Jak jíst hummus

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak jíst hummus

    Jak připravit hummus

    Hummus můžeme připravovat dvěma způsoby. Prvním z nich je snadnější cesta rozmixování uvaření cizrny z plechovky a následné dochucení. Druhým je ten složitější způsob, kdy koupíme cizrnu syrovou a dáme ji vařit. Pak odpočinout. A pak teprve mixujeme a dochucujeme.

    Hummus z plechovky

    Cizrna z plechovky je v podstatě polotovarem, který si můžeme použít, na cokoliv nás napadne. Jednou z možností je hummus. Vedle plechovek cizrny budeme potřebovat následující suroviny:

    • 2 velké plechovky cizrny
    • 3 – 4 kostky ledu
    • 1 – 2 stroužky česneku
    • 1 – 2 lžíce sezamové pasty tahina
    • půl lžičky mletého římského kmínu
    • špetku pepře
    • sůl pro případ dochucení (když vám obsah v plechovce přijde málo slaný)
    • šťáva ze čtvrtiny až poloviny citrónu
    • 2 – 3 lžíce panenského olivového oleje

    Plechovku scedíme, cizrnu dáme do mixeru (několik zrnek můžeme dát bokem na dozdobení při servírování), přidáme pár kostiček ledu (aby byl hummus nadýchanější), dodáme tahinu, kmín, pepř. A rozmixujeme, co nejvíce do hladka. Můžeme pak přepasírovat, pokud výsledek ani po mixování nebude dost jemný.

    Teprve do umixovaného přidáme po trochách citron a případně sůl. Hummus se dá velmi rychle přechutit, což pak není příjemné. Takže s dochucováním opatrně. Při servírování přelijeme olivovým olejem a můžeme dozdobit zrnky cizrny.

    Hummus ze suché cizrny

    Jak jíst hummusNa konci postupujeme jako u hummusu z plechovky. Ale cizrnu (na výše uvedený recept je to 200 g suché cizrny) si musíme nejdříve namočit, pak uvařit a pak nechat odpočinout. Takže cizrnu nejdříve namočíme do horké vody. Vody musí být dost a cizrna v ní má stát alespoň 12 hodin. Do vody přidáme i trochu jedlé sody.

    cizrnu scedíme a dáme vařit v nové vodě, opět s trochou jedné sody, samozřejmě bez soli. Vaření cizrny je velmi dlouhé. Nejlépe 8 hodin (ano, nespletli jsme se, je to 8 hodin. Ony stačí i dvě hodiny, ale výsledné pyré pak nebude tolik nadýchané a jemné).

    Jakmile je dovařeno, dejte do vody a cizrnou půl lžičky soli. A nechte do dalšího dne odpočinout. Posléze sceďte, ale vodu nevylívejte. Cizrnu, kmín, česnek a tahinu dejte do mixeru a rozmixujte nahrubo. Pak pokračujte v mixování (pomalu) a přilívejte vodu, ve které se cizrna vařila, cca 200 ml, přilévat postupně.

    Jakmile bude hummus hladký, jemný, nadýchaný, ukončete mixování. Přidejte ještě sůl a citron, ale jen pokud je ještě potřeba. A po troškách, ať ho nepřechutíte. A můžete servírovat.

  2. Jak ochutit hummus

    Hummus se ochucuje různě, ale základem je sůl, citron, drcený nebo mletý římský kmín, sezamová pasta tahini (čím čerstvější, tím lepší), pepř, nakonec olivový olej. Obměny jsou možné s červenou řepou, kari kořením, kurkumou nebo i křenem. Možností je spousta, závisí vždy na chuťovém vkusu.

  3. Jak vařit cizrnu na hummus

    Postup vaření cizrny na hummus jsme popsali v boxíku č. 1, tak do něj nahlédněte.

  4. Jak jíst hummus

    Hummus se baští jakkoliv, původní servírování je však na talíř, rozetřít hummus po talíři a lžící v něm udělat kružnice či spirálu, do ní nalít olivový olej. Pak se hummus jí lžičkou a přikusuje se třeba pečivo nebo zelenina.

    Vynikající je namáčet do hummusu špalíčky zeleniny, i třeba řapíkatý celer (nejdříve vyndat vlákna). Krychličky opečeného toustu anebo některé ovoce. To vše je vynikající obalené hummusem. Samozřejmě s ním můžete zacházet jako s pomazánkou, tedy jakkoliv natřít na pečivo. I jiné luštěniny jsme zvyklí takto konzumovat, jen kaše z nich nemají svůj specifický název.

    A v neposlední řadě je možné pojmout hummus po česku, tedy s pečivem a uzeninou, s vejcem nebo s masem. Prostě jako hrachovou kaši. Typičtější je ale servírovat hummus spíše jako pochoutku, s těmi zeleninovými nebo pečivovými špalíčky. A zapíjet vínem.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak jíst


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás