Jak pěstovat juku

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat juku

    Jak vybrat juku

    Juka je druhem agávovité rostliny, která pochází z teplých částí Severní Ameriky a také z Ameriky střední. Svůj původ má doložený i v Indii. A díky své nezdolnosti dokáže růst téměř kdekoliv, kde nemrzne. Díky tomu ji potkáte v podstatě v každém květinářství.

    Výběr je v podstatě jen na vašem vkusu, není totiž nutné se nijak složitě rozhodovat mezi kultivary, v nabídce jsou totiž většinou jen dva základní – ten s plně zelenými listy a pak Variegata, který má bílé okraje listů.

  2. Jak zasadit juku

    Pokud si juku nepřinesete z květinářství ve kvalitním substrátu, je vhodné ji doma přesadit. Mladičká juka roste nejprve jako růžice, později zasycháním spodních listů tvoří poměrně silný kmen. Jula vždy má velké a silné kořeny, což je i hlavní ukazatel jejího zdraví.

    Juka se přesazuje z počátku každý rok, později jednou za dva až tři roky. Sadíme vždy do většího květníku, a to o alespoň pět centimetrů. Nutná je drenáž na dně květníku, juka nesnese dlouhodobé mokro v substrátu.

    Juku zasaďte vždy do substrátu pro palmy, do kterého je vhodné přidat zahradní zeminu a písek, ale nutné to není. Saďte do podobné hloubky, jako byla juka v původní nádobě.

  3. Kam umístit juku

    Juka nerada přímý sluneční svit, ale ocení spoustu rozptýleného světla. To platí nejen o jejím zimním pobytu v bytě či v lodžii nebo zimní zahradě, ale také o letním pobytu na terase nebo balkoně. Vždy ji venku dávejte na chráněné místo před větrem, ale i před přímým poledním sluncem.

  4. Jak zalévat juku

    Juku zaléváme velmi opatrně, častěji, malými dávkami. Juka potřebuje mít substrát stále mírně vlhký, ale nikdy přemokřený, jinak začne chřadnout a může to vést až k jejímu uhynutí, pokud byste ji včas nepřesadili do nového a suchého substrátu.

    Takže se zálivkou vždy velmi opatrně, nikdy nesmí zůstat stát voda ve spodní misce. Vždy ji po cirka půl hodině vylijte. Substrát udržujte stále mírně vlhký a také juku roste, když ji v zimě máte v suchém bytě.

    Vhodné je i umístění tácku s kamínky pod květník, do kterého lijeme vodu, aby se odpařovala a vlhčila vzduch v bezprostředním okolí juky. Je to podobné jako například u kávy.

  5. Jak hnojit juku

    Juku je vhodné hnojit pravidelně hnojivem pro palmy. Tou pravidelností se myslí cirka třítýdenní intervaly během vegetace. V zimě, pokud juku zimujete v chladném prostředí, například na verandě nebo v zimní zahradě, v lodžii, tak ji hnojit nebudete vůbec.

    Jestliže ji nemůžete dát na chladné a světlé místo, protože v bytě žádné nemáte, tak se k ní po celý rok chováte jako k běžně vegetující rostlině, jen je nutné jí dopřát hodně rozptýleného světla. V zimě na ni může i sluníčko přes okno, ale opravdu jen do poloviny února, později by jí sluneční paprsky (za běžným dvousklem) ublížily.

  6. Jak se starat o juku

    Juka nijak speciální péči nepotřebuje. Vyžaduje jen stále mírně vlhký substrát, v suchém bytě rosení nebo zvlhčování pomocí odparu z tácu s vodou (a kamínky) pod ní. Na léto můžeme juku přenést na balkon či na terasu, ale nikdy na přímé slunce. Vždycky bude potřebovat chráněné místo bez průvanu a se stínem, polostínem.

    Juka postupně během růstu ztrácí spodní listy, a tím tvoří kmínek. Žloutnutí a zasychání spodních listů není nijak ke škodě, jde o přirozený vývoj této krásné palmovité rostliny. Juka potřebuje každé jaro přesadit do větší nádoby (ale vždy jen o cca 5 cm větší), pravidelnou, ale slabou zálivku a také hnojení.

  7. Jaké jsou choroby a škůdci juky

    Juka netrpí na škůdce ani choroby, až na výjimky. Jiná věc je samozřejmě špatná zálivka. Přemokřená juka velmi rychle odumírá, mokrý substrát je jejím největším nepřítelem. Přemokření poznáte podle toho, že listy žloutnou (i ty horní), ale také podle toho, že začne měknout kmínek.

    Dá se to ještě řešit, ale vždy jen do určitého okamžiku, často je poškození z dlouhodobějšího přemokření už nevratné. Řešení spočívá v okamžitém vyndání z květníku, opláchnutí kořenů a přesazení do nového a ne mokrého substrátu. Vždy dejte na dno květníků drenáž.

    Dalším nebezpečím je pro juku nedostatek světla. Jeho následek se může projevovat tím, že žloutnou a usychají listy, a to ve velkém. Některé výhonky mohou dokonce uhnívat uprostřed. Řešením je včasné přesunutí na světlo. Aby se situace neopakovala, je vhodné juku pravidelně letnit venku.

    Ze škůdců se na juce můžete setkat nejčastěji se mšicí, zejména uvnitř listové růžice. Pokud není napadení masívní, tak stačí očistit rostlinu od mšic vatou namočenou v lihu, v opačném případě samozřejmě vhodný postřik.

    Jestliže najdete šedý povlak na listech, půjde o některou z houbových chorob. I ty lze řešit včasným postřikem. Nejlépe je poradit se o volbě postřiku v zahradnictví.


z
zdenka 15.03.2020 – 20:30

mám dotaz:co dělat po odkvetení Juky s tím stvolem nejde jen tak odstranit nebo se to nemá? moc děkuji

Odpovědět

N
Nikča 15.12.2020 – 22:35

Co mám udělat, když jsem moji juku omylem dost přelila? Teď jsou její listy suché a povadlé, taky vůbec nesaje vodu. Prosím pomozte mi.

Odpovědět

R
Rozi 30.12.2020 – 15:03

Prosím je v pořádku,když se začne kmen s listy začne ohýbat do boku. Juka má výšku asi 120 cm a je pěstovaná již 3 rokem v bytě. Děkuji

Odpovědět

L
Lenka 28.08.2022 – 12:09

@Nikča: Dobry den.Mam dotaz.Prosim o radu.Mam pul roku Juku.Stale sla pekne a stale jsem ji malo zalevala.Ted mi ale zacali zloutnout listy ale az u kminku.A jsou svesene dolu.Dala jsem ji vic pod okno na svetlo.Muzete mi piradit co delam spatne.Dekuji

Odpovědět

Jaroslava Šebková 15.09.2022 – 20:12

Dobrý večer, mám k Vám dotaz. Mám juku, z jednoho silnějšího kmínku mi vyrostli dva slabší kmínky a ty jsou právě vysoké, že zbývá asi 30cm od stropu, nevím co dělat. Je nádherná a mám jí víc jak 10 let. Seříznout ji nevím jak, hlavně nevím jak docílit toho aby měla silnější ty dva kmínky. Bylo by možno Vám poslat foto té juky, pro mé lepší vyjádření. Předem děkuji za odpověď

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak pěstovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás