Jak chovat mývala

Vendula Kreplová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak chovat mývala

  Jak chovat mývala

  Ať už budete chovat mývala v rodinném domě nebo bytě, několik zásad ohledně jeho chovu zůstává stejných. Mýval by měl dostávat potravu složenou primárně z čerstvé zeleniny a ovoce. K obohacení jejich jídelníčku se používá i trochu kuřecího masa či ryby, popřípadě vysoce kvalitního psího žrádla.

  Mývala lze naučit chodit na záchod stejně jako kočku, ale musíte s tím začít brzy a také se připravit na to, že rozzlobený mýval záměrně bude svou potřebu provádět kdekoliv jinde, jenom ne ve vymezeném prostoru.

  Mývalové jsou pak velmi inteligentní zvířata a mohou se naučit rozpoznávat své jméno i jiné pokyny. Jsou však zároveň velmi nezávislí a mohou se rozhodnout uposlechnout jen něco, nebo někdy neposlouchat vůbec.

  V neposlední řadě je vhodné poznamenat, že mývalové mohou být milující zvířata, ale vyžadují velké množství péče a pozornosti, neboť stále jde o divoká zvířata, i když je chováte doma. Také nejde o typ zvířat, který byste mohli nechávat příliš dlouho samotné doma.

  Některým lidem by mohla vadit i skutečnost, že mývalové obvykle příliš dobře nevycházejí s jinými domácími mazlíčky a mohou být pro ně dokonce smrtelně nebezpeční, zejména pro menší kočky a hlodavce.

  Pokud se tak ujmete péče o mývala, nezbude vám čas ani příležitost starat se o jiné domácí zvíře.

 2. Jak chovat mývala doma

  Chov mývala doma není jednoduchý, ale přesto možný. Mývalové dokážou být velmi přítulní, rychle si vytvoří pouto ke svým majitelům a klidně se s nimi budou mazlit.

  Na druhou stranu, když se vyděsí nebo rozzlobí, mývalové budou kousat, a to v nemalém množství. Byly zaznamenány případy, kdy jindy přítulní mývalové znenadání brutálně zaútočili na své majitele.

  Rovněž se v minulosti stalo, že mláďata mývalů byla přítulná, ale v dospělosti začali mývalové být protivní, až zlí. A vzhledem k tomu, že mývalové dosahují dospělosti již v šesti měsících věku, ono období, kdy jsou přítulní, zpravidla nemá dlouhého trvání.

  Je důležité si zapamatovat, že mývalové jsou z hlediska své povahy trošku jako kočky. Někdy budou mít dny, kdy si budou chtít pořád hrát a mazlit se, jindy ale naopak budou chtít mít od vás klid.

 3. Jak chovat mývala v bytě

  Protože jsou ve své povaze mývalové nezávislá stvoření, chovat je v bytě může být problematické. Mývalové totiž zpravidla potřebují ke své spokojenosti pokoj, který by byl zcela jejich, a to si ne každý chovatel může vzhledem k velikosti svého bytu dovolit.

  Pokud se je přesto rozhodnete chovat v bytě, aspoň jim poskytněte dostatek hraček, s nimiž by se mohli zabavit, prostor, kde by mohli spát, a věci, na něž by mohli lézt a zkoumat je.

  Jestliže svému mývalovi neposkytnete dost prostoru a dost hraček, s nimiž by si mohl hrát, riskujete, že se váš mýval stane destruktivním a až nebezpečně zvídavým. Mohl by se dostat tam, kam nemá, a způsobit vám újmu na majetku a na zdraví.

 4. Jak chovat mývala v ČR

  Při pořízení mývala je důležité vzít v potaz nejrůznější vyhlášky a pravidla, která se k jeho chovu vztahují. V případě mývala musíte vyhovět vyhlášce o chovech zvířat vyžadujících zvláštní péči a získat patřičné povolení.

  Jakmile je máte vyřízené, měli byste si mývala pořídit pouze u zavedeného chovatele. Mývalové narození a chovaní doma se rychleji spřátelí s lidmi a zvyknou si na život domácích zvířat.

  V zajetí se mývalové mohou dožít deseti až patnácti let. Stejně jako jiní domácí mazlíčci vyžadují občasnou péči veterináře. Může být obtížné najít veterináře, který bude ochotný se na vašeho mývala podívat, protože nejde o běžná domácí zvířata.

  Nejlepší je najít veterináře, který se specializuje na exotická či divoká zvířata. Takoví zpravidla mívají své ordinace ve větších městech, pokud tak žijete na vesnici, je možné, že se svým mývalem budete muset k veterináři dojíždět, a to není nic příjemného ani pro vás, ani pro mývala.

  Přesto se bez návštěvy veterináře neobejdete, protože i když váš mýval nemá žádné zdravotní potíže, stále je nutné ho nechat naočkovat například proti vzteklině.

  Jestli tedy zvažujete pořídit si mývala, přečtete si o jeho chovu co nejvíce informací, a až poté se rozhodněte. Chov mývala je opravdová výzva, a ačkoliv mají mývalové své klady, ve stejnou dobu překypují i spoustou vlastností, které činí jejich chov obtížným.

  Pokud vás zajímá chov dalších exotických zvířat, například to, jak chovat hada, jak chovat axolotla i v tom případě existuje na internetu více dostupných informací.


j
jakub 19.09.2020 – 14:31

kde se daji koupit mladata myvala

Odpovědět

M
Marie 16.05.2023 – 17:23

Po jak dlouhé době můžeme mívala vzít od maminky

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak chovat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás