Jak pěstovat chilli

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat chilli

    Jak pěstovat chilli

    Pěstování chilli papriček je možné mnoha způsoby. Lze si je vypěstovat jak ze semínek, tak ze zakoupených předpěstovaných sazeniček. Chilli můžeme pěstovat i ze semínek těch papriček, které jsme třeba dostali od známých. Jen je musíme nechat projít chladem, aby jakoby přezimovala, dozrála a byla schopná vyklíčit.

    Kde pěstovat chilli

    Jak pěstovat chilliRostlinky chilli papriček můžeme pěstovat doma za oknem v květníku. Nebo na balkoně, na terase v truhlíku, na zahrádce v záhonu anebo tam, kde se jim daří vždy nejlépe – ve fóliovníku nebo ve skleníku.

    Obecně narostou chilli papričky kdekoliv, ale mají rády klidná zákoutí. Proto pokud je pěstujete venku na záhoně, udělejte jim trochu soukromí. Zamulčujte je a od severu je ochraňte třeba jinými a vyššími rostlinami nebo netkanou bílou textilií.

    Pokud budete chilli papričky pěstovat doma, nemusíte se bát o opylení. Jsou totiž samosprašné, takže domů nemusíte pouštět žádný hmyz pro jejich opylení. Ani kolem nich běhat se štětečkem v ruce.

    Je nutné podpírat rostlinky chilli papriček?

    Chilli papričky budou pravděpodobně potřebovat oporu v podobě vyvázání k nějaké tyčce. To platí zejména u kozích rohů pěstovaných venku, tedy na záhonu nebo na balkoně či terase, kde s nimi může klátit vítr. U extra malých papriček to však nebude nutné. Jejich rostlinky jsou dost silné na to, aby úrodu v podobě malých papriček unesly i bez pomoci.

    Co vyžadují rostlinky chilli papriček?

    Chilli papričky mají rády více vody a dost organických živin. Pokud koupíte organické hnojivo granulované, stačí ho zahrábnout do substrátu a na celou sezónu máte s hnojením vystaráno. Pokud hnojíte tekutým, je potřeba postupovat podle návodu. Přehnojení se moc bát nemusíte, rostlina dusík do plodů neukládá. Ale pozor, abyste si rostlinky přílišným hnojením nespálili.

    Jak sklízet chilli papričky?

    Chilli papričky se sklízejí postupně, dle potřeby. Ale pokud jsou plody na rostlině dlouho, brání rostlině nasadit na nové. Proto je vhodné udělat občas větší sklizeň a přebytky usušit nebo zavařit, případně zamrazit.

    Jak bojovat se škůdci chilli papriček?

    Chilli papričky mohou být napadeny mšicí nebo sviluškou, to jsou nejčastější případy. Pokud zjistíte, že je na papričkách tento savý hmyz, co nejdříve je pořádně omyjte – celé rostliny. Květník klidně celý namočte do vany nebo do sudu s vodou. V případě potřeby opakujte.

    Pokud máte chilli papričky ve skleníku nebo na záhoně, řádně papriky ostříkejte proudem vody. Účinný je i postřik z teplé vody, oleje a prášku do pečiva, který hmyz udusí. Je nutné jej opakovat po vylíhnutí nové generace z vajíček. Poměr je následující: 5litrů teplé vody, 50 ml oleje a 3 prášky do pečiva. Postřik je nutné aplikovat zejména na spodní stranu listů.

  2. Jak pěstovat chilli ze semínek

    Pokud chcete pěstovat chilli papričky ze semínek, můžete na to jít dvěma způsoby. Buď semínka vysít na perlit či jemu podobnou horninu, či na buničitou vatu – a naklíčená je pak přemístit do substrátu. Anebo je vysít přímo do substrátu, čímž si ušetříte jedno přepichování.

    Jak pěstovat chilliPokud budete sít na perlit nebo buničitou vatu, je potřeba mít nádobky, do ní dát perlit či vatu a řádně vše namočit. Na mokrý povrch pak dejte semínka paprik, překryjte mokrou papírovou kuchyňskou utěrkou. Pak ještě fólií. Utěrku pravidelně vlhčete. Vysetá semínka musejí být v teple, nejlépe na dřevěném prkénku na radiátoru. Nebo na podlaze, ve které máte podlahové topení.

    Pokud chcete sít rovnou do substrátu, dejte do nádobky kvalitní výsevní substrát a prolejte jej. Až se nasákne, vysejte na povrch semínka, ale v dostatečné vzdálenosti od sebe, aby mohla pak pohodlně růst a aby se vám později semenáčky dobře přesazovaly. Semínka zasypte troškou substrátu a zavlhčete střičkou. Nádobku překryjte fólií, abyste udělali stálé a vlhké mikroklima.

    Jakmile mají rostlinky alespoň dva pravé lístky, můžete je přesadit do květníků, ve kterých je budete pěstovat doma či na balkoně po zbytek sezony. Pokud budete pěstovat ve skleníku nebo v záhonu, přesaďte je do dočasných květníků. Sice je budete pak dávat do země, ale rostlinky už potřebují mít vlastní květník. Lze je vysadit i po dvou jednoho většího květníku.

    Průběžně chilli rostlinky přihnojujte organickým hnojivem. Další postup v pěstování najdete v předchozím boxíku, tak do něj nahlédněte.

  3. Jak pěstovat chilli venku

    Pěstování chilli papriček venku vyžaduje v podstatě tři podmínky. Rostlinka by měl být zamulčovaná, měla by mít oporu a měla by být alespoň od severu chráněná proti větru, zejména zjara. Automatickou podmínkou je vysazení až v polovině května, kdy již tolik nehrozí přízemní mrazíky.

    Zpočátku ponechte rostlinky obalené bílou netkanou textilií a na noc je vždy důkladně zalijte, aby odpařující se voda neumožnila nočnímu chladnému vzduchu přístup k sazenici. Venku je i vyšší riziko napadení rostlinky nějakým savým či žravým hmyzem. jak v tomto případě postupovat, najdete v boxíku č.1.

  4. Jak pěstovat chilli doma

    Pěstování chilli papriček je možné i doma, a to díky samosprašnosti těchto rostlinek. Není nutné je opylovat, přesto vytvoří plody i se semínky. Vyžadovat budou světlejší stanoviště, nejlépe u okna. A také více vody a živin, nejlépe v podobě organického hnojiva.

    Pokud koupíte granulované hnojivo, stačí jej na začátku pěstování zahrnout do zeminy. Bude se uvolňovat postupně. Další detaily pěstování i sklizně najdete v boxíku č. 1.

  5. Jak pěstovat chilli ve skleníku

    Pěstování chilli ve skleníku je v podstatě podobné jako pěstování chilli venku. Jen ta podmínka ochrany proti severnímu větru tu neplatí. Rostlinky můžete vysadit již v dubnu a v případě chladnějších nocí ve skleníku přitopit svíčkami.

    Rostlinky ve skleníku obecně rostlou více do délky, ale o to jsou pak slabší. Proto zejména ve skleníku může být nutná opora – když například pěstujete některé z větších odrůd – tedy s většími plody. Ve skleníku držíme stále vlhkou zem. A v případě napadaní rostlinek škůdci postupujeme podle návodu v boxíku č. 1.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma chilli


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás