Jak přezimují lesní zvířata

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak přezimují lesní zvířata

    Jak přezimují lesní zvířata

    Lesní zvířata na zimu buď uléhají k zimnímu spánku a stráví zimu s velmi zpomaleným metabilismem a téměř v nečinnosti, nebo zůstávají bdělá a běžně vegetují ve svém přirozeném prostředí.

  2. Co je zimní spánek

    Zimní spánek se odborně nazývá hibernace a představuje specifickou reakci některých zvířat na zimní období. Ti zůstají v klidu, dochází k útlumu životních funkcí (například snížení tělesné teploty). Během této doby pobývají živočichové v úkrytu.

    V souvislosti se zimním spánkem mluvíme také o podobném stavu, který však nazýváme nepravý zimní spánek. Říkáte si, jaký je rozdíl mezi pravým a nepravým zimním spánkem? Hlavní odlišností je fakt, že tato zvířata se během zimy probouzejí a vycházejí ven. Takto tráví zimu například medvědi či jezevci.

    A co ovlivňuje začátek zimního spánku? Rozhodující je vnitřní biorytmus, který však ovlivňují vnější podmínky – vliv může mít zkracující se délka dne či snížení venkovní teploty.

    Jak se zvířata na zimu připravují

    Nutno zmínit, že zvířata, u kterých probíhá zimní spánek, se na chladné období s předstihem připravují. Vyhledávají si úkryt, snaží se získat co nejvíce tukových zásob, hromadí si potravu. Zároveň jim roste zimní srst, která jim pomáhá se v chladném období zahřát. Tyto přípravy probíhají během podzimu. Pokud by se zvíře nestihlo na zimu dostatečně připravit, mohlo by to pro něj znamenat, že zimu nezvládne přečkat.

  3. U kterých lesních zvířat je zimní spánek běžný?

    Zvířat, které v zimě “spí”, je celá řada. Někteří z nich prospí celou zimu, jiní se občas probouzejí. Mezi taková lesní zvířata patří například medvěd, ježek, liška či sysel.

  4. U kterých zvířat zimní spánek neprobíhá?

    Zároveň však existuje mnoho zvířat, kteří přezimují v bdělém stavu. Během zimy například můžeme vidět mnoho druhů ptáků. Pokud navíc budete v zimě pravidelně doplňovat potravu v krmítku, ptáci jej budou jistě rádi navštěvovat.

    Během zimy se také pohybují po lese srny, divoká prasata či jeleni.

  5. Jak zvířatům v zimě pomoci?

    Zvířata, která “spí”

    Může se stát, že během podzimního úklidu narazíte na místo, které si některé ze zvířat přetvoří pro zimní spánek. Takový úkryt lze najít například pod kusem starého plechu, v pařezu či u hromady listí. Jedním ze zvířat, které rádo nachází zimní úkryt na zahradách, je například ježek.

    Pokud se stane, že takové místo najdete, rozhodně jej neničte. Pokud byste tak učinili, přišlo by zvíře o svůj úkryt před krutou zimou. To by mohlo vést k tomu, že už by se jara nedočkalo.

    Pokud už úkryt nějakého ze zvířat naleznete, je také důležité dopřát zvířeti během zimy klid a ze spánku jej zbytečně nerušit.

    Zvířata, která zůstávají bdělá

    Přečkat zimu můžeme pomoci i zvířatům, která zůstávají bdělá. Během tohoto náročného období totiž může být pro zvířata často problematické najít si dostatek potravy. Zvláště pak v případě, že zemi pokryje velké množství sněhu.

    Jednou z možností je nasypání potravy do krmítka pro ptáky. V obchodě běžně seženete speciální směsi či lojové koule, na kterých si opeřenci rádi pochutnají. Ptačí budku si také můžete sami vyrobit – podívejte se, jak na to!

    Pomoc v zimě často potřebují například i srny. Zde však musíme důrazně upozornit na to, že je nutné se vždy obrátit se svým úmyslem na myslivce. Není možné zvířata přikrmovat pečivem či jinými potravinami – můžete jim tím totiž velmi snadno ublížit, v horších případech je může tento váš dobrý úmysl stát i život. Věříme však, že pokud se s myslivci spojíte, rádi vám řeknou, jaké krmivo jim můžete pro zvířata přinést. Budete pak moci mít dobrý pocit z toho, že jste zvířatům opravdu pomohli.

  6. Nebezpečí během zimy

    Jak asi tušíte, zima je pro většinu divokých zvířat velmi náročným obdobím. Není přitom rozhodující, zda u nich zimní spánek probíhá, či nikoli.

    Kromě toho, že jsou zvířata ohrožena nedostatkem potravy či mrazivým počasím, číhá na ně řada dalších nebezpečí. Mnoho zvířat bohužel zimu přečkat nezvládne. Myslete tedy na živé tvory a snažte si jim pomoci – během zimního spánku je nerušte, ptáci vám budou zase vděční, když budete udržovat plné krmítko.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás