Jak opravit kliku u dveří

Petr Verner
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak opravit kliku u dveří

  Jak opravit kliku u dveří

  Mechanismus zavírání dveří se skládá z kování a zámku, obojí je spojeno šrouby. Pro opravu je nutné zjistit typ kování. Vyrábí se rozetové, kde jsou klika a otvor pro vložku zámku umístěny odděleně, nebo štítové, kdy je otvor pro kliku i vložku zámku v jednom kování.

 2. Jak opravit uvolněnou a vypadávající kliku

  Kliky jsou upevněny na čtyřhranu v kování pomocí tzv. červíka. Jde o malý šroubek, který se u většiny klik utahuje pomocí imbusového klíče.

  Kliku upevníte na čtyřhran a šroubek – červík utáhnete. Pokud je otvor pro imbusový klíč deformovaný (může se stát při utahování přílišnou silou), snadno a za pár korun zakoupíte v železářství nový červík i příslušný imbusový klíč.

 3. Jak opravit kliku, co nedrží vodorovně

  Problém je zřejmě v prasklé, nebo uvolněné pružině v zámku. V takovém případě je nutné nejprve sejmout celé kování.

  Uvolníte kliku povolením červíka a sejmete ji ze čtyřhranu kování. Další postup se liší podle typu kování.

  Štítové kování, které je běžnější, se sejme uvolněním 2 šroubů, které ho fixují k zámku. U rozetového kování musíte uvolnit zvlášť kliku a zvlášť otvor pro vložku zámku. Nejprve sejmete kryt kliky/vložky (otáčením odšroubujete) a následně uvolníte 2 nebo 3 šrouby které fixují spodní i horní rozetu.

  Po sejmutí kování uvolníte zámek dveří vyšroubováním dvou šroubů v jeho spodní a horní části. Zámek vyjmete a zkontrolujete plochou pružinu. Pokud je pouze unavená, je možné ji napružit. Pokud je prasklá, musíte koupit pružinu novou, a to opět v železářství, a vyměnit ji.

  Zámek můžete také koupit nový a rozebrání nechat na později, nebo na někoho technicky zdatnějšího. V takovém případě však je nutné změřit rozteč mezi otvorem pro kliku a otvorem pro klíč a koupit zámek tohoto rozměru. Bývá to 90 nebo 72 mm.

  Opravený nebo nový zámek a kování kliky pak montujete v obráceném pořadí, než v jakém jste prováděli demontáž.

 4. Jak opravit vrzající kliku

  Zámek dveří vyjmete postupem uvedeným výše. Vyjmutý zámek promažete vhodným mazadlem.

 5. Jak opravit kliku u plastových dveří

  Nejčastějším problémem u plastových dveří bývá zlomená plastová klika, případně “ožvýkaný” čtyřhran či vícehran na její upevnění.

  Klika a kování se demontuje postupem podobným jako u klasických dveří. Náhradní díly pro opravu je možné zakoupit v kutilských obchodech (Hornbach, Obi, Bauhaus), často i v železářství. Sejmuté díly (klika, kování, případně zámek) vemte do obchodu s sebou, abyste nekoupili jiný typ.

 6. Jak opravit kliku u balkonových dveří

  Balkonové či bezpečnostní vchodové dveře mívají složitější mechanismus zavírání, než klasické interiérové dveře. Obsahuje závory, které zajišťují zavření dveří proti zárubni.

  Pohyb kliky se uvnitř zámku na závory převádí tzv. ořechem. Ten je poměrně křehký a může se rozlomit. Klika se pak v zámku protáčí i se čtyřhranem a dveře nelze otevřít/zavřít.

  V tomto případě však doporučujeme zásah zámečníka, neboť manipulace se závorami a výměna ořechu či kování není jednoduchou operací.

  Velká část závad na mechanismu balkonových dveří bývá způsobena zanedbanou údržbou. Většina výrobců doporučuje mechanismus alespoň 1x ročně zkontrolovat, dotáhnout a promazat podle návodu výrobce.

  Chcete se dozvědět, jak opravit i jiné věci v domácnosti či na autě? Podívejte se třeba na návod, jak opravit hrnek nebo jak opravit prasklé čelní sklo.


M
Miki 26.10.2021 – 18:01

Skvělý návod na opravu uvolněné kliky. Co dělat ve chvíli, kdy se červík nevyskytuje, nebo není na obvyklém místě a místo šroubku je tam hřebík s hlavičkou tak, že nejde vyndat, nějaký nápad?

Odpovědět

P
Petr 29.10.2021 – 16:09

To je těžší. Asi není jiné cesty, než odvrtat hřebík. Samozřejmě kliku nejlépe nejdřív sundat, pokud to jde.

Odpovědět

M
Martin 13.12.2021 – 21:30

Potrebuji poradiť jak opravit vytrhnutie klímu za vsech šroubku zustala je celá v ruce

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma bydlení


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás