Jak postupovat při ztrátě rodného listu

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak postupovat při ztrátě rodného listu | © © Franz1212 - Dreamstime.com

  Kdy a kam hlásit ztrátu rodného listu

  Ztráta rodného listu se nikam hlásit nemusí. Česká republika nemá evidenci ztracených rodných listů, přestože jde o doklad, na nějž vám může být vystaven občanský průkaz. Pokud jste ztratili rodný list během krádeže, u které zmizely i další doklady nebo peníze, budete primárně hlásit ztrátu těchto dokladů a peněz. Jestliže jste při stěhování přišli jen o rodný list a nic jiného, ztráta se nikde neeviduje.

 2. Kde zažádat o nový rodný list

  Jak postupovat při ztrátě rodného listuRodný list ale několikrát během života potřebujeme. A tak se vyplatí o něj požádat. Důležité je vědět, kde žádat. Je to totiž místo, kde jste se narodili. Tam mají na městském úřadu matriku se záznamem o vašem narození, hledat zde budou prioritně podle data narození.

  Malou výjimkou jsou lidé narození v Praze před roem 1950, kteří jsou uloženi v evidenci pouze na jednom místě v Praze, a tím je Úřad městské části Prahy 1, který sídlí ve Vodičkově ulici. Pokud jste však v Praze narození po roce 1950, půjdete si pro duplikát rodného listu na tu městskou část, kde jste se narodili.

 3. Jak zažádat o nový rodný list

  Žádost o nový rodný list může mít několik podob. Nejjednodušším způsobem, jak o něj požádat a zrovna prokázat svou totožnost, je zajít nebo zajet na úřad osobně. Duplikát vám bude na úřadech větších měst vydán na počkání. Vydání duplikátu rodného listu je spojeno se správním poplatkem.

  Pokud jste se narodili ve městě menším, je pravděpodobné, že úředníci chodí do archivu jen jednou za týden nebo za měsíc. A rodný list vám připraví k určitému datu, mohou jej i poslat poštou do vlastních rukou. Lhůta na zhotovení duplikátu je 30 dní.

  Dalším způsobem, jak o rodný list zažádat, je poslat svého zástupce. Když to bude někdo z příbuzenstva, není nutné k žádosti o duplikát rodného listu dokládat vaši plnou moc. Oni jen musejí prokázat svůj rodinný vztah k vám. Když s sebou bude váš zástupce mít kopii vašeho občanského průkazu, tím líp.

  Jestliže chcete pro duplikát svého rodného listu poslat kamaráda nebo kamarádku, vybavte ho úředně ověřenou plnou mocí. Když s sebou bude mít kopii vašeho občanského průkazu, tím líp. Rodný list může dostat váš zástupce do ruky, nebo vám může být zaslán poštou.

  O rodný list můžete zažádat dokonce i písemně. Obálku zašlete doporučeně, abyste mohli sledovat její cestu. A co do obálky vložit? Žádost, kopii občanského průkazu, stokorunu na správní poplatek a adresu místa, kam mají úředníci duplikát vašeho rodného listu zaslat. Pokud jste od dob svého narození změnili jméno, přiložte i kopii dokladu o této změně (například oddací list).

  Pokud jste v zahraničí a ztratili jste zde svůj rodný list, může vám jej úřad zaslat na místo, kam určíte. Je tu však jedna podmínka, kterou nelze obejít – daná země musí podporovat předávání zásilek do vlastních rukou. Zda to tak je, to si najdete na stránkách České pošty, konkrétně v záložce Poštovní podmínky – zahraniční podmínky. Tady zjistíte, jestli v zemi, kde právě pobýváte, můžete dostat zásilku do vlastních rukou.

 4. Za jak dlouho dostaneme nový rodný list

  Nový rodný list, respektive duplikát rodného listu, musíte mít připraven do 30 dní od doručení žádosti na úřad, nebo ode dne, kdy jste žádost podali osobně či prostřednictvím svého zástupce. Na některých úřadech vám jej vystaví i na počkání – tedy pokud u sebe budete vy nebo váš zástupce mít stokorunu na správní poplatek.

 5. Je možné poslat pro rodný list někoho jiného

  Jak už jsme popsali v boxíku 3, pro nový rodný list můžete poslat kohokoliv. Příbuzný nepotřebuje vaše „požehnání“, tedy úředně potvrzenou plnou moc. Ale člověk, který s vámi v příbuzenském svazku není, ji potřebovat bude. Hlavní věc, kterou o vás musejí pak na úřadu vědět, je datum narození a jméno, které jste při narození měli (platí hlavně pro vdané ženy).

 6. Jak postupovat při ztrátě rodného listu v zahraničí

  Už jsme v boxíku 3 zmínili, že zahraničí není nedobytná bašta. I sem vám může úřad poslat nový rodný list – ovšem poté, co o něj požádáte vy (písemně) nebo váš zástupce osobně (viz boxík 5). Ovšem pozor, aby vám do zahraničí mohl úřad poslat duplikát rodného listu, musí v dané zemi fungovat doručování zásilek do vlastních rukou. Jak to zjistíte? Nahlédněte do boxíku 3!


S
Smola 14.10.2019 – 12:21

Dobrý den chtěl bych se zeptat kolik stojí na matrice nový hotovi rodný list nevím kolik jsem tenkrát dával Kč jestli to bylo 100 Kč nebo 200 Kč děkuji vám ten kdo mi pomůže to zjistit p. Smola

Odpovědět

ZS
Zdenka Sedláková 19.07.2020 – 19:37

Dobrý den stěhovala jsem se a ztratila jsem občanský průkaz i rodný list... Dostanu rodný list i bez občanského průkazu? Potřebuji rodný list k vyřízení občanského průkazu... Řidičský průkaz ani pás nemám děkuji za odpověď

Odpovědět

AB
Alena Bílková 14.09.2020 – 16:23

Syn 14 let, ztratili jsme jeho RL při stěhování. Jak postupovat, když ještě nemá OP? Stačí vzít s sebou cestovní pas? Dekuji

Odpovědět

R
Radka 05.09.2021 – 20:03

Dobrý den mám neplatný občanský prukaz a rodný list jsem ztratila. Dostanu kopii rodného listu i tak co proto udělat Děkuji

Odpovědět

E
Eva 17.10.2022 – 18:18

Dobrý den, manžel, narozený v Kuvajtu, získal před lety občanství v Československu . Nyní potřebuje vystavit duplikát ztraceného rodného listu. Prosim o informaci, zda vystavení náhradního rodneho listu obstará organizace v ČR a pokud ano, o zaslání bližších informací o ní. Děkuji

Odpovědět

A
Aneta 11.03.2023 – 01:51

Užitečné

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma doklady


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás