Letiště Edinburgh (EDI)

Velká Británie Edinburgh, Velká Británie
Aktuální čas Aktuální čas: 05:37
IATA kód EDI

Letiště Edinburgh (EDI) | © Serge Cornu | Dreamstime.com

Doprava z letiště Edinburgh

Nejlepší varianta: tramvaj do centra Edinburghu

Zastávka se nachází před letištním terminálem. Do centra (konečná zastávka York Place) trvá cesta 35 minut a tramvaj odjíždí každých 8 až 10 minut. Tramvaj z letiště odjíždí mezi 6:18 a 22:48.

Lístek stojí 165 Kč£6 a musí být zakoupen před tím, než nasednete do tramvaje. Na tramvajové zastávce u letiště se nachází automaty na lístky. Lístek můžete zakoupit za hotové (pouze mince, ale pozor – automat nevrací) nebo ho můžete zaplatit kreditní kartou.

Pokud chcete ušetřit, můžete pěšky dojít (zhruba 20 minut chůze) na další zastávku – Ingliston Park & Ride a zde koupit lístek za 44 Kč£1.60.

Alternativní varianta: autobusem Airlink nebo Skylink

Linka 100 Airlink funguje 24/7 a cesta do centra (konečná zastávka Waverley Bridge) trvá 30 minut. Autobus odjíždí z nástupiště D každých 10 minut. Lístek stojí 123 Kč£4.50 a zakoupíte ho u řidiče autobusu nebo v kiosku společnosti na letišti.

Z letiště se dostanete také dalšími dvěma linkami – 200 a 300 Skylink. Linka 200 vede severním Edinburghem do stanice Ocean Terminal v přístavu Leith. Odjíždí každých 30 minut od 4:10 do půlnoci.

Linka 300 vede západním Edinburghem do konečné stanice Cameron Toll. Ve všední dny odjíždí každých 20 minut a o víkendech každých 30 minut. Za lístek na obou linkách zaplatíte 123 Kč£4.50.

Uber z letiště

Cena Uberem do centra se pohybuje mezi 412 Kč£15549 Kč£20.

Terminály letiště Edinburgh

Na letišti Edinburgh se nachází jediný terminál, který slouží pro vnitrostátní i mezinárodní lety. Odlétají z něj letadla společností jako jsou easyJet, Lufthansa, Delta Airlines či British Airways.

Přestup na letišti Edinburgh

Na přestup by vám mělo stačit 35 minut. Na letišti se nachází celkem 29 odletových bran a jsou označené čísly 1 až 29.

Spaní na letišti Edinburgh

Co čekat

Letiště v Edinburghu se dá velikostně přirovnat k letišti v Praze a je tedy vcelku přehledné. Odlétá z něj na 50 různých aerolinek.

Letiště je otevřeno 24/7, ale checkpointy pro bezpečnostní prohlídku se na několik hodin v noci zavírají. V zóně před bezpečnostní prohlídkou mají 24 hodin otevřeny kavárny Starbucks a Costa.

Kde spát

Vhodná ke spaní je oblast příletů a výdeje zavazadel, kde se nacházejí sedadla bez opěrek. Také kavárna Starbucks v zóně před bezpečnostní prohlídkou má pohodlné sedačky.

Můžete využít i sedačky v centru pro pronájem aut, které se nachází hned naproti terminálu a není tu takový hluk jako v samotném terminálu. Ovšem zde vás letištní personál nemusí nechat spát celou noc.

Na letišti přespává větší počet cestujících a tak je potřeba i v noci počítat s hlukem a proto doporučujeme přibalit špunty do uší. Rozhodně je dobré si přibalit i deku a teplou mikinu, protože v noci teplota na letišti klesá a klimatizace běží nepřetržitě.

Služby na letišti Edinburgh

Wifi zdarma

Bezplatná wifi je k dispozici na 2 hodiny a její název je Edinburgh Airport network. Poté můžete bez příplatků čerpat svá mobilní data, jelikož Velká Británie je členem EU. 

Jídlo a pití

Na letišti Edinburgh najdete kavárnu Starbucks (otevřena 24/7) a dále celkem 3 kavárny Costa (ta u brány č. 10 má otevřeno 24/7).

Z restaurací můžete navštívit Burger King (otevřen 24/7), Barburrito (mexická kuchyně, otevřeno od 4:00, zavírá 30 minut před posledním odletem), YO! (japonská kuchyně, otevřeno od 5:00, zavírá 30 minut před posledním odletem), Hudson Grill nebo All Bar One (oba mají otevřeno od 4:00, zavírají 30 minut před posledním odletem).

Můžete také zavítat do supermarketu M&S Simply Food (otevřen od 5:00 do 23:00).

Úschovna zavazadel

Úschovnu najdete v přízemí letiště a za uschování zavazadla standardní velikosti zaplatíte 233 Kč£8.50 na 1-3 hodiny, případně 343 Kč£12.50 na celý den, 1 372 Kč£50 za týden a + 274 Kč£10 za každý další den. Cena za nadrozměrná zavazadla se zdvojnásobuje.

Směnárny a bankomaty

Na letišti se nachází několik bankomatů. Směnáren je na letišti celkem 6 – například vedle Starbucks (otevřena 7:00-24:00), naproti obchodu World Duty Free (otevřena 4:00-20:00) nebo v blízkosti brány č. 15 (otevřena 5:00-20:00).

Letištní salonky

Na letišti se nachází 3 salonky z toho 2 jsou k dispozici pro všechny cestující bez ohledu na cestovní třídu a třetí salonek je určen výhradně pro členy British Airways.

Aspire Lounge: Nachází se poblíž brány č. 4 a je otevřen od 4:30 do 20:30. Nachází se zde wifi zdarma, občerstvení a pití zdarma nebo možnost dobití elektrických zařízení. Vstup si můžete objednat předem a za dospělou osobu zaplatíte 741 Kč£26.99. Můžete využít i vstup pomocí členského programu Priority Pass.

No.1 Lounge: Nachází se naproti bráně č. 16 a je otevřen od 4:30 do 21:00. Můžete si zde zakoupit alkoholické i nealkoholické pití, je zde wifi zdarma nebo televize. Vstup do salonku si můžete koupit předem a zaplatíte za něj 823 Kč£30 za osobu. Na místě za vstup do salonku zaplatíte 960 Kč£35. Můžete využít i vstup pomocí členského programu Priority Pass.

Sprchy

Na letišti nejsou k dispozici.

Akční letenky na Letiště Edinburgh (EDI)

Další letiště v zemi Velká Británie


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.