Jak opravit betonovou podlahu

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak opravit betonovou podlahu

    Jak vyčistit betonovou podlahu

    Oprava betonové podlahy je vhodným řešením pouze v případě, že se beton drolí nebo praská jen v určitých částech podlahy. Jestli-že je podlaha poškozena opravdu výrazně, zkuste zvážit její celé odstranění a vytvoření podlahy nové. Mnohdy to může ušetřit velké množství piplavé práce, kterou byste nad drolící se podlahou strávili.

    Podlaha se může ve velkém měřítku rozpadat hned z několika důvodů. Předně může být špatně položen podklad, na kterém podlaha leží.

    Podlaha může být poškozena také nadměrnou vlhkostí.

    Další možností je samotná betonová směs, která mohla být špatná.

    Abyste mohli podlahu úspěšně opravit, bude potřeba ji nejprve očistit od všeho, co by mohlo ztížit samotnou opravu. Jestli se jedná o jednu prasklinu nebo jiné poškození, stačí, když budete mít přístup pouze k ní. Jestli je podlaha poničena ve větší míře, bude potřeba pokoj vystěhovat celý.

    Podlahu pečlivě umyjte a odmastěte. Odstraňte všechny letité nánosy špíny, tak aby byl beton dokonale čistý.

  2. Jak opravit betonovou podlahu – příprava

    Podlahu už máme vyčištěnou, teď ještě upravíme místa, která budeme opravovat. Z podlahy byste měli odstranit všechny rozpadající se části, které se lehce odírají. Vymeťte všechny prohlubně a praskliny, aby v nich nezůstaly odrolené kousky betonu a jemný prach.

    Můžete si pomoct také dlátem a kladivem. Buďte ale opatrní, ať zbytečně neponičíte nebo nerozbijete funkční části betonu.

    Také zkontrolujte, že je podlaha všude stejnoměrně vysoká. Jestli-že ten, kdo podlahu dělal, neodvedl příliš dobrou práci a jsou na ní schodky, bude potřeba podlahu přebrousit. Zbruste ji i v případě, že chcete odstranit staré vrstvy nátěru, které by se mohly loupat. Opět nezapomeňte pečlivě zamést veškerý prach.

    Až skončíte, měly by zůstat jen pevně držící části podlahy.

  3. Jak opravit betonovou podlahu – oprava

    Teď už se pusťme do samotné opravy.

    V místnosti, ve které se chystáte podlahu opravovat, by se měla teplota pohybovat nad bodem mrazu. Za takových podmínek se vám bude s materiálem lépe pracovat a bude mít možnost vyschnout.

    Ještě než začnete podlahu opravovat, naneste na ni penetraci. Nejprve je potřeba pryskyřici dokonale promíchat a především ji odmíchat ode dna nádoby, aby byla směs konzistentní. Namíchanou směsí natřete podlahu v místech, kde ji chcete opravovat. Použít můžete štětec nebo vhodný váleček, který vám doporučí ve stavebninách.

    S tím vám poradí také náš článek Jak penetrovat podlahu.

    Další možností je použít epoxidovou stěrku. Namíchanou směs nejprve nasypte všude tam, kde chcete podlahu opravit. Způsob opravy, který si zvolíte, by měl být úměrný k poškození, jaká na podlaze jsou. Až máte sypkou směs všude, kde ji chcete, vezměte si stěrku a pomocí vody ji uhlaďte do rovna.

    Použít můžete také samonivelační stěrku. Tu stačí pouze smíchat s odpovídajícím množstvím vody podle pokynů na obale a pomocí stěrky ji ukotvit všude tak, kde je to potřeba.

    Poslední a nejpraktičtější možností co do použití je vhodný tmel na betonové podlahy. Jeho použití je snadné a také je vhodné vynechat již zmíněnou penetraci, takže si ušetříte práci.

    S dalšími vhodnými způsoby opravy betonové podlahy vám poradí náš článek Jak opravit beton.

    Teď už jen zbývá popřát, ať se vám oprava podaří.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma bydlení


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás