Jak luštit sudoku

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak luštit sudoku

  Jaká jsou pravidla sudoku

  Sudoku je hlavolam, který se skládá z jednotlivých čtverečků. Většinou jich bývá 81, tedy po devíti ve výsledném čtvercovém poli. Celé pole si musíte pomyslně rozdělit na řádky a na sloupce. A pak ještě celé pole rozdělte na devět čtverců po devíti čtverečkách – to je většinou předtištěno silněji, abyste se v poli snadněji vyznali.

  Jak luštit sudoku | © WikimediaA nyní k oněm pravidlům. Respektive k jedinému pravidlu, které tu je: V každém řádku, v každém sloupci a v každém čtverci o devíti čtverečkách musejí být číslovky od jedné do devíti, přičemž každá z nich tu musí být vždy jen jednou.

  Jinými slovy, v každém řádku, v každém sloupci a v každém čtverci o devíti čtverečkách musíte mít kompletní řadu číslic od 1 do 9. Nikde nesmí číslice chybět, nikde nesmí přebývat. A to je vše.

  Je prokázáno, že minimální počet vepsaných číslic v zadání tak, aby bylo sudoku jednoznačně řešitelné, je 17. Pokud je čísel méně, může mít sudoku více variant řešení. Někdy se místo číslic používají písmena a – h, což pomáhá lidem, kteří se s číslicemi kamarádí méně než s písmenky.

 2. Jak luštit sudoku

  V podstatě jakkoliv. Musíme se snažit vytvořit celistvou řadu číslic od 1 do 9 (nepravidelně uspořádanou) tak, aby se číslice nikde v řádku, sloupci nebo ve čtverci o devíti čtverečkách neopakovaly. Takže když se rozhodujete o umístění číslice do některého ze čtverečků, musíte mít zkontrolováno, zda se v dané řadě, sloupci nebo čtverci už někde jinde nevyskytuje.

  Jestliže v řadě nebo čtverci či ve sloupci chybí pouze jedna číslice, tak sem doplníte tu, která ještě nebyla použita. To je nejsnadnější úroveň řešení sudoku. Když chybějí dvě, často se můžete podle dalších čísel v příslušném sloupci nebo řádku či čtverci rozhodnout, kam kterou z číslovek umístíte.

  Časté je řešení napříč třemi čtverci o devíti čtverečkách jdoucími v řadě za sebou nebo ve sloupci pod sebou. Pokud například máte jedničku v prvním sloupci onoho čtverce, přičemž hledáte ve čtvercích pod ním, tak v následujících čtvercích už jednička v prvním sloupci být nesmí. Když je jednička ve třetím čtverci v prostředním sloupci, bude jednička nutně ve druhém čtverci v posledním sloupci, nikde jinde. Poté kontrolou řádků určíte, kam přesně do vybraného sloupce můžete jedničku umístit (a když to nezjistíte hned z kraje, vyplyne to na povrch později, až doplníte další čísla).

 3. Jak si pomoci při luštění sudoku

  Luštění sudoku má mnoho postupů a fíglů. Luštit můžete tak, že nejdříve vyhledáte čtverečky, kde je jasné, jaká čísla máte doplnit (ale to se stane pouze u snazších variant sudoku). Pak si můžete vzít číslovky od jedničky do devítky a postupně se je snažit v poli rozmístit. Každá číslovka je totiž v sudoku devětkrát. Je jednou v každém sloupci – a těch je devět. Stejné platí o řádku nebo čtverci o devíti čtverečkách (jen se varianty nesčítají, ale prolínají).

  Někdy hned napoprvé rozmístíte třeba všech devět pětek, jindy se vám nepodaří napoprvé udat ani jednu jedničku. Takže až dojedete k devítce, můžete postup zopakovat, protože jste mezitím doplnili další čísla.

  Další možností je vpisování. To znamená, že když vám vyjdou dvě možnosti, kam umístit třeba šestku, uděláte si malou šestku do obou čtverečků. A až vám do jednoho ze čtverečků vyjde jiné číslo, do toho druhého hned dopíšete onu šestku, u které už je nyní jasné, kde má to svoje jediné možné umístění. Díky vpisům si jakoby napůl vyluštíte konkrétní pole, čímž si pak zrychlíte následný postup.

  Nejdůležitější je vždy mít přehled o celém sloupci, řádku a čtverci s devíti čtverečky. Následně o celém pásu čtverců v horizontálním nebo vertikálním pořadí, se kterými se pracuje nejčastěji. Pokud je dokážete vnímat jako celky, tak se na základě tohoto vhledu mnohem snadněji propracujete k cíli.

  Kde váháte o umístění číslice, tak si předem proberte následky umístění dané číslovky na dané místo. Jakoby si v duchu udělejte několik kroků dopředu. Pokud nenarazíte na překážku, můžete číslo do čtverečku vepsat.

  Ale pamatujte si, které číslo to bylo. Pokud se totiž později setkají dvě číslovky, kde nemají, bude to pravděpodobně chybou v tomto místě, protože málokdo dokáže v mysli udělat dost tahů dopředu na to, aby předem domyslel všechny nutné tahy ke zdárnému dokončení.

  Tenhle fakt je na sudoku dost odrazující. U křížovek si najdete výraz ve slovníku, případně vám jej poradí písmena, co vyjdou v kolmém směru. U sudoku lze buď hádat tam, kde není jednoznačné řešení, nebo se podívat do vyluštěného sudoku na místo, o kterém zrovna pochybujete.

  Začněte proto jednoduchými variantami, postupně si vytvoříte vlastní postupy a triky, které vám budou vyhovovat a luštění usnadňovat. Sudoku vám pomůže se na chvilku zbavit každodenních starostí, ponořit se do světa čisté logiky a prostě si užít svou chvilku, třeba u kávičky nebo před spaním.


Nj
Nevím jak dál 10.04.2021 – 07:38

Dobrý den všem luštitelům sudoku. Jak je možné, že jsem narazil na velmi těžké sudoku, které jsem vyluštil během cca hodiny a "jen"těžké nejsem schopen vyluštit ? Dostal jsem se do situace, kdy mně na každé políčko vychází dvě a více čísel, nejsem schopen se rozhodnout které tam vepsat. Neexistuje (možná jen pro můj mozeček) racionální řešení. Zkrátka existuje možnost vepsání kteréhokoliv čísla a nepoznám, zda jsem chyboval, chybu poznám třeba až téměř ke konci, ale to si pak nejsem jistý kde jsem začal chybovat a kde mám znovu začít. Je tedy těžké sudoku víceméně pokus omyl ? Dohání mě to k vzteku a mám chuť se sudoku zatopit a považuji to za ztrátu času. Zdravím a přeji pevné nervy.

Odpovědět

V
Vítězslav 04.06.2021 – 15:59

"A nyní k oněm pravidlům. Respektive k jedinému pravidlu, které tu je: V každém řádku, v každém sloupci a v každém čtverci o devíti čtverečkách musejí být číslovky od jedné do devíti, přičemž každá z nich tu musí být vždy jen jednou." Místo "číslovky" mají být správně "číslice". "Číslovky" jsou slovní druh.

Odpovědět

J
J.Ch. 01.10.2021 – 18:12

Dobrý den, mám stejný problém. .Já jsem zvolila svoji cestu. Začala jsem znovu. Mám čtverečkovaný sešit se čtverečky 1 cm na 1 cm. Koupeno v papírnictví. Narýsovala jsem si do čtverečků důležité čáry pro sudoku. Vepsala jsem si zadaná čísla do čtverec 9 cm * 9 cm a začala jsem znova. Přeji mnoho úspěchů v luštění.

Odpovědět

D
Dáša 29.10.2021 – 09:01

Kde, prosím, najdu, jak luštit Ledové sudoku?

Odpovědět

D
Dagmara 17.08.2022 – 10:32

@Nevím jak dál: Re: Zdravím! Mám stejný problém... Už jste na to přišel?? Po roce ;)

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak hrát


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás