Jak ušít plátěnku

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak ušít plátěnku

  Jak ušít plátěnku – střih

  Nejprve si rozmyslete, jakou by měla mít plátěnka velikost, a podle toho si předkreslete na střihový papír velikost.

  Také změřte, jak dlouhé uši budete potřebovat. Na uši se vám bude hodit šest centimetrů široký pruh, který ohnete napůl. Předkreslete si tedy takto široký podlouhlý obdélník.

  Všechny části předlohy vystřihněte. Na látku bude později potřeba obkreslit vše dvakrát. Nezapomeňte na cca centimetr na okraji látky, který je nutný pro sešití.

 2. Jak ušít plátěnku – výběr látky

  Klasická plátěná taška by měla být především skladná, aby se vám vešla do kabelky nebo do kapsy u bundy a měli jste ji vždy po ruce, aniž by zabrala velké množství místa. Proto si ušijeme klasickou verzi bez podšívky. Pokud byste ale chtěli podšívku, stačí, když se podíváte na náš článek Jak ušít pytel na záda a stejným způsobem vytvoříte podšívku i zde.

  Použít můžete podšívkovinu, ale ta je hodně hladká a věci by se vám v tašce přesouvali. Mnohem lépe bude působit tenké plátno. Vyberte spíše světlou barvu, aby plátěnkou prosvítala a v tašce se vám snadněji hledali věci i ve špatném světle při večerní procházce.

  Na samotnou plátěnku můžete použít libovolné plátno, které by mělo být pevné a dostatečně odolné. Ideální je ranější plátno, které dodá plátěnce zajímavý vzhled samo o sobě a zároveň se bude hodit ke všemu oblečení.

  Abyste nemuseli plátěnku po každém nákupu hned prát, vyberte klasickou krémovou barvu režného plátna nebo tmavší barvu. Bílé a pastelové barvy se hned zašpiní a plátěnka by byla v jednom kuse v koši s prádlem.

 3. Jak ušít plátěnku – dekor

  Než začnete šít, můžete si látku sami dekorovat. Před tím ji však nezapomeňte jednou seprat, aby se srazila. Nemusíte ji dávat do pryčky – stačí, když ji na chvíli namočíte v umyvadle s vodou.

  Nejprve obkreslete předlohu dvakrát na textil. Jak samotný tvar plátěnky, tak i ucho. Všechny části vystřihněte s centimetrovým přesahem.

  Na jednu nebo obě strany plátěnky si můžete namalovat pomocí barev nejrůznější motivy. Barvy na textil jsou na tohle ideální, protože je lze na plátně krásně zažehlit. Nejprve si předkreslete vybraný motiv na papír a pomocí uhlového papíru ho přeneste na plátěnku. Motiv vymalujte a barvy zažehlete. Jakmile plátěnku poprvé vyperete, zbytky černé linky se vyperou.

  Na látku můžete použít také ubrouskovou techniku, ale plátěnka pak bude spíše na příležitostné nošení. Nebudete ji moci hodit do pračky na větší teplotu.

  Další možností je na plátěnku něco vyšít. Inspirovat se můžete nejrůznějšími lidovými motivy nebo třeba znamením zvěrokruhu. Můžete vyšívat přímo řetízkovým stehem nebo si pomoci kouskem kanavy a použít křížkovou výšivku. V takovém případě přichyťte pomocí stehovky kousek kanavy na plátěnku a vyšijte přes ni obrázek. Až máte vše vyšito, vytahejte jednotlivá vlákna kanavy. Nevyšívejte příliš pevně, aby šla vlákna dobře vytahat.

 4. Jak ušít plátěnku?

  Teď už se pusťme do samotného sešití. Nejprve všechny části pečlivě obšijte entlem.

  Obě uši přehněte napůl a přečnívající okraje zahněte dovnitř. Uši prošijte po obou stranách a odstraňte stehovku.

  Obě části plátěnky přišpendlete k sobě a sešijte po všech třech stranách. Šev rozšklebte do stran a pečlivě sestehujte. V rozích bude nutné látku vhodně zohnout, aby nevytvářela hrby. Obě strany švu prošijte.

  Nyní nadvakrát ohněte horní okraj plátěnky a sestehujte ho.

  Uši zahněte na koncích kousek dovnitř a sestehujte je. Všechny konce prošijte. Nit pečlivě ukončete a konce protáhněte dovnitř uší.

  Uši přistehujte k plátěnce a celou ji po obvodu prošijte. V místě, kde jsou přišity uši, se šicím strojem několikrát vraťte a prošijte je vždy víckrát tam a zpátky, abyste přišití posílili.

  Teď už jen odstranit stehovku a je hotovo.

  S dalším šitím vám poradí naše články Jak využít zbytky látekJak ušít polštář.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak ušít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás