Jak dlouho vařit špagety

Zdeňka Kolářová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak dlouho vařit špagety

  Kde se vzaly špagety a ostatní těstoviny

  Špagety jsou druh těstovin, které mají dlouhý tenký tvar o průměru cca 2mm a délce nejčastěji 30 cm. Samotný jejich název pochází z italského slova spaghetto či spago, což znamená tenký provázek.

  Špagety pocházejí z Itálie, kde byli a dodnes jsou podávány s tradiční úpravou a to nejčastěji s boloňskou omáčkou nebo alla carbonara nebo s úpravou aglio e olio.

  Ostatní názvy těstovin jsou také z italštiny a bežně se užívají i v české gastronomii. Takže například v restauraci nepodávají vřetena, ale fusilli, nenajdete rourky, ale penne, dále například lasagne (pláty těstovin), tagliatelle (široké nudle), ravioli ( těstovinové plněné čtverečky), tortelinni (těstovinové plněné prstýnky), canelonni ( těstovinové plněné závitky), farfale (tvar motýlka či mašličky) apod.

 2. Jaké jsou druhy špaget podle složení

  Stejně jako ostatní těstoviny mohou být v provedení vaječném či bezvaječném. Zakoupit lze i celozrnné, špaldové, ječné, žitné pohankové, rýžové či kukuřičné. Velmi oblíbené jsou semolinové těstoviny, které jsou vyrobeny z tvrdozrnné pšenice a mají vyšší nutriční hodnotu a nižší glykemický index.

 3. Jak na přípravu špaget

  Základem vaření je dostatečně velký hrnec s vodou, která je osolená ( lžička na 1l vody) a přivedená k varu. Špagety vkládáme do vody, až když se začne vařit a poté hned promícháme.

 4. Jak dlouho vařit špagety

  Délka doby záleží na konkrétním druhu a nejlepší je řídit se údaji uvedenými na obalu. Nejoblíbenější semolinové špagety vaříme obvykle 9-12 minut. Abychom zjistili, zda je máme dostatečně uvařené, je nutné je ke konci vaření ochutnávat.

  Pokud si chcete připravit domácí těstoviny, mrkněze, jak dlouho je vařit.

 5. Jak dlouho vařit špagety al dente

  Jak dlouho vařit špagetyČasto uváděný pojem al dente znamená na skus. Co to ale znamená? Pokud jsou těstoviny uvařené al dente, měli byste při skousnutí cítit mírný odpor ve středové části těstoviny. Takto uvařené těstoviny jsou nejen zdravější, ale dodávají pokrmu i příjemnější gurmánský zážitek než rozvařená koule špaget.

  Uvařit těstoviny al dente obvykle znamená vařit je cca 10 minut, ale i v tomto případě platí základní pravidlo uvedené výše, před dokončením vaření stále ochutnávat, abyste dovařili špagety ve správný okamžik, kdy jsou přesně na skus.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak dlouho


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás