Jak se hraje bingo

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak se hraje bingo

  Jak se hraje bingo

  K hraní binga potřebujete jen hrací tiket. Většinou se skládá z 25 polí, která jsou rozvržena do pěti řad a pěti sloupců. Pokud budeme hrát variantu s malými dětmi, může být polí méně, ale vždy ve tvaru čtverce. Hrací tiket obsahuje předepsaná čísla v náhodném seskupení.

  Většinou je tiket papírový, který po skončení hry již nepotřebujete a můžete jej vyhodit. Existují však i plastové či kartonové tabulky, které jsou určeny k dalšímu použití. V tomto případě se do políček lepí štítky, které se po skončení hry odlepí.

  V klasickém bingu je losováno ze 75 čísel. Hráč vyškrtává 25 čísel. Někdy zůstává střední pole prázdné, bez čísla. To je určeno přímo pro zásah hráče. Každá herna však může mít jiná pravidla, s kterými jste na začátku hry seznámeni.

  Někdy je zapotřebí vyškrtat celý tiket čítající 25 polí, abyste dosáhli výhry. Jindy se však můžete setkat s variantami, kdy je předem určeno, že se vyškrtávají přímky, rovnoběžky nebo úhlopříčky. Dalšími možnými variantami jsou T- Bingo – vyškrtávají se políčka ve tvaru písmene T, L – Bingo – vyhrává hráč, který první spojí čísla ve tvaru písmena L, Picture Frame Bingo – dochází k vyškrtání čísel po celém obvodu hrací karty, nebo varianta Four Corner Bingo – hraje se na čtyři rohy.

  Pokud hrajete hru v kasinu a dosáhnete určené zvolené varianty, zvoláte BINGO.  Přiběhne k vám ruber (zaměstnanec kasina) a vezme vám tiket. Jestliže budete mít vše dobře vyškrtané, okamžitě vám vyplatí výhru. Je-li výherců více, o výhru se dělí.

  V této hře se strategií moc nepochodíte. Můžete hrát sice s více tikety, ale v tomto případě se může stát, že přehlédnete některé z čísel a výhry nedosáhnete. Větší šanci na výhru máte tehdy, když se hry zúčastní menší počet hráčů.

  Ve hře existují i jackpoty. Ty se s každým tahem zvyšují. A to až do chvíle, kdy jej některý z hráčů získá. Mnohdy jsou však omezeny počtem jednotlivých tahů. Koho přestane byvit hra založená na náhodě, může se naučit jak hrát šachy.

 2. Jak se hraje dětské bingo

  Dětské bingo je velice oblíbenou hrou předškolních i školních dětí. Můžete na něm trénovat postřeh, matematiku, vyjmenovaná slova, angličtinu… Fantazii se zde prostě meze nekladou. Základem je, tak jako u varianty pro dospělé, tiket s hracími poli.

  Nejčastěji s 25 políčky ve tvaru čtverce (5 řad a 5 sloupců). Pro úplně nejmenší děti můžeme vyrobit jednodušší tikety o rozměrech 4 x 4 nebo 3 x 3. Na začátku hry si děti vyberou náhodná čísla v námi vybraném rozmezí a napíší je do prázdných polí. Tedy v tom případě, pokud již hrací karty nemáme předvyplněné.

  Jestliže hrajeme obrázkovou variantu, děti si do polí určené obrázky nakreslí, natisknou nebo nalepí. Až máme hrací karty takto předvyplněné, můžeme začít se samotnou hrou. Taháme náhodně čísla (slova, obrázky) a děti si je škrtají.

  Kdo má vyškrtanou celou hrací kartu, zakřičí BINGO a vyhrává. Se staršími či šikovnějšími dětmi můžeme zařadit složitější varianty, kdy vyškrtáváme písmeno L, T nebo celý obvod karty, jako ve hře pro dospělé.

 3. Jak si vyrobit hrací karty na bingo

  Základem hry je tabulka o rozměrech 5 x 5 polí.  Pro menší děti můžeme zvolit variantu 4 x 4 nebo 3 x 3. Tabulku si předchystáme na počítači, kterou najdeme v programech LibreOffice, OpenOffice atd.

  Do tabulky můžeme již předepsat náhodně čísla, slova nebo zkopírovat obrázky, s kterými budeme hrát. Pokud však s počítačem moc nevládneme a nechceme se zdržovat tím, než si děti obrázky do políček nakreslí, můžeme využít obyčejných razítek.

  Jestliže na přípravu nemáte dostatek času, porozhlédněte se po internetu. Ve vyhledávači naleznete spousty obrázkových i slovních variant, které si jen zkopírujete do svého počítače, případně podle sebe doupravíte.

  Na internetu také naleznete přímo několik webů, kde si můžete sami vyrobit svou variantu binga. Většina odkazů je sice v angličtině, ale návody jsou velice jednoduché a přehledné, takže nebudete mít problém ani v případě, že anglicky neumíte.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak hrát


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás