Jak jíst nashi

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak jíst nashi

    Jak vybrat nashi

    Nashi můžeme pořídit čerstvé, ale i různě konzervované, případně sušené. Čerstvé a kvalitní nashi vypadá jako české jablko smíchané s hruškou. Tvar je jablečný, barva a charakter slupky jsou spíše hruškové. Ovoce má nažloutlou barvu.

    Nashi nesmí mít hnědé fleky, které jsou následkem přílišného otlačení při sklizni nebo přepravě. Sklizeň je většinou ruční a musí probíhat velmi opatrně. I proto se plod dává do speciálního pěnového obalu, který chrání každý jeden kousek zvlášť.

    Proto až budete vybírat mezi čerstvými plody, zacházejte s nimi opatrně. A prohlédněte si je, zda jsou pěkně žluté, nikoliv s hnědými stopami po přílišném tlaku. Nashi je velmi odolné proti plísním a hnilobám, proto jiné poškození než tlakem u něj najdeme málokdy. I tento fakt z něj dělá perspektivní plodinu budoucnosti.

    Až budete nashi prohlížet, není nutné jej vyndávat z obalu . Většinou je v pěnové síťce, takže jeho skutečný stav dobře uvidíte i přes tuto síťku. Pokud bude pěnový obal celistvý, bude nutné si nashi mírně povytáhnout. Ale poškození tohoto ovoce se objeví opravdu málokdy, takže většinou nehrozí, že byste kupovali „zajíce (nashi) v pytli“.

    U konzervovaných nashi celkem není nad čím váhat. Nejlepší jsou kompoty, tedy nashi zavařené ve vodě s přídavkem cukru. Vynikající jsou i džemy nebo jiné dobroty s použitím nashi jako základní suroviny.

    Ovoce nashi je velmi šťavnaté, sladké, ale přesto svěží. Je poměrně křupavé. A velkou devizou je i nízká energetická vydatnost. Obsah vlákniny je poměrně vysoký, s obsahem vitaminů to moc velká hitparáda není. I přes to dokáže tělu v mnoha věcech pomoci – podporuje trávení, pomáhá odbourávat účinky alkoholu, dokonce zmírňuje kašel. A malé pozor pro lidi s citlivějšími ledvinami – nashi a má diuretické účinky (jako ostatně většina šťavnatého ovoce).

  2. Jak připravit nashi

    Nashi je nejlepší syrové, podobně jako česká jablka nebo hrušky. Ale zacházet s ním můžete právě jako s českou obdobou tohoto ovoce, tedy vařit, péct, dusit, nakládat, mrazit atp. Slupku lze konzumovat, ale můžete ji samozřejmě i oloupat.

    Stejně jako naše jablka či hrušky umí i nashi rychle zhnědnout, když jej rozkrájíte, dokonce snad ještě rychleji. A tak se doporučuje jej zakápnout citronovou šťávou, až jej budete chtít nechat stát v rozkrájeném stavu nebo jej budete přidávat do jakéhokoliv salátu.

    Jinak s nashi opravdu zacházejte jako s jablkem nebo hruškou. Tedy použijte své oblíbené recepty, ale místo jablka a hrušky dejte nashi. Nebo můžete nashi třeba jen přimíchat k jablkům či hruškám, které se chystáte zpracovat na koláč nebo na kompot, do ovocné omáčky a podobně.

    Nashi si můžete dokonce připravit komplet celé doma – tedy si ho i vypěstovat. Postup je podobný jako u jabloní, jen tu není takové riziko napadení stromů a ovoce houbami. Strom odolá teplotám až -25 stupňů a také ho neohrožují pozdní jarní mrazíky.

    Na podzim jsou listy nashi tmavě červené až hnědé, což krásně ozdobí zahradu. Plody v českých podmínkách dorostou do hmotnosti okolo 200 g. Stromy vytvoří během několika let zajímavé protáhlé, vejčité koruny.

    Když budete chtít nashi pěstovat, je vhodné pořídit sazenice v zahradnictví. V českých zahradnictvích totiž dostanete stromky, které jsou vyšlechtěny do našich zeměpisných podmínek. To znamená, že se jim tu bude dařit lépe než případné rostlině vypěstované ze semene.

  3. Jak jíst nashi

    Nashi můžete jíst stejně, jako jste zvyklí u jablek nebo hrušek, a to včetně veškerého tepelného zpracování. Jen dužnina dokáže o něco rychleji, než je tomu u jablek a hrušek, po rozkrojení hnědnout. Při manipulaci s nashi tedy častěji využijete citronovou šťávu (při zpracovávání většího množství nashi najednou).


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak jíst


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás