Jak hrát bowling

Michaela Paukertová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak hrát bowling

    Jak hrát bowling

    Bowling je jeden z méně náročných sportů, co se fyzičky týče. Pokud nejste fyzicky zdatní a neuspokojí vás pouhé šachy, je to hra přímo pro vás.

    Bowling se skládá z prostoru pro váš rozběh, bowlingové dráhy, dvou žlabů a deseti kuželek. Cílem je bez přešlapu a využití postranních žlabů shodit bowlingovou koulí kuželky.

    Nejprve si vyberte tu správnou kouli, která Vám bude vyhovovat svou hmotností. Rychlejším krokem, či rozběhem se přibližte k čáře přešlapu a kouli hoďte rovně před sebe.

    Správný hod by měl vypadat tak, že švihnete rukou plynule dozadu a pak dopředu, přičemž kouli plynule u země uvolníte.

    Při hodu koulí miřte rovně na cíl. Je doporučováno nesledovat rovnou přímo kuželky, ale malé šipky, nakreslené v první části dráhy.

  2. Jaká jsou pravidla bowlingu

    Jedna hra bowlingu se skládá z deseti kol, přičemž v každém kole má hráč dva hody. V případě, že neshodíte jedním hodem všechny kuželky, počítá se vám 1 bod za 1 shozenou kuželku.

    Pokud se vám podaří shodit všechny kuželky během obou dvou hodů, máte tzv. spare. Ten je na výsledkové tabuli označen lomítkem.

    Body za spare dostanete až po dalším kole, a to tak, že se Vám za spare započítá 10 bodů + body za množství kuželek shozených prvním hodem v aktuálním kole.

    Například tedy hodíte spare a v dalším kole nejprve 2 a pak další 3 kuželky.
    Za první kolo se vám tedy započítá 12 bodů ( 10 + 2 ) a po kole druhém máte celkově 17 bodů (12 + 2 + 3 ).

    Nejlepší variantou je samozřejmě však hodit tzv. strike, což je označení pro shození všech kuželek hned prvním hodem v daném kole.

    Strike je na výsledkové tabuli označen písmenem X a přinese Vám 10 bodů + body za počet shozených kuželek v obou hodech dalšího kola.

    Příkladem, pokud hodíte strike a poté v dalším kole 2 a 3 kuželky, za první kolo se Vám započítá 15 bodů ( 10 + 2 + 3 ) a po druhém kole máte celkově 20 bodů ( 15 + 2 + 3 ).

    Během jedné hry lze získat maximálně 300 bodů, což je 12 striků po sobě, nebo 120 shozených kuželek během 12ti kol.

    A proč ne 10 striků, když má hra 10 kol? Protože hodí-li hráč v posledním kole strike, může házet ještě dvakrát. Pokud pak hodí další dva striky, bude mít 300 bodů.

    Pokud v posledním kole hráč hodí spare, může taktéž házet znovu. Pravidla bowlingu praví, že vítězem hry je samozřejmě hráč s největším počtem bodů.

  3. Jaká je správná váha bowlingové koule

    Jistě již víte, že každá bowlingová koule má na sobě číslici. Toto však není správná váha bowlingové koule, jelikož ta se vypočítává z liber. Koule, označená číslicí 10, tedy neváží 10 kilo, ale cca 5 kilo.

    A jaká je tedy správná váha bowlingové koule pro vás?

    Způsobů, jak toto zjistit je mnoho. Můžete se pokusit správnou hmotnost vypočítat. Obecně platí, že tělesná hmotnost hráče se převede na libry ( jedna libra odpovídá 0,454 kg ).

    Z této hodnoty se stanoví její jedna desetina a ta by měla určovat váhu vhodné koule v librách.

    Vhodnějším způsobem pro někoho však může být osobní odzkoušení. Natáhněte přes sebe ruku a kouli položte do dlaně.
    Koule by ruku neměla stáhnout dolů, ani by neměla být příliš lehká.

  4. Jaké potřebujete vybavení na bowling

    Veškeré potřebné vybavení na bowling si můžete vždy zapůjčit v každé herně. Pokud vás však tento sport nadchl a plánujete jej v budoucnu hrát častěji, není na škodu pořídit si své vlastní vybavení.

    Mezi základní vybavení na bowling se tedy stává bowlingová koule, boty a sportovní taška.

    Bowlingovou kouli si můžete buďto hotovu rovnou vybrat v obchodě, či si jí můžete nechat vytvořit na zakázku. Zvolíte si tak vlastní barvu koule a hlavně do ní budou vyvrtány díry na míru vašim prstům, což jistě oceníte.

    Pořízení takovéto koule by se mohlo vejít zhruba do 3 000 Kč.

    Jedinečnost bowlingových bot je v klouzavých špičkách a neklouzavých patách, což se vám bude velice hodit při posledním kroku před vaším hodem na dráze.

    Velice důležitá je také speciální kožená podrážka, která zabraňuje poškození povrchu hrací plochy. Takovéto boty pořídíte do 1 000 Kč. Nebo si je půjčíte přímo na bowlingu.

    Tašku na bowling můžete sehnat zhruba v ceně 1 500 Kč. Je velice praktická. Je v ní místo na bowlingovou kouli, boty, i další případné příslušenství. A když se boty odřou, můžete je podle našeho návodu opravit.

    Mezi další vybavení na bowling si můžete také pořídit například utěrku a kouli, nebo pomůcky pro ruku a zápěstí, což jsou rukavice nebo tape.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak hrát


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás