Dovolená Dolomity Superski

Itálie Dolomity Superski, Itálie
Charakter oblasti: lyže

Dolomity jsou jedním z horských masivů Italských Alp. Rozkládají se v severní části Itálie převážně na území Tridentska (Trentino). Jejich nejvyšším vrcholem je Marmolada s výškou 3 343 metrů.

Dolomity jsou rájem pro milovníky zimních sportů, ale i pro horolezce a vyznavače adrenalinových sportů. V roce 2009 byly zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Za královnu Dolomit je považováno město Cortina d’Ampezzo, kde se pravidelně konají olympijské hry i další mezinárodní závody.

Dovolená Dolomity Superski | © Andrius Aleksandravicius | Dreamstime.com

Lyžování Dolomity Superski

Komplex Dolomiti Superski je jedním z největších lyžařských areálů. Sdružuje totiž 45 horských vesnic ve 12 údolích a nejkvalitnější lyžařská střediska v Dolomitech:

Na vyznavače freestyle se těší v celém Dolomity Superski dohromady 24 snowparků a funparků s ohromným množstvím rozličných překážek, skokánků a atrakcí, na nichž mohou jezdci dosyta trénovat a vypilovávat své triky.

Srdce každého běžkaře zaplesá, když si představí až 1 200 km perfektně vyfrézovaných stop. Běžecké stezky jsou často upraveny nejen pro klasický styl, ale i pro bruslení, a řada z nich vede i vysokými nadmořskými výškami, kde si můžete užívat neskutečné panoramatické výhledy.

Sjezdovky

Dohromady Dolomity Superski nabízí až 1 200 km sjezdovek, z čehož u 1 100 km z nich si můžete být jistí dostatkem sněhu po celou sezónu.

Modré sjezdovky pro začínající lyžaře mají dohromady 360 km, červené pro ty pokročilé 720 km a adrenalin zvedne 120 km černých sjezdovek.

O perfektní sněhové podmínky se stará na 4 600 sněžných děl. Osvětleno pro večerní a noční lyžování je celkem 23 km tratí.

Největší atrakcí je okružní trasa kolem masivu Sella, tzv. Sella Ronda. Díky propojení zdejších sjezdovek a lanovek dokážete objet celý horský masiv za jeden den. Existují dvě trasy, po směru a proti směru hodinových ručiček. Celkově lyžaři urazí vzdálenost 40 kilometrů, z toho kolem 24 kilometrů lanovkami. Co se týče sportovních nároků, je Sella Ronda vhodná i pro středně zdatné lyžaře. Měli byste však sjezd zahájit hned ráno.

Lanovky

Vyvézt lyžaře a snowboardisty k vrcholům je připraveno za plného provozu až 450 lanovek a vleků.

O stavu sjezdovek a provozu lanovek informují webové stránky jednotlivých areálů.

Skipas

Skipas Dolomiti Superski lze zakoupit v každém ze středisek nebo online. Využít ho můžete ve všech zapojených areálech i na lyžařské atrakci Sella Ronda.

Veškeré informace o skipasech naleznete zde.

Turistika Dolomity Superski

Dolomity jsou od roku 2009 součástí seznamu UNESCO, patří mezi nejkrásnější a nejvyhledávanější horské oblasti světa. Pohoří je propojeno řadou dálkových cest, z nichž jednou z nejslavnějších je Alta Via n. 1. Na její absolvování je potřeba vyhradit si až 8 dní.

Mnoho lidí dnes navštěvuje Dolomity také kvůli zdolávání zdejších zajištěných cest. Ferraty mají v tomto pohoří velkou tradici. Uvádí se, že myšlenka zajištěných cest se zrodila za první světové války, kdy sloužily jako pomoc vojákům, kteří se potřebovali pohybovat ve zdejším nebezpečném terénu.

Stejně tak jsou Dolomity rájem horolezců, od těch začínajících až po zkušené borce. Horolezecky významné jsou severní stěny skupiny Tre Cime (Drei Zinnen) či jižní stěna Marmolady. Velmi populární je také masiv Sella, Tofana a řada dalších.

Počasí Dolomity Superski

Ačkoli Itálie leží v subtropickém středozemním pásu, je její podnebí zejména díky výškovým rozdílům různorodé. Horské oblasti bývají přirozeně chladnější než oblasti přímořské, typické jsou pro ně také velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí.

Nejlepší období k návštěvě

Během zimní sezony se od prosince do poloviny března maximální denní teploty pohybují okolo 0 až 3 °C, v noci teploty klesnou průměrně k -5 až -8 °C, je-li však velký mráz, tak mohou spadnout ve vyšších nadmořských výškách až k -20 °C.

V létě je nejtepleji v červenci a srpnu, to se denní maxima pohybují mezi 21 a 27 °C. V noci klesnou průměrně k 10 °C, avšak pokud je chladněji, můžou nad ránem překvapit i teploty těsně nad nulou.

Zájezdy Dolomity Superski

Cestovní kanceláře nabízejí široký výběr zájezdů do Dolomit. Vyrazit můžete jak na prodloužený víkend, tak na celý týden. Vybírat lze zpravidla z pobytů na 4 až 8 dní. Ubytování je obvykle v tříhvězdičkových a čtyřhvězdičkových hotelích, v horských penzionech nebo v apartmánech. Strava bývá nejčastěji řešena polopenzí, některé zájezdy jsou však pouze se snídaní nebo bez stravy.

Doprava je ve většině případů vlastní. Z Prahy je to do Dolomit osobním automobilem asi 750 km, ujet se dají za 8 hodin. Z Brna je to okolo 800 km, cesta je tak o pár desítek minut delší.

Ubytování Dolomity Superski

Pobyt si můžete zabezpečit i sami. Na výběr máte z mnoha možností, stačí si vybrat destinaci, kde budete chtít nocovat a trávit volné večery po náročném dni. Nad hotely a penziony převažuje ubytování v apartmánech.

Z nabídky Bookingu nabízí vynikající poměr ceny a kvality Hotel Pensione Dolomiti s celkovou známkou 8,7/10 ze 958 hodnocení. Nachází se ve Falcade přímo na sjezdovce a jen asi 800 m od nejbližší lanovky. Nabízí pokoje s vlastní koupelnou a také terasou či balkonem. Hosté mají k dispozici kromě bezplatného parkoviště rovněž restauraci s barem, saunu a lyžárnu. V ceně pobytu se podává skvělá snídaně.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.