Jak se zbavit oparu

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak se zbavit oparu

  Jak se zbavit oparu na rtu

  Opar na rtu je bolestivou záležitostí. Zbavit se ho není zrovna jednoduché, infekce prostě musí proběhnout a tělo se virům musí ubránit, respektive je uspat. Virů způsobujících opar se totiž nikdy zcela nezbavíme. Viry přežívají v tzv. gangliích periferních nervů. To jsou shluky nervových buněk.

  Viry tu spí a čekají na příležitost – na oslabení našeho obranného systému. K tomu stačí nachlazení nebo i jen trocha stresu. A brzy pak máme pálící místo na rtu nebo v nose, případně na genitáliích. A později klasický puchýřek.

  Překonání infekce nějakou dobu trvá. My si však můžeme během akutního oparu pomoci, aby nám bylo lépe a opar tolik nebolel, lépe se hojil. Jak na to?

  Klid, mastnota a bylinky

  Jak se zbavit oparuToto jsou základní předpoklady úspěšné léčby oparu. Místo, kde se opar nachází, musíme nechat v klidu. Nenamáhat jej, aby nedošlo k prasknutí puchýřku. V opačném případě totiž hrozí roznesení infekce na větší plochu.

  Někdy pomohou obklady, teplé či studené, nutno vždy vyzkoušet. Vynikající jsou oplachy postiženého místa heřmánkem nebo šalvějí. A to včetně případů, kdy se jedná o opary genitální. Pro úlevu je možné brát léky proti bolesti, zejména genitální opary totiž umějí způsobit opravdu úpornou a unavující bolest.

  Místo s oparem je nutné vždy udržovat řádně promaštěné. Jednak nebude tolik bolet, jednak se sníží riziko prasknutí puchýřku na minimum. Maštění omezíme až v době, kdy se již tvoří stroupek. K mazání můžeme použít jakékoliv přírodní látky nebo i bílou vazelínu.

  Pokud opar nezmizí po domácí léčbě ani za 2 týdny, je nutná návštěva lékaře.

  Lékárenské přípravky

  V lékárně lze koupit několik mastí a přípravků na pomoc s oparem. Jde o takzvané acycloviry v mastičce, tedy látky působící proti virům způsobujícím opar. Ale pozor, fungují jen v první fázi, tedy do vzniku puchýřku. Když mastičku nanesete ještě v době, kdy teprve vnímáte nepříjemné pocity na rtu nebo nose, může mast minimalizovat probíhající infekci. Jakmile se ale puchýřek vytvoří, mast jeho hojení už nijak neurychlí.

  Pokud je opar vážnější, může lékař pomoci infuzemi nebo tabletami obsahujícími acycloviry. Léčbu je však nutné vždy zahájit včas. Proto pokud máte pocit, že se infekce v podobě oparu nemá k lepšímu, vyhledejte zavčasu lékaře.

  Kouzelná aloe

  Podobně jako acyclovirové masti působí i aloe vera, kterou si snadno můžete pěstovat doma za oknem. Při prvních pocitech pálení rtu nebo nosu, jakoby na opar, uřízneme kousek listu aloe a vymačkáme z něj dužninu. Tau pak hned přikládáme na postižené místo, opakujeme několikrát denně. Pokud začneme včas, puchýřky se ani neobjeví, viry hodí zpátečku do svého zimoviště. Jakmile ale puchýřky už máme, aloe nijak nepomůže. V tomto případě už jen mastíme co nejmastnějším krémem určeným pro styk s ústy.

  Radikální zásah proti puchýřkům

  Pokud už puchýřky přeci jen máte a nebojíte se trochy bolesti, je možné puchýřky uměle prasknout a vysušit je alkoholem a tea tree olejem. Postupujeme tak, že na kosmetický tampon dáme alkohol a puchýřky s ním třeme tak dlouho, dokud neprasknou. Alkoholu tu musí být dost, aby viry, co jsou v tekutině pod povrchem puchýřku, byly alkoholem hned zneškodněny. Pozor, opravdu to bolí. Alkohol můžete nahradit propolisem.

  Poté ošetříme místo tea tree olejem. A hned na to namažeme například lékařskou vazelínou nebo řepíkovou, případně panthenolovou  mastí. Mastíme i strup, ale už ne tak intenzivně. Díky maštění se strup neudělá příliš vysoký. A opar lze díky této proceduře zamaskovat balzámem na rty již třetí nebo čtvrtý den po vytvoření puchýřku.

 2. Jak se zbavit oparu pod nosem

  Opar pod nosem je stejnou záležitostí jako opar na rtu. Proto se ho zbavujeme stejným postupem. Nahlédněte proto do předcházejícího boxíku. Trochu jiné je to s oparem v nose. Na ten příliš nedosáhneme, proto jej vlastně jen promazáváme.

 3. Jak se zbavit strupu po oparu

  Strup po oparu má za úkol chránit novou pokožku, která se teprve tvoří. A je velmi tenoučká a citlivá na jakékoliv poškození. Proto čím déle strup budete mít, tím lépe pro vás. Sice nebudete vypadat zrovna sexy, ale prospějete svému tělu.

  Strup se doporučuje během je tvorby i setrvání na poškozeném místě promazávat. Díky tomu se nevytvoří příliš silný a také rychleji odejde, protože hojení nebude přerušováno praskáním a krvácením.

 4. Jak předcházet oparu

  Prevence oparu tkví v několika krocích. Pokud máme v okolí někoho s oparem, tak se mu prostě vyhýbat. Je myšlen přímý fyzický kontakt, kam se počítá i používání stejného ručníku, balzámu na rty, příborů, sklenic apod. Nemocný oparem by si měl neustále mýt ruce.

  Pokud jste nositelem oparového viru, tedy pokud jste opar již někdy měli, je nutné, abyste se vyhýbali jeho spouštěčům. K nim patří nachlazení, ofouknutí v průvanu, klimatizace, stres, ale také například přílišné slunění, opalovací krémy, nedostatek vitamínu B.

  Spouštěčem oparů pak je i alkohol, kouření, nedostatek tekutin, nedostatek pohybu a nedostatek spánku. Důležitá je pestrá strava a minimalizace stresu. U žen může opar vznikat pravidelně v souvislosti s menstruací. A často je i následkem vysoké horečky prodělávané při onemocnění.

  Nebezpečný je opar jak pro plod, novorozence a kojence, tak také pro všechny lidi, kteří trpí atopickým exémem. Zvlášť opatrní musejí na opary být lidé s poruchami imunity následkem nádorových onemocnění. A samozřejmě i lidé čekající na transplantaci.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma zdraví


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás