Jak jíst cottage

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak jíst cottage

  Jak jíst cottage

  Cottage je velmi vhodný při redukční dietě, protože je bohatý na bílkoviny, zasytí, ale nedodá příliš mnoho kalorií. Je na tom lépe než 30% eidam nebo jiné typy nízkotučných sýrů. Pokud chcete nízkoenergetický příjem dovést k dokonalosti, sceďte si z kelímku s cottage sýrem smetanu. Zůstane pouze kvalitní bílkovina, s minimem tuku.

  Cottage se dá sníst jen tak, z kelímku. Ale můžete ho smíchat s dalšími slanými nebo sladkými ingrediencemi. Kdo myslí hubnutí vážně, nebude přidávat ani cukr a ani sůl, spokojí se s bylinkami nebo s listy salátu.

 2. Jak jíst cottage na slano

  Slané varianty cottage sýra jsou bohaté. Tady si uveďme jen několik z nich, pomocí nichž nastartujete vaši fantazii. A když ne, receptů je plný internet.

  Cottage se dá použít jako základ pomazánky, do které přidáte jen sůl, bylinky a najemno nakrájenou zeleninu dle chuti. K tomu pečivo, nejlépe semínkové.

  Když spojitě cottage s avokádem, budete mít vynikající guacamole plné bílkovin. Stačí rozmixovat čtvrtku avokáda s půlkou kelímku cottage. A dochutit solí a pepřem, případně ještě citronovou šťávou. K tomu pak zeleninu dle libosti, vynikající je v téhle pomazánce i koriandr nebo zelená petrželka.

  Dobře se cottage snoubí i s rybami. Třeba v tuňákové pomazánce nebo s uzeným lososem a s koprem. Způsob podání záleží na vás, lze namazat na pečivo nebo pečivo přikusovat. Ke cottage s lososem a koprem nebude ani pečivo potřeba. Jen trocha salátu.

  Cottage se dá úspěšně zpracovat i tepelně. Třeba zapéct s brambory a zeleninou, typicky brokolicí, květákem, kedlubnou, mrkví. Zeleninu i brambory předvařte nebo předpečte. Pak je i s cottage sýrem rozložte do vymaštěné zapékací mísy. Zalijte vajíčkem, případně trochou smetany ochucenými solí a pepřem. Zasypejte tvrdým sýrem a dejte zapéct.

 3. Jak jíst cottage na sladko

  Sladké pokrmy z cottage sýra jsou také neodolatelné. Například cottage smíchaný s namačkaným ovocem a mírně proslazený. Nebo můžete cottage sýr i ovoce rozmixovat zároveň, vznikne vynikající pěna. Doplnit ji můžete o med nebo trochu vanilkového cukru. Vynikající je vychlazená, přímo z lednice.

  Když si připravíte francouzský toust, můžete jej dozdobit cottage sýrem oslazeným s medem. A co je francouzský toust? Nejlépe celozrnný toustový chléb obalený v neochuceném vajíčku a pomalu smažený na troše másla. Na něj nanesete cottage sýr s medem. A navrch můžete dát ovoce podle chuti.

  Plněné ovoce je vynikající právě s cottage sýrem. Třeba blumy, banán (podélně rozkrojený jako rohlík na hot dog), meruňky, broskve, to všechno jsou druhy ovoce, které je vynikající servírované s kopečkem oslazeného cottage sýru. K tomu nasekané oříšky, semínka, třeba i trocha džemu. Nic nezkazíte ani toppingem nebo trochou javorového sirupu či medu v podobě přelivu.

  Zmrzlina, do které přidáte namixovaný cottage sýr, bude vynikající a zdravě výživná. Stačí banán, čokoláda nebo jiné ovoce. A namixovat s cottage sýrem, dochutit a dát zamrazit.

  Lívance z cottage sýra vyrobíte snadno, stačí do těsta místo části mléka přidat cottage sýr s tím, že se bude těsto na lívance mixovat. A pak už jen opékejte jednotlivé lívance. Tip na zdravější těsto na lívance je zde: rozmixujte 100 g cottage sýra, 160 g ovesných vloček, 1 vejce, 1 lžičku skořice, 1 lžičku prášku do pečiva, 1 banán a 80 ml mléka. Z těsta dělejte lívanečky, na které pak nakladete ovoce, tvaroh, domácí džem. Nebo je zastrouháte hořkou čokoládou.

 4. Jak jíst cottage syrový

  V předchozích boxících jsme zmínili několika slaných a sladkých úprav cottage sýra, přičemž některé z nich byly za syrova. Cottage lze nechat v jeho původní podobě nebo ho namixovat do hladka. A přidat k němu cokoliv, co máme v pomazánce nebo salátu rádi. Tenhle způsob úpravy cottage sýra je tím nejsnazším a nejrychlejším.

 5. Jak jíst cottage tepelně upravený

  Tepelná úprava cottage je stejná jako u dalších mléčných výrobků. Většinou jej přidáváme do zapékaných jídel se zeleninou, těstovinami či brambory. Anebo můžeme cottage sýr přimíchat do sladkých těst jak na lívance, tak třena ba buchtu. Vynikající je cuketová sekaná s cottage sýrem, kterou děláme stejně jako sekanou z masa, jen místo masa dáme strouhanou cuketu, mouku a cottage sýr.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak jíst


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás