdně jen tolik, aby v substrátu nezůstala přebytečná voda. Ostatně, jsou k tomu speciálně vyrobeny právě květníky určené orchidejím.

  Letněné orchideje zalije příroda sama, případně je prolijte dešťovou vodou, když je dlouhodobější sucho a velká vedra. Přebytečná voda musí mít možnost odtéct.

 6. Jak hnojit orchideje

  Hnojení orchidejí je celkem bez komplikací, jednou za měsíc jim stačí do zálivky přidat hnojivo podle návodu. Vždy berte hnojivo speciálně na orchideje. Jedná se o tekuté hnojivo, které naředíte podle odrůdy nebo typu orchideje.

  Hnojivo ve správném ředění je možné nalít přímo na substrát, za týden pak následuje zálivka bez hnojiva formou namočení do kýble. Nebo formou běžné zálivky. V zimě se orchideje téměř nehnojí, stačí jim jedna dávka za cirka 6 – 8 týdnů.

 7. Jak pečovat o orchideje

  Orchideje potřebují správnou zálivku, rosení, občas přihnojit. Rosení je velmi důležité, zejména pokud jde o orchideje pěstované v interiéru, kde není žádná přirozená ranní rosa. Ale pozor, voda z rosení (a ani ze zálivky) se nesmí dostat na květy. Ty by byly vodou zničeny.

  Jednou za čas je nutné orchideje přesadit. A vždycky potřebují dostatek rozptýleného světla, nikdy přímé slunce, už vůbec ne úpal přes okenní tabulky. Orchideje se vyplatí letnit a pak zimovat na světlé, ale chladnější verandě, jako to mají rády například i tlustice.

 8. Jaké jsou choroby a škůdci orchidejí

  Orchideje trpí chorobami z nesprávného pěstování, a to zejména z přemokření. Tehdy zahnívají kořeny a postupně zajde celá rostlina. Stejně nesvědčí ani dlouhodobé sucho, kdy rostlina zasychá a pak se hůře adaptuje na novou vláhu.

  Škůdci, kteří orchideje napadají, jsou savý a žravý hmyz. Při počátečním napadení postačí sprcha, později už je nutno aplikovat postřik proti těmto škůdcům. Škůdci se rádi soustředí na obě strany listů a ke květním stvolům.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás