Jak chovat osmáka

Dana Křišťálová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat osmáka

    Proč chovat osmáky a jiné malé hlodavce

    Malí hlodavci se v zajetí chovají již velmi dlouho. Jsou krotcí, nenároční a lehce uspokojí Vaši potřebu kontaktu s živým tvorem – není nadto pohladit si hebký kožíšek.

    Osmák, stejně jako jiní malí hlodavci (morče, potkan, činčila aj.), má malé nároky na prostor, spotřebuje minimum krmiva, nemusí se venčit a není náročný, pokud odjedete na víkend. Další nespornou výhodou je, že chov osmáků i jiných malých hlodavců zvládnou také menší děti. Dá se říci, že je splněný výchovný i estetický smysl.

    Osmák, oproti jiným malým hlodavcům, nevyniká mnoha barevnými mutacemi. Vyniká ale inteligencí (obdobně jako potkan), relativně velkou reprodukční schopností a snadnou adaptabilitou na nové prostředí.

    I proto jsou kromě domácích mazlíčků využíváni jako laboratorní zvířata a zasluhují velký vděk za dosažené lékařské pokroky v rámci boje se zhoubnými nádory a dalšími virovými a bakteriálními infekcemi.

  2. Jak žije osmák a jiní hlodavci ve volné přírodě

    Hlodavci jsou velmi starý živočišný rod, první zmínky najdeme již v třetihorách. Většinou jsou malých až středních rozměrů, největším žijícím druhem je jihoamerická kapybara s hmotností kolem 50ti kg – mezi hlodavci je ovšem výjimkou.

    Díky své adaptabilitě hlodavci osídlili téměř celou Zemi, žijí na pouštích, v lesích, na polích i ve vysokých pohořích. Přizpůsobili se extrémnímu suchu i extrémním teplotám. V současnosti na Zemi žije 1730 hlodavců a střední Evropu obývá 28 druhů.

    Přirozená domovina osmáka je Chile, kde žijí ve velkých rodinných skupinách mezi západním pobřežím a pohořím Andy. Osmák může žít i v kulturní krajině, kde osidluje zahrady i pole. Vyhrabává si nehluboké nory, kde žije se svojí kolonií. Nicméně osmák je schopen při hledání potravy i šplhat do korun stromů.

    Osmák ve volné přírodě je aktivní hlavně během dne, pouze při velkých vedrech je aktivnější ráno anebo za soumraku a ve večerních hodinách. I v zajetí je osmák považován za denního tvora, ale přeci jen „chodí spát“ pozdě – cca kolem 22.-23. hodiny a vstává kolem páté ráno.

  3. Jaká je morfologie a jaké jsou biologické znaky osmáků a malých hlodavců

    Všichni hlodavci mají charakteristický znak, a sice chrup. Hlodavci mají horní a dolní hlodáky (což jsou přetvořené řezáky), špičáky nemají. Tyto hlodáky neustále rostou a hlodavci je proto musí neustále obrušovat ohlodáváním větviček nebo jiného dřeva. Přední část těchto zubů je tvrdší, pokryta sklovinou a zadní část je měkčí, pokrytá tzv. zubovinou. Zubovina se obnovuje rychleji než sklovina, čímž se tvoří ostrá hrana, díky které hlodavci rozhryžou i velmi tvrdý materiál.

    Hlodavci mají také velmi vyvinutý komplex žvýkacích svalů. Trávící soustava osmáků je uzpůsobena na přijímání rostlinné potravy (ikdyž někteří jiní hlodavci, např. pískomilové, syslové, veverky, burundukové aj. mohou pozřít i hmyz a jinou potravu pro masožravce).

    Další velmi dobře vyvinutý smysl je čich. Hlodavci mají ústní dutinu s dutinou nosovou spojenou Jakobsonovým orgánem a jsou schopni vnímat velkou škálu rozličných pachů. Tyto pachy jim umožňují hledat potravu, poznat teritorium jiného jedince. Pachy jsou velmi důležité i při výběru partnerů a při páření osmáků nebo dalších malých hlodavců.

    Jméno osmák získalo toto zvířátko díky osmičkovému tvaru svých žvýkacích stoliček.

  4. Znáte způsob života osmáků

    Osmák je velmi zvědavé, aktivní a čilé zvíře. Neustále něco dělá a nevydrží chvíli na jednom místě. Je velmi družný a společenský a rychle se ochočí i při chovu ve skupině. V zajetí se dožívá cca 6ti let, ale někteří jedinci vydrží i 8-10 let.

    Osmáci jsou aktivní je ve dne (převážně nad ránem a v podvečer). Osmákové a další malé hlodavci jsou velmi obratní, hbití a rychlí, dokážou šplhat i skákat a tyto dovednosti není radno podceňovat. Osmák je schopen skákat až půl metru vysoko.

  5. Kolik osmáků chovat?

    Sameček je kupodivu mazlivější než samička, ale nesnese být sám. Pokud byste měli pouze jednoho samečka, bude smutný. Pokud si ovšem pořídíte druhého, budou se zřejmě kousat. Pokud to přece jen zkusíte, berte brášky. V případě napadání je jediným řešením kastrace. Kastrace osmáka se provádí cca v půl roce.

    Samička by také nechtěla být sama. Dvě samičky se snesou a nedochází ke kolizím.

    Ideální je polygamní skupinka, tedy jeden samec a dvě samice. Pozor však na vyčerpání samic častými porody – viz rozmnožovací cyklus.

  6. Jaká je vzájemná komunikace osmáků
    Víte, jak se mezi sebou dorozumívají?

    S ostatními se domlouvá typickým pískáním a štěbetáním. Dá se rozlišit 4-6 typů zvuků. Nejvíce zvuků vyluzují mláďata, zejména při kojení anebo při odloučení od samice. Jiné zvuky vyluzují dospělí jedinci, zejména pokud chtějí obhájit příděl potravy.

    Další zvuky osmáků lze definovat pokud lákají partnera, případně pokud probíhá páření. Při uleknutí nebo strachu se staví na zadní a hlasitě, pronikavě pískají, je to skoro nářek.

    Probíhá dokonce i komunikace mezi jedinci vlastní smečky – něco jako štěbetání.

  7. Jaké jsou zvláštnosti osmáků

    Osmák je inteligentní, zvědavý a dá se snadno ochočit. Dá se také vycvičit, aby přiběhl na zavolání. Osmák dokonce umí používat přední pacičky a je do nich schopen uchopit potravu. Není výjimkou, že osmák použije jiné předměty (klacíky atd.), aby si přistrčil potravu, na kterou původně nedosáhl.

    Je to relativně tiché a velmi čistotné zvíře. Výhodou je, že nezapáchá, jako někteří jiní hlodavci. A je vhodný i pro děti, není agresivní a tedy nekouše.

    Výraznou zvláštností osmáka je ocásek. Nikdy je za něj nechytejte. Obdobně jako u ještěrek nebo slepýšů může ocásek odpadnout. Odpadlá ocásek osmáka již nedoroste.

    Důležité jsou také hmatové vousky. Pozor, žijí-li osmáci ve stísněných prostorech, mohou si je vzájemně vyškubávat.

    Další nutností domova osmáka je písečná koupel. Osmák (obdobně jako činčila) potřebuje speciální písek ke koupeli. Tento písek je jemný, podobný plážovému. Koupíte jej v zoo potřebách. Ideální je tento písek nasypat do větší těžké misky. Máte tak šanci, že po koupeli nebude všechen písek rozházen po celé voliéře.

    Také osmákovi pořiďte kolotoč na běhání. Má taková zařízení rád. Pokud nechcete, aby běhal i v noci, tak kolotoč na noc vyndejte. Počítejte však, že osmák jej bude nějakou dobu hledat a stejně bude šramotit.

  8. Kolik je druhů osmáků

    Z čeledi osmákovitých je pro chovatele významný zejména rod Degu, který má tři druhy:

    • Degu čilský
    • Degu Andský
    • Degu měsíční

    Osmák degu měří zhruba 125-200 mm a stejně dlouhý je i jeho ocas. Uši jsou velké, kulaté, s hrbolatými okraji. Barva vrchní části je hnědošedá, břišní část může být stejného zbarvení nebo krémově žlutá. Váha je přibližně 200 gramů. Na domácí chov je nejvhodnější degu čilský.

  9. Jaká jsou vhodná chovná zařízení a co je potřeba pro transport osmáků

    Nepoužívejte klasickou drátěnou klec.

    Jako ubikace osmáků je nejvhodnější akvárium, terárium nebo jiná prostorná voliéra, a to hned z několika důvodů:

    • osmák hrabe v pilinách – ty budou lítat ven
    • osmák se koupe v písku – ten bude lítat ven
    • pravděpodobně na něho bude mřížkami dost táhnout, a to se osmákům nelíbí. (Pokud přesto použijete drátěnou klec, snažte se ji postavit na místo, kde není průvan

    Další pokyny:

    • Pokud možno, nedávejte voliéru na zem – osmáci nemají rádi otřesy.
    • Volte vysokou voliéru – osmáci rádi šplhají po větvích a dobře skáčou.
    • Jako podestýlku volte hrubé hobliny (ne prašné piliny) nebo v současnosti moderní podestýlky z kukuřice atd. Mně se velmi osvědčily i pelety. V chovatelských potřebách jsou poměrně drahé, ale ve stavebních hypermarketech se prodávají pelety do kamen. Složení je stejné a cena diametrálně odlišná. Tedy nižší.
    • Pokud chcete, můžete jim dát vrstvu písku rovnou, ale poté nastává komplikovanější čištění a výměna podestýlky.
    • Použití misky na koupání osmáků nebo činčil je jednodušší.
    • Také osmákům zajistěte dostatek skrýší – ideální jsou květináče (ne plastové!). Mohou být i bedýnky ze dřeva, ale osmák je bude průběžně likvidovat.

    K transportu stačí jakákoli bedýnka koupená v zoo potřebách. Mějte však na paměti, že cestování nemá rád a bude-li se nudit, bude bedýnku hryzat. Vyvarujte se průvanu či naopak nedostatku vzduchu, přílišného tepla či zimy a zbytečných otřesů.

  10. Čím krmit osmáky

    Osmák je býložravec, nenáročný na stravování, ale pozor: Osmáci nemohou trávit cukr. Pokud by jej dlouhodobě konzumovali, pravděpodobně dostanou cukrovku – viz boxík s názvem Jaké jsou choroby osmáků?

    Ideální strava pro osmáka je seno a již z obchodu připravené granule pro osmáky, případně pro činčily (činčily mají stejné stravovací návyky). Nedávejte jim ani ovoce a vyhněte se špenátu, bramborám, cibuli a česneku.

    Směs podávejte v těžké (kameninové, keramické nebo porcelánové) mističce. Osmák baští i oříšky a semínka, ale příliš ho nepřekrmujte. Sice má pak lesklou srst, ale rád tloustne.

    Důležitá je voda. Čistá voda. Rozhodně jsou nutné napáječky pro osmáky. Pokud koupíte pouze plastové, pravděpodobně Vám je osmáci prokoušou. Speciální napáječky pro osmáky jsou celoskleněné. Ale i ony mají plastové „chytátko“, takže je upevněte tak, aby se k „chytátku“ osmáci nedostali.

    Nezapomeňte také na větvičky na ohryz – ideální jsou jabloně anebo břízy.

  11. Jaký je reprodukční cyklus osmáků
    Mají mláďata osmáků po narození srst?

    Samci pohlavně dospívají kolem 10-12. týdne. Samičky již kolem 6-8. týdne, ale je vhodné tomu zabránit (alespoň do věku 4 měsíců). Samice mívají 2 vrhy ročně, rodí se 2-8 mláďat. Gravidita trvá 82-86 dní a mláďata se rodí již dobře vyvinutá, osrstěná, vidí a jsou schopna pohybu. Samice je kojí ještě cca 6 týdnů.

    Mláďata jsou vizuální kopií svých rodičů. K porodu dochází vždy ve večerních hodinách.

    Pozor, u osmáků existuje tzv. “poporodní říje”. Tzn., že samice je den či dva po porodu schopná dalšího páření. Proto dejte samce po porodu na nějakou dobu (cca na týden pryč). Velmi brzké spáření a velmi časté porody by samici mohly vyčerpat až k smrti.

  12. Jaké jsou choroby osmáků

    Nejlepším opatřením je vysoká úroveň hygieny. Pokud se i přesto u jedince projeví nějaká choroba, dejte jej ihned do karantény (oddělte do jiné ubikace). Osmák je malé zvířátko, nevíte-li si rady, neriskujte a navštivte veterináře.

    Častou chorobou je cukrovka osmáků. Projevuje se šedým zákalem, nadměrným pitím a zakalenou močí. Vysaďte jakékoli cukry.

    Mezi další choroby osmáka patří průjem, rýma či roztoči.

    Průjem je většinou důsledek velkého množství čerstvé stravy. Nasaďte pouze suchou stravu (seno a granule).

    Rýma je pro osmáka těžká nemoc, může se z ní vyvinout zápal plic. Navštivte veterináře, podávají se antibiotika.

    Přítomnost roztočů poznáme tak, že se osmák výrazně škrábe a má holá místa na srsti. Je vhodné zakoupit antiparazitika a vydezinfikovat celý chov.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma hlodavec


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás