Jak chovat králíka

Lucie Jeníčková
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat králíka

    Kdy si mládě králíka pořídit

    Mláďata králíků, lidsky řečeno králíčata, se od matky a sourozenců mohou oddělit ve stáří 8 – 10 týdnů. V tomto věku jsou připraveni na nová dobrodružství.

  2. Kde lze koupit králíka na chov

    Existuje hned několik možností, kde si můžete králíka pořídit. Chovného králíka můžete sehnat na výstavě drobného zvířectva, která se zpravidla koná v mnoha městech po celé republice. Pokud nebudete nároční a nebo budete mít vytipovaný konkrétní druh králíka, nepojedete domů s prázdnou.

    Doporučuje se vyžádat si od prodejce rodokmen a můžete se poptat na údaje, které vás zajímají. Také lze vyhlédnout si konkrétního chovatele a dojet se na králíky podívat osobně a případně si jej i rovnou odvézt. V některých městech se také konají často prodeje králíků přímo na náměstí, kdy přijede prodejce a nabízí chovné králíky rovnou k odvozu.

    V krajním případě se můžete dohodnout i na dovozu králíka např. vlakem – vše záleží na domluvě s chovatelem. Nejlepší je koupit chovné kusy od více chovatelů, abyste se vyvarovali příbuzenské plemenitbě.

  3. Kde lze koupit králíka jako domácího mazlíčka

    Králíčka, kterého chcete mít jako domácího mazlíčka, lze pořídit také různými způsoby. Ačkoli se zdá tradiční zverimex jako jediná možnost koupi králíka, není tomu tak. Doporučuje se navštívit nebo kontaktovat přímo konkrétního chovatele, kterého si můžete předem vyhlédnout.

    V České republice existuje například tzv. Český svaz chovatelů, který sdružuje chovatele různých zvířat včetně králíků. Můžete navštívit i samotnou výstavu králíků jako ve výše uvedeném případě, kde je spoleh na čistokrevnost králíka i s rodokmenem.

    Další častou variantou je právě zooobchod, nebo-li zverimex. Tam však nemáte úplnou jistotu čistokrevnosti nebo rodokmenu, snad jen zcela výjimečně. Zverimex však bývá častým a obvykle nejrychlejším řešením, jak králíka sehnat.

  4. Co je králík zač

    Králík je savec a patří mezi býložravce. Živí se převážně rostlinnou stravou. Jde o mírumilovné zvíře, které mezi sebou v případě života ve skupině s ostatními jedinci nebojují, pokud si zrovna nehlídají hnízdo. Mají skvělý zrak a vidí perfektně do dálky i v šeru.

  5. Králík na chov

    Králík je dlouhé roky oblíbeným domácím zvířetem chovaným na maso a pro svou kožešinu.  V porovnání s ostatními domácími zvířaty má králičí maso nejméně cholesterolu. Babičky a nejen ony mají králíky umístěné na zahradě v králíkárně, kde je těm chovným druhům často nejlépe.

    A na maso se dá králík vykrmit už za pouhé 4 měsíce. Bohužel se objevuje v dnešní době i jako významné laboratorní zvíře. Upéct se dá na mnoho různých způsobů, dokonce i naložit.

  6. Zakrslý králík

    Nenáročné zvíře s milou povahou. Pokud chcete mazlíčka pro děti nebo jen tichého společníka, zakrslý králík je dobrou volbou. Rád se pomazlí, je tichý, vhodný do bytu i na zahradu. Děti je milují. A pokud už svého mazlíka máte, děti zabavíte i jejich kreslením.

  7. Kam králíka umístit

    Králíka domácího je ideální umístit do klasické králíkárny. Sláma sloužící jako podestýlka jim zajistí pohodlí. Králíka coby mazlíčka můžete dát do klece s plastovým dnem a mřížemi. Minimální délka klece by měla být 80 cm a na délku alespoň metr.

    Záleží, kolik pohybu svému mazlíčkovi chcete dopřát. Na výšku bývají všechny klece skoro stejné. Pokud však pořídíte i nějaký domeček, dejte pozor na to, aby na něj nevyskočil a neměl k okraji klece příliš blízko. Může pak snadno vyskočit a schovat se někde v bytě.

    Klec by neměla být na přímém slunci a ideálně ji umístěte někam, kde není takový ruch a hluk (dál od televize, od topení a mimo průvan). Ideální teplota pro místo, kde králík žije, je 15 – 22 °C – raději mají chlad, než přílišné teplo.

  8. Co vše králík potřebuje k životu

    Králík je není zas tak náročným domácím zvířetem. Jediné, co nutně potřebuje, je:

      podestýlka – sláma, kočkolit,
      krmítko – ideálně kameninová miska nebo dvojmiska, aby se nedala tak snadno převrhnout,
      napáječka – oblíbenými jsou kapátkové napáječky “s kuličkou”,
      domeček – plastová nebo dřevěná budka, o kterou si králík často brousí hlodáky,
      hračky – stačí je vložit jen na chvilku a klidně je střídat (míčky, ze kterých padají dobrůtky, hračky z vrby, lufy),
      stolní váha – pro kontrolu nestandardního úbytku váhy králíčka,
      minerální kámen – na ohryzování
      a solný liz.

    Pro králíky na chov jsou také skvělou vychytávkou:

      jesle – dá se do nich založit další krmivo, např. seno a trávu do zásoby, aniž by je králík udupal,
      kotiště – budka, který se hodí před blížícím porodem (samice si do ní před porodem mláďat vleze, je tam temno, teplo a klid, postaví si hnízdo a porodí mláďata),
      stolek – s hrubým povrchem, aby na něm králík neklouzal (můžete na něm králíka zvážit, prohlédnout před výstavou)
      a notes – na poznámky týkající se připouštění, kocení, přírůstků apod.
  9. Jak se starat o králíka venku

    Venkovní výběh je pro králíka příjemným prostředím. Pokud mu dopřejete venkovního výběhu, dbejte na to, aby nebyly v blízkosti jedovaté rostliny, kabely nebo jiná možná nebezpečí. Ať už jde o králíka na chov masa, nebo mazlíčka, výběh venku mu jen prospěje. Nezapomeňte však na nějakou ohrádku, ať neuteče.

  10. Jak se starat o králíka v bytě

    Protože jsou králíci čistotnými zvířaty, není problém ani umístění klece nebo akvária v bytě. Dokonce se králíci podle zkušenosti některých majitelů umí naučit vykonávat potřebu na jednom místě (např. kočičí záchod).

    I v takovém případě je ale potřeba věnovat výměně králičí toalety nebo vnitřku klece dostatek péče a obměňovat ji za čistou. Králíčci pořizovaní jako domácí mazlíčci se dají i vychovat a například na zamlaskání přiběhnout. Moc rádi se nechají pomazlit a alespoň nejsou během chovu tak plaší.

    Pokud králíka vypustíte z klícky po bytě – pozor na kabely (jako ochrana poslouží např. hadice, do které kabely umístíte), nenechávejte rozestlané peřiny (králík rád do měkkých a savých předmětů čůrá), pozor na další domácí zvířata i květiny, které králík rád okouše a je mu jedno, o jakou květinu se jedná.

    Kontrolujte pravidelně i místa, kam se králík po vypuštění schovává, abyste později neobjevily například pod gaučem nebo za polštářem nadílku králičích bobků.

  11. Jak vypadá každodenní péče o králíka

    Králíček je nenáročné zvíře. Ať už na chov, nebo na mazlení – důležité je, aby měl králík dostatek potravy, vody, čistou podestýlku a dostatečně velký výběh. Je rád v kolektivu, takže kamarád mu jen prospěje. A pokud je možnost dopřát mu výběh venku, určitě to uvítá.

  12. Čím králíka krmit

    Ať už jde o králíka chovaného na maso nebo králíka jako domácího mazlíčka, je potřeba mu zajistit kvalitní stravu. Hlavní potravou králíků je seno. Velice si pochutnají i na zeleni, třeba salátových listech všeho druhu nebo čerstvě natrhaném jeteli a trávě – jen pozor, aby nebyla zapařená a králíčkovi neublížila.

    Mrkvová nať a větvičky ovocných stromků, díky kterým si králíci obrušují hlodáky, také neuškodí. Potravu můžete zpestřit i ovsem, kukuřicí nebo ječmenem. Oblíbenou potravou, která neuškodí, je i šťavnatá krmná řepa, mrkev a jablko.

  13. Kolika let se králík dožívá

    Králíci na chov, maso a kožešinu, se zpravidla dožívají okolo 5ti let. U samiček je dožitý věk závislý také na tom, kolikrát porodí mláďata. Zakrslý králíček se bez problémů dožívá průměrně 6-8 let. Existují však jedinci, kteří vydrží i více jak 10 let, pokud jsou v dobrém chovu a mají majitele, kteří se jim věnují.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás