Jak chovat nutrie

Silva Páčová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat nutrie

    Proč chovat nutrie

    Nutrie chováme převážně pro maso a kožešinu. Maso nutrií patří mezi velice oblíbené pochoutky. Obsahuje malý podíl tuku a cholesterolu, a tím se řadí mezi dietní potraviny. Maso má velmi specifickou chuť. Dalo by se přirovnat k chuti králičího masa.

    Prodej kožešin zažil v České republice největší zájem v 80.letech 20.století. V dnešní době podporují chov převážně okolní státy, přičemž poptávka po mase z nutrií je obrovská. Pro chov nutrií hovoří i upravený zákon o chovu živočichů ohrožující naši krajinu. Od ledna 2019 je nutrie zařazena do hospodářských zvířat, tudíž ze zákona chovu nic nebrání.

  2. Jak žije nutrie ve volné přírodě

    Ve volné přírodě žije nutrie v blízkosti vodních toků. V březích si buduje nory s dlouhými chodbami. Aktivní je převážně za šera. Od nory se však daleko nevzdaluje. Patří mezi výborné plavce, čemuž jsou přizpůsobeny i nohy s plovacími blánami a nozdrami posunutými nahoru a dopředu. Hmatové vousky pak usnadňují hledání potravy ve vodě. Nutrii bezpečně ve volné přírodě poznáte podle typických oranžových hlodáků.

    V České republice se hojně vyskytuje v povodí Labe a na jižní Moravě. Jde o invazivní živočichy, jejichž množení je bráno jako nežádoucí.

  3. Jaké jsou druhy nutrií

    Nejznámějším druhem je nutrie říční, která pochází z Jižní Ameriky. Největší zastoupení ve volné přírodě má momentálně v Asii a východní Evropě.

    Postupem doby bylo vyšlechtěno mnoho barevných variant nutrií. Mezi česká plemena můžeme zařadit standardní nutrii českého typu, která je hnědě zbarvená s oranžovými boky. Dále pak moravskou stříbrnou nutrii, která se pyšní šedou srstí, pigmentem na kůži a hnědým okem.

    Přeštická vícebarevná nutrie je naopak typická bílou barvou. Okolo očí, uší a na hřbetě má barvu hnědou. Stejně tak oko. Nos a hrudní končetiny jsou bez pigmentu.

  4. Jak vybrat nutrii do chovu

    Aby byl náš chov úspěšný, musí mít dobrý základ. Při koupi nových nutrií klademe důraz na celkovou statnost těla s dobře osvalenými končetinami, lesklost srsti, mohutný ocas a lesklé oko. Zvíře by mělo vypadat celkově zdravě. Určitě se vyhněte agresivním jedincům. Nejlepší věk pro koupi je kolem 7měsíců života nutrie.

  5. Jak chovat nutrii v zajetí

    Nutrie můžeme chovat v drátěných klecích odpovídající velikosti. Doporučená velikost je 3,5mx2,5m s výškou alespoň 80cm. Důležitý je přístup k vodě. Ideální je chov blízko potoka, který spláchne všechny nečistoty a voda tak zůstává stále čistá.

    Pokud nemáme přístup k vodnímu zdroji, vybudujeme pro nutrie odpovídající, nejlépe betonovou, nádobu, která musí být snadno dostupná s dostatkem čisté vody. Jestliže máme prostoru dostatek, můžeme nutrie chovat ve výběhu. Ten by měl být opět vybaven zdrojem čisté vody. Případně dřevěnou budkou, kterou mohou nutrie využít k hnízdění.

  6. Kolik nutrií chovat

    Počet nutrií v chovu záleží čistě na podmínkách, které pro chov máme. Ať už prostorových nebo finančních.

    Nutrie můžeme chovat jen v páru, kdy máme jednoho samce a jednu samici. Nevýhodou tohoto chovu je oslabení pohlavního pudu, kdy samec nemá postupem času o samičku zájem a vrh je typický menším počtem mláďat. Možné jsou také střety mezi těmito jedinci.

    Další možností chovu je chov skupinový, kdy chováme samice i samce dohromady. Tento chov je náročný na kontrolu březích samic, které musí být ve vyšším stupni březosti odděleny do izolace. Taktéž nemáme přehled o rodičovském páru a případných genetických abnormalitách u mláďat.

    Pokud chováme samce a samice odděleně, jedná se o oddělený chov. Samci jsou k samicím připouštěni jen v období říje. Výhodou je, že víme, kdo je otcem a můžeme evidovat rodičovský pár a jeho potomstvo.

    Při dostatečném prostoru můžeme chovat nutrie harémově. Tedy tak, že na několik samic máme jen jednoho samce. Kdyby nebyl zajištěn dostatečný prostor a kontrola, mohlo by však v tomto uskupení snadno docházet ke vzájemným střetům.

  7. Jaké jsou zvláštnosti chovu nutrií

    Chov nutrií je specifický a náročnější než chov králíka, činčily nebo morčete. Nutrie je náročnější jak na pestrý výběr krmiva, tak na obydlí, které nutriím připravíme. Nutrie je velmi vybíravý hlodavec, kterému musíme navíc zajistit ohryz po celý rok.

    Nepohrdne větvičkami břízy, dubu i maliníku, či ovocných stromů. Jehličnany však rády nemají. Stravu obohacujeme o minerály a soli. Jelikož na trhu není možnost koupit speciální krmivo pro nutrie, můžeme využít namíchaných minerálních směsí pro králíky.

    Další specifickou vlastností nutrií jsou ostré zuby. Při špatném zacházení či úchopu může nutrie majitele nepěkně pokousat.

  8. Jak krmit nutrie

    Jak jsme již zmínili, nutrie je, co se týče stravy, velmi vybíravá. Kromě větviček na hryzání a doplňků stravy v podobě minerálů a vitamínů, zajišťujeme nutriím vyváženou stravu.

    V létě je základem zelená tráva v podobě vojtěšky, jetele, kvalitní luční trávy. Nevynecháváme ani ovoce a zeleninu. Krmit můžeme i cuketami či dýněmi, které před podáváním rozkouskujeme.

    Březí a kojící samice musí mít ve své stravě zařazeny brambory a jadrné krmivo, jako je oves, kukuřice ječmen, případně bukvice a žaludy. Brambory před podáváním spařujeme, zrno šrotujeme. Brambory se spařují čerstvě před každým krmením.

    V zimě se základní strava sestává z červené řepy, cukrovky, mrkve a topinambur. Zelenou trávu nahrazujeme senem.

    Nutrie krmíme dvakrát denně, ráno a večer. Denní dávka by se měla pohybovat kolem 1,2kg. Večerní dávka se podává vydatnější. Základem je krmná řepa, zelené krmivo a ohryz.

    Potravu vždy umyjeme a zbavíme zeminy. Některé plodiny mohou být chemicky ošetřeny a my se tak vyhneme případným otravám a průjmům.

  9. Jak se nutrie rozmnožují

    Samičky nutrií mají většinou dva vrhy ročně. Jejich říje se projevuje neklidem a častým močením. Trvá většinou 1-3 dny a opakuje se v měsíčních cyklech. Samičky mohou mít mláďata již od 7 měsíců, při své hmotnosti kolem 4 kg. Březost nutrie je 128-134 dní.

    Po porodu přichází další říje již za necelý týden. Samičku bychom však měli nechat odpočinout a další kopulaci připustit nejdříve za 30 dnů. První vrhy jsou většinou slabší. Běžně mívá samička 3-7 mláďat, která přirozeně odstaví přibližně ve dvou měsících.

  10. Jaké jsou choroby nutrií

    Nutrie jsou velmi náchylné k onemocnění žaludku a zažívacího traktu. Špatně upravená strava může způsobit nadýmání a záněty. Totéž platí o neumytých plodinách, které mohou být chemicky ošetřeny a způsobit otravu zvířete.

    Nebezpečnými se pro nutrii mohou stát i některé jedovaté byliny přimíchané do zeleného krmiva, jako například ocún, sasanka a blín. Větve jívy a vrby mohou taktéž způsobit zažívací problémy. Nutrie přece jen není králík, kterému právě vrba velmi svědčí.

    Nutrie jsou velmi citlivé na teplotu. V zimě hrozí omrzliny na končetinách a ocase, v létě pak přehřátí organismu. Špatně snášejí i stresové situace. Jestliže se například zachytí za pletivo klece, dostane se do šoku a velice rychle umírá.

  11. Jak využít maso z nutrie

    Maso z nutrie je lehce stravitelné s vysokou nutriční hodnotou. Vlastnostmi je přirovnáváno k masu králičímu. Vhodné je zvláště pro nemocné a lidi na dietě. Upravovat jej můžete jakkoliv. Oblíbenou českou variantou je pečená nutrie na česneku. Můžete se inspirovat recepty na králíka.

  12. Jak využít kožich z nutrie

    Kožky z nutrií byly vždy velmi ceněny. V dnešní době jsou však často nahrazovány umělými imitacemi nebo oblíbenějšími kožkami z činčil a norků. Jestliže máte v okolí výkup kožešin, můžete je směle prodat.

    Anebo lze kůže nechat vyčinit a nechat si z nich ušít kabát, případně je využít doma. Mít u postele kožešinu z nutrie není vůbec špatné. Hodí se i na křeslo, nebo třeba na sedadlo do auta.


A
Anonym 01.06.2022 – 02:36

Mohou být nutrie pohromadě s ostatními hlodavci? Například s králíky?

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma hlodavec


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás