Jak chovat ježka

Lucie Jeníčková
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak chovat ježka

    Ježek jako neobvyklý domácí mazlíček

    Lidé, především děti, touží i v dnešní uspěchané době po domácím mazlíčkovi. Na psa nebo kočku však nezbývá čas a tak je velký zájem o nenáročné druhy zvířat, které nepotřebují téměř žádnou péči. Malý exotický ježek je v tomto případě ideální volbou. Samci a samečky se chovají odděleně.

  2. Které druhy ježků se nejčastěji chovají jako domácí mazlíčci

    Tento roztomilý mazlíček může mít více podob. Nejčastěji vyhledávaným druhem je ježek bělobřichým a ježek alžírský. Křížencem těchto dvou druhů je ježek africký trpasličí. Způsob chovu je u všech těchto druhů se téměř ničím neliší.

  3. Ježek alžírský

    Ježek alžírský, latinsky Atelerix algirus, se vyskytuje především na pobřeží Středozemního moře od Španělska po Francii.

  4. Ježek bělobřichý

    Ježek bělobřichý, latinsky atelerix albiventris, pochází z oblasti od Senegalu až po Súdán a Zambii. Často je zaměňován za ježka trpasličího, což ale není správně označení. Ježek bělobřichý je samostatným druhem. Tento druh ježka často hází slinou na záda a dělá různé pozice.

  5. Ježek africký trpasličí

    Ježek trpasličí, nebo-li african pygmy hedgehog. Tento druh ježka byl vyšlechtěn v U.S.A. v raných 80. letech minulého století křížením ježka bělobřichého a ježka alžírského. Je oblíbený především díky svému vzhledu, klidné a milé povaze.

  6. Jak je ježek velký

    Existují různé velikosti ježků. Mini linie váží do 300 g, Medium linie od 350 do 500 g (to je většina chovaných ježků) a největším je Jumbo linie s váhou od 500 g výše.

  7. Kolika let se ježek dožívá

    Všechny druhy výše vyjmenovaných druhů ježků se dožívají průměrně okolo 3,5 roku. Někteří vydrží v domácí péči až 6 let.

  8. Čím ježka krmit

    Ježek není býložravec, jak by si mohlo spoustu lidí díky pohádkám a typickému jablku v bodlinách myslet. Ježek je hmyzožravec. Pochutná si na živých červech, cvrčkách, zophobasech, švábech, sarančatech, kouscích kuřecího neosoleného masa, masových kapsičkách s vysokým podílem masa, vařeného nebo smaženého vajíčka, namočených i suchých granulkách.

    Dokonce se doporučují kočičí drobné granulky, konzervami nebo ovocem – poradíme i to, jak poznat čerstvé ovoce a nekrmit ježka nezralými plody. Výjimečně můžete dát ježkovi i sušenou stravu. Nesmí se to však přehánět, aby nedošlo k ucpání střev.

    Hmyz kupujte ideálně v obchodech a kvůli možným nemocem a parazitům se hledání hmyzu ve volné přírodě raději vyhněte, nestojí to za to, aby ježek onemocněl. Jednou měsíčně ježkovi dopřejte kalcium, aby nedocházelo k odvápnění kostí.

    Nezapomínejte na pitný režim – dostatek čisté vody je pro ježka velmi důležitý. Nepřekrmujte ho a dopřejte mu denní dávku o velikosti 1-3 lžic potravy denně, ideálně navečer. Krmivo můžete chystat do keramické misky. Může se vám hodit i tip, jak ušetřit peníze nejen při krmení.

  9. Jaké jsou nemoci ježků

    Ježci často trpí obezitou, proto pozor na překrmování. Pokud se ježek umí stočit do klubíčka znamená to, že obezitou netrpí. Sem tam se objevuje také onemocnění močového a pohlavního ústrojí, rakovina, cukrovka nebo onemocnění srdce.

  10. Kdy ježek spí

    Ježek je zpravidla nočním tvorem a nestává se, že by měl otočený režim a byl aktivní hlavně přes den. Takže počítejte s tím, že bude v noci hodně šramotit.

  11. Víte, jestli ježkovy bodliny píchají

    Ježek má bodliny, které píchají. Ne však neustále. Jakmile se ježek cítí v bezpečí, bodliny stáhne a nechá se po směru i v protisměru jejich růstu bez problému hladit.

  12. Kde ježka koupit

    S ježkem je to podobné jako s jinými domácími mazlíčky. Nedejte na lecjaký inzerát, ale vyberte si chovatelskou stanici, kde vám prodají netýraného a zdravého ježka. Vyhněte se obyčejným a pochybným inzerátům a ideálně i burze zvířat.

    Můžete snadno naletět množiteli, který prodává ježka levně, ale kvůli nedodržení základních hygienických požadavků při chovu ze strany množitele může ježek brzy onemocnět nebo zemřít. Od neověřeného majitele také nikdy přesně nezjistíte reálný věk prodávaného ježka.

  13. Kolik ježek stojí

    Pokud vyberete vhodného majitele ježčích miminek, cena mláděte se pohybuje mezi 2000 Kč až 3000 Kč. Záleží na pohlaví i barvě ježka. Samičky jsou zpravidla o něco dražší, než samci.

  14. Kde ježka chovat

    Nejlepší je ježky chovat v umělohmotném boxu nebo skleněném teráriu o velikosti alespoň 90 x 45 cm. Klec není vhodná, protože ježkům nedělá dobře průvan. Domeček by měly mít v teplotě 22-26 °C, optimálně 24 °C.

    Jako podestýlku použijte bezprašné hobliny (vrstva cca 2 cm), silnější látkovou podložku nebo Asan (ekologická podestýlka efektivně odstraňující zápach). Nezapomeňte na domeček, ve kterém se ježek snadno schová – dobře poslouží klasický dřevěný domeček, papírová krabice, čepice nebo látkový pytlík.

  15. Jak ježkovi uklízet

    O ježka se starejte ideálně denně. Neuklizený ježčí trus dokáže nepříjemně páchnout i po jednom dni, kdy ho v ježkově domově neuklidíte.

  16. Je vhodné ježka vypustit v bytě, a co na zahradě

    Ano, ježka klidně vyndejte z jeho domova a pusťte ho proběhnout po gauči nebo podlaze. Pokud na něj dohlédnete, nevadí mu ani venkovní prostory s ohledem na roční období. Venku jsou však ježci náchylnější na parazity.

    Pozor však na přímé sluníčko, to ježkům nesvědčí. Nebuďte ho a nemanipulujte s ním, pokud spí. Vždy mějte nad ježkem dohled. Ve volné přírodě by ježek trpasličí nikdy nepřežil, proto ho rozhodně nevypouštějte z bytu.

  17. Lze se mazlit s ježkem

    Ano. Ježek denní fyzický kontakt s majitelem potřebuje. Mláďata byste si měli chovat každý den, aby měli fyzický kontakt. Starším ježkům stačí hračky a kontakt už není tak nutný, jako v jeho raném věku.

  18. Jaké jsou vhodné hračky pro ježka

    Ježci milují různé hračky, prolézačky a kolotoče. Dobře poslouží i papírová trubička nebo rulička od toaletního papíru.

  19. Co o ježkovi určitě ještě nevíte

    Ježkům rostou docela rychle drápky, především na zadních nohou. Drápky je vhodné zkracovat pomocí speciálních kleštiček. Nejlepší je stříhat drápky ve dvou lidech.

    Také dochází v určitých intervalech k výměně bodlin. Ježek bývá v takovém období nervózní, škrábe se a bodliny díky tomu vypadávají rychleji. Takové období trvá i několik týdnů.

    Koupat ježka se nedoporučuje, pouze ve zcela výjimečných případech a to tím způsobem, že jej držíte nad vodou a polijete mu hřbet a špinavé bodlinky vyčistíte kartáčkem na zuby.

    A pokud chcete zabavit děti, než si ježečka pořídíte, společně si ho nakreslete.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás