Jak chovat sovu

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat sovu

    Jak chovat sovu – obecně

    Nejprve si povězme něco o sovách obecně. Na jaké sovy u nás vlastně můžete v přírodě narazit? Mezi ty nejčastější patří výr velký, krásná sova pálená a zapomenout bychom neměli ani na puštíka obecného.

    Sovy mají krásně zbarvené peří, díky kterému se můžou skrýt, a neznalý pozorovatel je leckdy není schopen spatřit. Okraje sovího peří mají takzvaný hřebínkový okraj, který způsobuje, že je sova při letu naprosto tichá. To jí pomáhá dostat se tiše k potravě. Sova se při letu částečně orientuje podle sluchu, proto je pro ni tichý let důležitý.

    Oči má sova mnohem lépe vyvinuté než člověk. Její zrak je až stokrát lepší. Problém jí nedělá ani špatná viditelnost. Naproti tomu na blízko je soví zrak poměrně špatný. Stejně jako má kočka své hmatové vousy, má sova kolem zobáčku jemná pírka, která jí pomáhají vyrovnat špatný zrak.

    Sova je známá tím, že dokáže otočit hlavu dozadu. U většiny sov je to až o dvě stě sedmdesát stupňů. Podíváte-li se na kteréhokoli jiného ptáka, má oči po stranách hlavy. U sovy je najdete zepředu podobně jako u člověka.

    U českých chovatelů sovy téměř nenajdete. Mnohem častěji se setkáte s papoušky. Chcete-li se podívat do země, kde je chov sov mnohem rozšířenější, navštivte Holandsko nebo Belgii. Častější zastoupení chovatelů najdete také v Německu.

    Nejste-li pro sovu zatím pevně rozhodnuti, ale přesto byste si rádi pořídili ptáčka, můžete se podívat také na náš článek Jak chovat andulku.

  2. Jak chovat sovu – potrava

    Velká část sovího jídelníčku je tvořena z drobných hlodavců. Sova je vedle drobných myší schopna ulovit, má-li hlad, i potkana. Je to především noční pták a proto loví hlavně večer a v noci.

    Sova se na kořist tiše snese nebo si na ni počká na větvi stromu.

    Jestliže není v blízkosti sovích pařátů hlodavec, sova nepohrdne ani plazem nebo obojživelníkem. Pochutná si i na menším ptákovi. Tuto potravu chytá především v zimě, kdy může být nedostatek hlodavců. Například puštíci patří mezi sovy, které se v zimě rády sluní.

    Chováte-li sovu doma, potřebovat pro ni budete myši a malá holátka. Sova sní i malé králíčky nebo jednodenní kuřata. Chcete-li si pořídit sovu, zvažte, zda budete schopni jí podobnou potravu podávat. Jestliže si sova chytne zvíře v přírodě, je to přirozený koloběh. Ne každý má však povahu na to, aby vzal narozené bezbranné králičí mládě a dal ho sově jako krmení.

    Množství potravy a frekvence krmení se bude odvíjet od stáří a druhu sovy.

    Koupit můžete také vitaminy ve specializovaných prodejnách.

  3. Jak chovat sovu – ubytování

    Teď se podívejme na to, kde sovu ubytovat. V přirozeném prostředí se sovám nejvíce líbí v dutinách stromů a rády mají také různě štěrbiny ve skále. Najít je můžeme i na půdě nebo v podkroví starých stodol.

    Zařizujete-li obydlí pro sovu, potřebovat budete prostornou voliéru, do které umístěte budku. Ta by měla být ve stinném místě. Nezapomínejte, že je sova zvyklá se ve svém přirozeném prostředí pohybovat na širokém území lesa. Pokud má voliéru obývat delší dobu, udělejte ji dostatečně prostornou, aby měla možnost se v ní proletět.

    Rozměry příbytku přizpůsobte konkrétnímu druhu. Obecně se bude pohybovat rozměr půdorysu kolem třiceti centimetrů a její výška by měla být kolem půl metru až šedesáti centimetrů. Nezapomeňte na otvor, kterým může pták vlétnout dovnitř.

    Ten by měl mít kulatý tvar a jeho průměr by se měl pohybovat kole čtrnácti až patnácti centimetrů. Počítejte také se stříškou, aby se do ní během deště nedostala voda. S výrobou budky vám pomůže náš článek Jak vyrobit ptačí budku.

    Ve voliéře by měly být vzpříčené větve, na kterých bude sova moci přirozeně sedět. Dno voliéry můžete zatravnit nebo vysypat kamínky a kůrou a do prostoru postavit velký kámen a nechat zde vyrůst vysoký kotrč trávy, aby měla sova pocit přirozeného prostředí. Máte-li možnost, můžete voliéru postavit přímo kolem kmene stromu a začlenit do ní některé větve.

    Chybět nesmí ani čerstvá voda.

  4. Jak chovat sovu – legislativa

    Na závěr je důležité nezapomenout, že chov sov, podobně jako třeba veverek, závisí na legislativě. Pokud si kupujete sovu, dejte pozor na to, od koho ji kupujete. Původní majitel by vám měl dát také potřebné doklady.

    Získáte-li sovu legálně, bude označena kroužkem. Měla by mít papíry potvrzující zanesení do evidence a také doklad CITES. Jakmile ji koupíte, stavte se na krajském soudě, v oddělení zabývajícím se životním prostředí a tam se zaregistrujte.


Š
Štěpánka 15.02.2021 – 10:58

Chci se zeptat jaké sovy sou nejlepší pro domácí chov a snesou děti

Odpovědět

e
eL 22.03.2022 – 10:36

Zadna sova neni vhodna pro dite, respektuje je jakou soucast rodiny, ale porad i kdyz je v rodine od maleho holatka je to divoke zvire. Neni to hracka, musi se respektovat a ona sama pokud nema naladu umi dat dosti vyrazne najevo pomoci paratu a zobaku, ze ted ne. Jako zvire je vhodne spis jako spolecnik pro dospele jedince.

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás