Jak nakreslit mandalu

Ivana Švarcová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak nakreslit mandalu

  Co je to mandala

  Kruhové obrazy, neboli mandaly provázejí lidstvo již od nepaměti. Nastíníme zde alespoň ve zkratce jaký má mandala význam a o povíme si jejím původu. Naučíme se v jednoduchých krocích jak namalovat mandalu podle vlastní fantazie a k jakým účelům se dá mandala využít.

  Nejprve si vysvětlíme, co je to mandala. Slovo mandala pochází původně ze staroindického obřadního jazyka sanskrtu a znamená kruh. Nejstarší kruhové obrazce se vyskytují již ve starší době kamenné, vyskytují se ale napříč staletími a v různých částech světa.

  Používání tohoto sanskrtského slova se ve 20. století díky Carlu Gustavu Jungovi rozšířilo do celého světa. Jung tímto slovem pojmenoval kruhové kresby své a později i svých pacientů. Ve svých spisech pak toto označení používal pro další kruhové ornamenty, hojně se vyskytující po celé Evropě.

  Označení původně náboženských obrazů z východu se tak rozšířilo na jakékoliv kresby a ornamenty kruhového tvaru.

  Kreslení mandaly pro nás může být kreativní činností, jejímž výsledkem bude krásný obrázek vhodný k zarámování, nebo relaxační technika, kde až tolik nezáleží na výsledku, ale důležitý je proces tvorby. Nebo v ideálním případě obojí zároveň.

  V každém případě je kreslení mandaly specifickou výtvarnou technikou, která příznivě ovlivňuje i náš duševní stav a duchovní rozpoložení.

 2. Čím malovat mandaly

  Pro vytváření mandaly se hodí v podstatě jakákoliv výtvarná technika. Můžeme kreslit tužkou, pastelkami, fixy, malovat vodovými nebo temperovými barvami, či techniky kombinovat.

  Mandaly se ale dají i skládat z vystříhaných papírů, korálků, přírodních materiálů nebo vysypávat z barevných písků. Nakreslit mandalu je náročnější úkol než například nakreslit anděla nebo nakreslit ducha, ale vše je zase jen o cviku.

 3. Jak se naladit na kreslení mandaly

  Aby malování mandaly mělo na nás i terapeutický účinek, je vhodné se před započetím práce naladit. Vyhradíme si dostatek času, kdy nebudeme vyrušováni, vypneme telefon. Zvolíme vhodné klidné, dobře osvětlené místo, které je nám příjemné a pohodlně se usadíme.

  Zapálíme svíčku, pustíme relaxační hudbu nebo použijeme vonné esence. Než začneme kreslit mandalu, zavřeme na pár okamžiků oči, zklidníme mysl a uvědomíme si svůj záměr, se kterým mandalu malujeme.

  Může to být mandala pro štěstí, mandala na zklidnění po náročném pracovním dnu, mandala pro zdraví, či třeba mandala pro děti nebo přítele. Časem si takto vytvoříme pravidelný rituál a vznikne nám mandala pro každý den.

 4. Jak nakreslit mandalu

  Kreslení mandaly – příprava

  Pro začátek si zkusíme krok po kroku namalovat mandalu fixem a následně ji vybarvíme. Na papír si načrtneme základní kruh pomocí kružítka, nebo obkreslíme třeba talíř. Označíme si střed kruhu, ze kterého budeme vycházet.

  Pro snadnější orientaci si mandalu rozdělíme do výsečí. Jejich počet je libovolný, ale může být pro nás symbolický. Na čísla se můžeme podívat z hlediska numerologie, nebo třeba jako na archetypy. Každé číslo má nějaký symbolický význam.

 5. Jak nakreslit mandalu

  Jak začít kreslit mandalu

  Zvolíme vhodný nástroj, ideální bude tenký vytahovací fix. Pokud budeme chtít vybarvovat vodovými barvami, hodí se lihový fix nebo tuš. Začneme ve středu malým kroužkem a postupně v pravidelných řadách přidáváme různé tvary a prvky. Držíme se přitom naznačených výsečí.

 6. Jak nakreslit mandalu

  Jak nakreslit mandalu – průběh

  Jsme asi uprostřed kruhu. Naše mysl je v tomto okamžiku uvolněná, pokračujeme intuitivně, o nic se nesnažíme. Obrázek jakoby se kreslil sám. Přidáváme další a další řady poslkádané z jednotlivých prvků, které nám zrovna přijdou na mysl.

 7. Jak nakreslit mandalu

  Jak kreslit mandalu – průběh

  V okamžiku, kdy naše mandala dosáhla předem načrtnutého okraje, ukončíme ji. Můžeme mandalu zakončit jasně definovanou kružnicí, nebo bude ukončení nepravidelné. Z kruhového okraje jakoby vybíhaly jednotlivé paprsky a mandala tak „vyzařuje“ do prostoru.

 8. Jak nakreslit mandalu

  Jak vybarvit mandalu

  Teď nastává čas pro barvy. Zvolíme takové barvy, které sou nám příjemné, mandala může být pestrá nebo třeba jen v jednom tónu. Barvy volíme podle interiéru, kam hodláme hotový obrázek umístit, nebo využijeme symboliky a působení jednotlivých barev, například

  • žlutá – radost
  • oranžová – hojnost
  • červená – povzbuzení, vášeň
  • růžová – láska
  • fialová – tajemství, duchovnost
  • modrá – klid
  • zelená – růst

  Nabízí se také využití barevné symboliky jednotlivých čaker, třeba srdeční čakra má barvu zelenou a růžovou.

 9. Mandala na zeď nebo mandala omalovánky

  Až najdete v kreslení mandal zalíbení, jistě posunete tuto činnost dále. Tímto způsobem se dá vytvořit mandala na zeď nebo jako dekorace na nábytek. Velmi populární je mandala tetování ať už permanentní, nebo dočasné tetování hennou.

  A když necháme pouze černobílou kresbu, vytvoříme tak vlastnoruční mandala omalovánky jako netradiční dárek pro své blízké.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak nakreslit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás