, Pavelkovo skrblení - Skrblík.cz

SKRBLOG

Archív, kategorie: Pavelkovo skrblení


Pavelkovo skrblení 112: Spolujízda v zahraničí přes Kangaride, Share Your Ride a Yeezda

Pátek, 28. prosinec 2018 Michal Pavelka Pavelkovo skrblení

Největším hráčem na poli spolujízdy je společnost Blablacar, kterou ve svých článcích zmiňuji často. Dnes jsem pátral, jestli to jde i jinak. Asi nejjednodušší je zadat na Facebooku heslo „spolujízda“ a přidat město, případně města, mezi kterými chcete cestovat. Například ve skupině sdružující cestující mezi mým krajským městem a Prahou je v současnosti více než 2 500 lidí. Samozřejmě ne všichni […] Celý článek »

Pavelkovo skrblení 111: Zonky vs. Bankerat

Pátek, 14. prosinec 2018 Michal Pavelka komentáře 3 Pavelkovo skrblení

Je tomu právě rok, co jsem půjčil své první peníze na Zonky. Nemám špatné zkušenosti, ale rozhodl jsem se prozkoumat i jiné platformy fungující na podobném principu. Důvodem je i to, že jsem čím dál tím méně spokojený s tím, jak s mými penězi nakládají banky. Na spořicích účtech peníze hnijí, podílové fondy mé peníze v posledním roce výrazně znehodnotily. […] Celý článek »

Pavelkovo skrblení 110: Do USA za pár korun

Pátek, 05. říjen 2018 Michal Pavelka komentáře 4 Pavelkovo skrblení

Šance dostat se v osmdesátých letech za západní hranici byla velmi malá. Mě kupříkladu nepustili ani na východ do Sovětského svazu, v němž jsem chtěl navštívit dlouhovlasou Rusku Anju, se kterou jsem se seznámil o letní brigádě v lesním závodě. Důvod mi tajemník SSM nesdělil, ale z posudku, který jsem si přečetl po revoluci, je poměrně jasný. Celý náš ročník 1970 […] Celý článek »

Pavelkovo skrblení 109: Oděsa

Pátek, 07. září 2018 Michal Pavelka komentářů 8 Pavelkovo skrblení

Ne, Chorvatsko ne! Ne, Řecko ne! Nesnáším dovolenou, na které musím stále počítat. To není dovolená. Osm stovek za pizzu, sto padesát za pivo. Nakonec jsme s přítelkyní našli kompromis a vyrazili do oblasti námi neprobádané – do ukrajinské Oděsy. Z Prahy tam létá přímý noční let. Na místě jste za necelé dvě hodiny s Českými aeroliniemi. Letenka stojí […] Celý článek »

Pavelkovo skrblení 108: Zkušenosti s Gopass

Pátek, 10. srpen 2018 Michal Pavelka Komentáře: 1 Pavelkovo skrblení

Obecně nejsem příznivec kupování si různých turistických pasů. Obzvlášť ve městech jako je třeba Řím apod. Máte sice zdarma dopravu po městě, ale pak, aby se vám investice vrátila, musíte prolézt několik muzeí apod. Většina měst se dá přitom krásně prochodit pěšky nebo projezdit s klasickou jednodenní jízdenkou. A tři muzea za den? No sorry, jaký to má […] Celý článek »

Pavelkovo skrblení 107: Co dělat s roztrženou bankovkou?

Pátek, 25. květen 2018 Michal Pavelka Pavelkovo skrblení

Noční můra skrblíka: přijde vám dopis od neznámého adresáta, vy ho nedočkavě roztrhnete … i se stovkou, kterou vám poslal známý, aby splatil dávný dluh. V tomto případě se nejedná o žádný problém. Pokud máte obě části bankovky a ty k sobě evidentně pasují, jedná se o běžně poškozenou bankovku. Nemusíte se hrozit, že jste porušili nějaký zákon a takovou stokorunu […] Celý článek »

Pavelkovo skrblení 106: Triky Marokánců II.

Sobota, 28. duben 2018 Michal Pavelka Pavelkovo skrblení

Díky energetické burze jsem zapomněl na dokončení svých zkušeností s prodejci v Maroku. Generální rada zní: Nenavazujte zrakový kontakt s někým, kdo nabízí nějakou nemateriální službu. Například cvičenou opici nebo kobru. Jsem nadšený biolog, takže písečné zmije a kobry mě zaujaly hned, jak jsem vstoupil na náměstí Djemaa El Fna. Než jsem se rozkoukal, měl jsem jednoho hada v ruce, […] Celý článek »

Pavelkovo skrblení 105: Energetická burza podruhé

Pátek, 13. duben 2018 Michal Pavelka komentářů 6 Pavelkovo skrblení

  V jednom z předchozích dílů svého blogu jsem slíbil, že se vrátím k tématu energetické burzy. Před asi dvěma měsíci jsem se přihlásil do energetické aukce pořádané dTestem. Zčásti kvůli vám, čtenářům. Předevčírem mi přišlo oznámení o jejím výsledku. Na úvodní stránce dopisu stojí toto: „Aukce úspěšně proběhla 8. března 2018. Jejím vítězem jste se stali vy, čeští […] Celý článek »

Pavelkovo skrblení 104: Triky Marokánců I.

Pátek, 23. březen 2018 Michal Pavelka Pavelkovo skrblení

Jarní prázdniny jsem strávil v Maroku, cenově nejdostupnější exotice. Teda: pro někoho je exotikou zájezd do Budapešti, pro někoho Balkán či Ukrajina, ale Maroko, to je všechno jinak. Jiná příroda, jiné náboženství, jiný vzduch i písek a hlavně jiní lidé. Maroko jsou trhy, domorodci nazývané souky. V každém městě představují desítky, stovky a v Marakéši tisíce drobných krámků a stánků prodávajících vše, co […] Celý článek »

Pavelkovo skrblení 103: Černé pondělí

Pátek, 23. únor 2018 Michal Pavelka komentáře 4 Pavelkovo skrblení

Říkali to všichni: tahle bublina musí prasknout. Já tomu věřil, ale nijak nereagoval. Obden jsem sledoval, jak mi stoupá cena mého portfolia. Obden jsem hlásil manželce, že máme na účtu zase o dva tisíce více. Pak přišlo jedno únorové pondělí a než jsem došel z práce domů, byl jsem o dva tisíce chudší. Jako spousta drobných střádalů jsem přemýšlel, […] Celý článek »