Jak chovat veverku

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat veverku

    Jak chovat veverku – obecně

    Veverky žijí přirozeně ve volné přírodě na několika hektarech lesa a jsou zvyklé šplhat po stromech až do výšky padesáti metrů. Pokud tedy uvažujete, že si veverku necháte, zamyslete se, zda jste schopni jí poskytnout dostatečné podmínky k životu. Pokud je zvyklá šplhat celé dny po stromech, těžko jí bude stačit váš byt a garnyže.

    Veverka se k vám však může dostat i neplánovaně, pokud se třeba zraní nebo ji najdete někde ve městě. Ať už je to veverka, kterou nelze vrátit do volné přírody, nebo jste našli veverku, o kterou se potřebujete pár hodin až dnů postarat, než jí najdete adekvátní pomoc, povíme si co veverka jí a jaké je její přirozené prostředí. Pokud však najdete zraněnou nebo dezorientovanou veverku, pokaždé jí najděte odbornou pomoc.

    Pokud k vám veverka přijde jako hodně maličká a jste schopni věnovat jí několik hodin pozornosti denně, snadno si na vás zvykne. Povaha veverky je hodně specifická, stejně jako u ostatních zvířátek vám buď sedne nebo ne.

    Jestli patříte mezi lidi, kteří tráví značné množství dne v práci a nemáte možnost být s veverkou přes den doma, raději najděte veverce jiný domov. Veverka je velice společenský tvor a samotná by strádala. Stejně jako pes nebo papoušek potřebuje vaši častou přítomnost.

    Narozdíl od psa nebo kočky byste však veverku hůře ochočili. Veverka má svou vlastní povahu a pokud se jí nebudete dostatečně věnovat, nebude trvat dlouho a nenechá vás, abyste se jí dotkli.

    Veverky jsou stejně jako malá koťata od narození do stáří tří měsíců velmi hravá a nejsou plachá. Jakmile tahle doba uplyne, přirozeně se začnou měnit v plachá stvoření, ve kterých se projeví jejich přirozené instinkty. Pokud tedy chcete veverku chovat doma, v podstatě musíte změnit to, co je pro ni přirozené a přetvořit její povahu tak, aby se potlačila její přirozená plachost a ona vás k sobě pustila.

    Ve svém přirozeném prostředí zabere veverce většinu času shánění potravy na zimu, kdy vše zapadne sněhem. Veverky si nosí potravu do dutin stromů, kde vytváří zásoby ze semen šišek, oříšků a plodů.

    Veverka se může dožít až deseti let.

    Pokud toužíte chovat netradiční zvíře, zkuste se podívat na článek Jak chovat ježka. Ježek je mnohem méně náročný než veverka.

  2. Jak chovat veverku – krmení

    Veverka je vedle prostředí náročná také na krmení. Určitě jí nedávejte směs krmení, která se běžně prodává ve zverimexech pro hlodavce. Pokud tedy máte doma křečka nebo činčilu, s krmením vyhráno nemáte. Takovéhle předpřipravené směsi neobsahují vše, co veverka potřebuje.

    Pokud se potřebujete postarat dočasně o veverku, ideálně se poraďte s veterinářem. Ne vždy je však veterinář hned k sehnání, proto se podíváme co veverka ve svém přirozeném prostředí jí.

    Volně žijící veverka se živí především semeny šišek (borových, modřínových a smrkových). Největší radost uděláte veverce čerstvou zelenou šiškou. Jedna veverka je schopna těchto semen za den sníst více jak sto padesát.

    V zajetí si veverka pochutná také na kaštanech, žaludech, šípkách, chutnat jí budou trnky, jeřabiny, březové jehnědy, semena habrů a čapí nůsek. Mezi její potravu patří i některé druhy hub. Zavděčíte se jí i kůrou některých stromů a keřů, lesním hmyzem, lesními plody a ovocem i s peckami.

    V přirozeném prostředí si pochutná i na ptačích vejcích.

    Pokud je veverka v zajetí delší dobu, podávat jí můžete i vitamíny vhodné pro hlodavce jako je třeba Roboran. Veverka potřebuje pestrou stravu. Pokud tedy chcete veverku chovat v zajetí, zvažte, jestli bydlíte dostatečně blízko přírody k tomu, abyste byli schopni zajistit jí celoročně vhodnou potravu.

    Pokud vás zajímá chov hlodavců, k článku o veverce si můžete přečíst článek Jak chovat činčilu.

  3. Jak chovat veverku – domeček

    Veverka není stavěna k tomu, aby žila zavřená v kleci. Může se však stát, že je zraněná a nechcete ji pustit ani po domě, dokud se neuzdraví, aby si ještě více neublížila. Nebo potřebujete na hodinku odběhnout a ze stejného důvodu ji nechcete nechat volně puštěnou.

    Dočasný domeček pro veverku by měl mít minimální rozměry dva metry na výšku, šířku i hloubku. Tohle je velikost ustanovená zákonem. Při tom co jsme si ale dosud o veverkách napsali je vám jasné, že se jedná skutečně pouze o řádek uvedený v zákoně a že to nemá nic společného s vhodnými podmínkami pro chov veverky. Ve skutečnosti by domeček měl být několikanásobně větší a i tak by v něm veverka neměla trávit více než pár hodin.

    Pokud například najdete zraněnou veverku a potřebujete ji odnést do záchranné stanice nebo k veterináři, postačí vám přepravka pro kočku.

  4. Jak chovat veverku – legislativa

    Podle zákona číslo 114/1992 je veverka chráněná a nelze ji chovat doma bez povolení. Pokud chcete veverku legálně chovat doma, potřebujete takzvanou výjimku ze zákona, která vám to umožní. O výjimku však nestačí pouze požádat. Musíte uvést konkrétní důvody a mít pro veverku zajištěné vhodné podmínky.

    A jestliže si i navzdory zákonu necháte veverku nelegálně, hrozí vám vysoká pokuta.


O
Ondrej 27.10.2021 – 21:22

Prosím vás kde seženu levnou veverku a jaký důvod je dostačujicí na ji chov ?

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma hlodavec


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás