Dovolená Kaprun – Zell am See

Rakousko Kaprun – Zell am See, Rakousko
Charakter oblasti: lyže

Kaprun je obec v Rakousku ležící ve spolkové zemi Salcbursko v okrese Zell am See. Jde o známé středisko zimních sportů a turistiky. Nachází se v údolí řeky Salzach na severním okraji Vysokých Taur. Lázně Zell am See jsou hlavním městem stejnojmenného okresu.

V oblasti se nacházejí tři střediska zimních sportů: v Zell am See je to lyžařský areál Schmitten a v Kaprunu skiareál Kitzsteinhorn s menším rodinným lyžařským střediskem Maiskogel.

Dovolená Kaprun – Zell am See | © Ralligeller | Dreamstime.com

Lyžování v oblasti Kaprun – Zell am See

Lyžování na ledovci je obecně zážitek. Zimní sporty si v této jediné ledovcové oblasti v Salcbursku můžete užívat prakticky už od října až do května. Aktuální sněhové zpravodajství zjistíte na webu Bergfex.at – Schmitten, Kitzsteinhorn, Maiskogel.

V areálech Schmitten a Kitzsteinhorn myslí i na vyznavače freestyle. Snowpark Schmitten nabízí přímo u lanovky v nadmořské výšce 1 715 metrů 14 překážek pro začátečníky i pokročilé. Glacier Park rozkládající se na ledovci Kitzsteinhorn ovšem láká na 30 překážek všech obtížností a můžete tu řádit už od podzimu a až do jara. Na Maiskogelu zase najdete fun zónu, kde se zabaví i děti.

Oblast si užijí také běžkaři. V regionu je k dispozici až 107 km běžeckých tratí, které vás zavedou do měst Zell am See, Kaprun, Piesendorf, Niedernsill, Bruck, Fusch, Maishofen, a dále můžete pokračovat směrem na Saalfelden. Před zimou a nebo na jaře, když v údolí není dostatek sněhu, se nadšenci vydávají na ledovcovou stezku o délce jeden kilometr, která se nachází na ledovcové plošině Kitzsteinhornu v nadmořské výšce 2 900 m.

Sjezdovky

Ve všech zdejších areálech převažují snadné modré sjezdovky.

Ve Schmitten je celkem 77 km sjezdovek, z toho 30 km tvoří právě ty modré, 28 km mají středně těžké červené sjezdovky a černých tratí pro pokročilé tu je 19 km.

Kitzsteinhorn má celkem 61 km sjezdovek, modrých je 29 km, červených 23 km a černých 9 km. Freeride trasy mají přes 10 km.

Nejmenší středisko Maiskogel nabízí celkem 20 km sjezdovek, z toho 14 km jsou modré, 5 km červené a 1 km má černá sjezdovka.

Největším zážitkem pro zkušené lyžaře je sjezdovka Black Mamba ve středisku Kitzsteinhorn. V těchto místech má strmý svah sklon až 63 %.

Všechny možnosti lyžování v jednotlivých areálech nabízejí mapy sjezdovek – Schmitten, Kitzsteinhorn, Maiskogel.

Lanovky

Ve Schmitten jsou k dispozici dvě kyvadlové lanovky, sedm kabinových a deset sedačkových lanovek a čtyři vleky. Pro začátečníky a na přiblížení k lanovkám slouží také lanové vleky a pohyblivé koberce.

V Kitzsteinhorn můžete využít jednu kyvadlovou lanovku, sedm kabinových a šest sedačkových lanovek, osm vleků a jednu ozubnicovou dráhu.

V nejmenším Maiskogel vozí lyžaře jedna kabinová lanovka, jedna sedačková lanovka a jeden vlek.

O provozu lanovek informují webové stránky areálů SchmittenKitzsteinhorn/Maiskogel.

Skipas

Veškeré informace o skipasech naleznete zde – Schmitten, Kitzsteinhorn/Maiskogel.

Chcete-li větší rozmanitost, zvažte nákup Ski Alpin Card. Díky ní můžete využít 408 km sjezdovek a 121 vleků ve třech areálech – kromě lyžařských středisek Schmitten a Kitzsteinhorn/Maiskogel máte možnost navštívit ještě skiareál Saalbach.

Počasí v oblasti Kaprun – Zell am See

Lyžařská sezóna v oblasti Kaprun – Zell am See zpravidla trvá od poloviny listopadu do začátku května. Nejvíce sněhu obvykle padá v lednu a v únoru.

Nejlepší období k návštěvě

Nejlepší sněhové podmínky pro lyžování jsou v polovině ledna, což je současně nejrušnější období v rakouských horách. Kompromisem je přelom listopadu a prosince a druhá polovina dubna, kdy bývá v Kaprunu a v Zell am See dostatek sněhu, ale současně méně lidí. Denní teploty od prosince do února se pohybují kolem nuly až 5 °C, v noci klesají k -5 °C.

V letní sezoně bývají nejvyšší teploty v červenci a srpnu, kdy během dne občas stoupají i přes 25 °C. V noci teploty přesto klesají i k pouhým 10 °C.

Zájezdy do oblasti Kaprun – Zell am See

Vybrat si můžete ze široké škály zájezdů. Cestovní kanceláře nabízejí nejčastěji pobyty ve tříhvězdičkových a čtyřhvězdičkových hotelech a penzionech s polopenzí v délce od 4 do 10 dní.

Doprava je téměř vždy vlastní. Cesta z Prahy (500 km) vám zabere něco přes 5 a půl hodiny, cesta z Brna (550 km) zhruba podobně.

Ubytování v oblasti Kaprun – Zell am See

V oblasti Kaprun – Zell am See si můžete vybírat téměř ze sedmi stovek ubytovacích zařízení všech kategorií. Jde však o velmi oblíbenou oblast, proto si ubytování zajistěte s dostatečným předstihem, pokoje se rychle vyprodávají.

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Haus Koller s celkovou známkou 9,0/10 z 91 hodnocení. Nachází se v Kaprunu kousek od místního hradu. K nejbližšímu vleku je to sice cca 850 m, cena je však vzhledem k oblasti velmi příznivá a dokonce zahrnuje výbornou snídani. Pokoje jsou vybavené vlastní koupelnou a balkonem, některé mají i kuchyňský kout. U penzionu lze také zdarma parkovat.

Praktické informace

Webkamery

Oblast monitoruje několik webkamer.

Turistika

Oblast má co nabídnout i v létě. Zkuste se vydat na romantickou plavbu po jezeře Zeller See nebo využijte velké množství turistických tras. K vrcholům Vysokých Taur se můžete přiblížit pěšky po svých, na horském kole i pomocí letních lanovek.

Výlet se tu najde pro rodinu s dětmi i pro adrenalinové nadšence. Máte možnost se zde projít třeba po stopách císařovny Sissy v nenáročné dvoukilometrové okružní procházce, nebo se naopak vydat v doprovodu certifikovaného horského průvodce na náročný pětihodinový výstup na 3 023 m vysoký Kitzsteinhorn, kde budete muset poslední část cesty dokonce absolvovat jištěni na laně.

Tipy na výlety a další letní zážitky naleznete na těchto stránkách: Zell am See, Kaprun.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.