Jak ušít pytel na záda

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak ušít pytel na záda

  Jak ušít pytel na záda – střih

  Nejprve budete potřebovat střih. Vezměte si kousek střihového papíru a předkreslete si na něj rozměr pytle. Odpíchnout se můžete od sešitu formátu A4, případně od velikosti tabletu nebo čehokoli dalšího, co sebou obyčejně nosíte.

  Pytel by neměl být příliš malý, protože stažením v horní části se o něco zkrátí, takže například na sešit o velikosti A4 nadsaďte výšku alespoň o pět centimetrů.

  Také nezapomeňte, že budete horní část ohýbat a vytvářet tunýlek, kterým povede provázek. I o tento rozměr je nutné předlohu nadsadit.

  Předkreslete a vystřihněte si také trojúhelníky, které zašijeme do spodní části na bocích, abychom jimi mohli provléknout kroucený bavlněný provázek. Ten si kupte ve vhodné barvě v galanterii. Trojúhelníky by měly být dostatečně velké na to, aby se na ně vešly průchodky. I ty dostanete koupit v galanterii.

  Zároveň by ale neměl být příliš velký. Látkový pytel je vhodný na přenášení spíše menších věcí. Těžké věci jako jsou velké nákupy a tak podobně dlouhodobě neunese. Podobně jako třeba klasické plátěnky.

 2. Jak ušít pytel na záda – výběr látky

  Teď už pojďme vybrat vhodnou látku. Ušijeme si pytel s podšívkou. Kdybyste chtěli jen jednu vrstvu látky, bez podšívky, jednoduše tento krok vždy přeskočte.

  Na podšívku se bude výborně hodit podšívkovina. Pytel tak nenabude příliš na objemu a jeho vnitřek bude zároveň vypadat elegantně. Vyberte spíše světlejší barvu, která nebude prosvítat přes samotný materiál pytle a zároveň se vám v něm bude vše lépe hledat. Jestli ale nejste fandou těchto hladkých a lesklých materiálů, stejně tak dobře můžete použít i tenké bavlněné plátno.

  Na samotný pytel si vyberte bavlněné plátno, které nebude příliš tenké, aby měl pytel větší nosnost. Dobře budou vypadat hrubší plátna, která budou odolnější. Zároveň nevybírejte příliš světlou barvu, aby na látce nebylo vše hned vidět.

  Vybrat můžete nejrůznější barevné vzory nebo třeba jen jemné puntíky. Krásně bude vypadat i jednobarevná režná látka, kterou si sami dekorujete. K tomu se dostaneme v dalším kroku.

 3. Jak ušít pytel na záda – dekor

  Ještě před tím, než začnete šít, můžete si látku také sami dekorovat.

  Nejprve si ale předlohu předkreslete na látku a vše vystřihněte s centimetrovým přesahem. Předlohu obkreslete dvakrát na podšívkovinu a dvakrát na látku, z které chcete šít. Vše vystřihněte.

  Předlohu trojúhelníku si předkreslete čtyřikrát na látku, z které šijete vnější stranu pytle.

  Na plátno je vhodné použít barvy na textil, protože je lze snadno zažehlit na vyšší teplotu.

  Krásně bude vypadat i tradiční lidová výšivka. Pomocí řetízkového stehu můžete na látku vyšít nejrůznější motivy barevných kohoutů a lidových krojů.

  Pomoci si můžete také kouskem kanavy. Jednoduše jí přichyťte pomocí stehovky kousek přes látku, kterou jste si ustřihli a vyšijte vybraný motiv. Až je výšivka hotová, vytahejte zpod ní jednotlivé nitě pomocné látky. Kanava by měla být dostatečně řídká, aby bylo možné ji později takto odstranit. Zároveň byste během vyšívání neměli příliš utahovat.

 4. Jak ušít pytel na záda?

  Teď už se pusťme do samotného šití. Nejprve všechny části pečlivě oentlujte. Nitě jen nezastřihujte, ale pečlivě je zasukujte a zapošijte. Také odstřihněte všechny přebytečné nitě, které z látky někde koukají.

  U všech trojúhelníků zahněte okraje a vždy dva sešijte k sobě. Do každého následně přidělejte průchodku. K tomu budete potřebovat obyčejné kuchyňské prkénko jako podložku a kladivo, které lze nahradit plochou stranou paličky na maso. Samotný návod na přidělání průchodky najdete přímo na krabičce z galanterie. Než přiděláte průchodky na ušité trojúhelníky, zkuste si nejprve jednu přibít na nepotřebný odstřižek, ať víte jak na to.

  Nejprve sešpendlete a sešijte obě části podšívky. Vynechejte pouze stranu, kde se bude pytel otevírat.

  Stejně tak sešijte vnější strany pytle. Do švů nezapomeňte zašít oba trojúhelníky. V horní části nezapomeňte nechat alespoň pět centimetrů velké rozparky, abyste mohli vytvořit tunýlek.

  Podšívku vložte do pytle a horní okraj zohněte nadvakrát tak, abyste vytvořili alespoň tři centimetry široký tunýlek, kterým provlečete kroucený provaz. Celý pytel dokola pečlivě prošijte.

  V místech, kde jsou boční švy, prošijte pytel několikrát tam a zase zpátky, abyste tak docílili silnějšího švu.

  Teď už jen navlečte kroucený provázek a je hotovo. Můžete vyrazit do města.

  S dalším šitím vám poradí naše články Jak využít zbytky látekJak ušít polštář.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak ušít


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás