Dovolená Severní Dalmácie

Chorvatsko Severní Dalmácie, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Severní Dalmácie se rozkládá v Chorvatsku podél pobřeží Jaderského moře na území mezi Karlobagem a mysem Zečevo. Na severu je dominantou pohoří Velebit, rekreační střediska se nacházejí spíše v jižní části oblasti. Severní Dalmácie se také může pochlubit hned třemi národními parky.

Nejdůležitějšími městy oblasti jsou rušný přístav Zadar s bohatou historií a řadou románských a benátských památek a Šibenik s katedrálou sv. Jakuba zapsanou na seznam UNESCO. Turisté navštěvují také letoviska Petrčane, Primošten, Vodice, Zaton nebo starobylé městečko Nin. Ze severodalmatských ostrovů se jezdí nejčastěji na ostrov Murter.

Dovolená Severní Dalmácie | © Ilijaaa | Dreamstime.com

Dovolená v severní Dalmácii

Surová krása pohoří Velebit, nedotčená příroda v národním parku Kornati, vodopády a jezírka národního parku Krka, kaňony v Paklenici, výborné primoštenské víno, překrásná architektura nebo koupání v teplém moři, to vše nabízí severní Dalmácie.

Pláže v severní Dalmácii

Mezi deseti nejkrásnějšími plážemi v Chorvatsku bývá uváděna pláž Mala Raduča v Primoštenu. Oblázková pláž s rákosovými slunečníky a lehátky nabízí krásný výhled na Primošten a senzační koupání v krásně čisté vodě s pozvolným přístupem.

V Zadaru je oblíbená pláž Borik, která je částečně oblázková a částečně písčitá, má také dřevěná mola na opalování a skoky do vody. K dispozici jsou tu sprchy, občerstvení, toalety lze využít za poplatek v blízké kavárně. Voda je tu průzračná, teplá a vstup pozvolný, dostatek stínu zajišťují borovice. Místo je oblíbené rodinami s dětmi.

Vyhledávanou pláží vhodnou pro rodiny s dětmi je i Slanica na západním pobřeží ostrova Murter. Pláž je převážně písečná s velmi pozvolným vstupem do vody. V blízkosti jsou bary, restaurace, stánky se zmrzlinou a veškerá vybavenost. Slanica je ale poměrně malá a v sezoně bývá velmi přeplněná.

Výlety v severní Dalmácii

K návštěvě tu lákají především úchvatné národní parky. Národní park Kornati, rozkládající se na ostrově Kornat a dalších ostrůvcích, nabízí nedotčenou přírodu, průzračně čistou vodu, krásná místa na koupání i výhledy do okolí. Národní park Krka, pojmenovaný podle stejnojmenné krasové řeky, okouzlí soustavou peřejí, kaskád, různobarevných jezírek a vodopádů, přeplavit se můžete i na ostrůvek Visovac s františkánským klášterem a muzeem. Národní park Paklenica se dvěma mohutnými kaňony, kde se natáčely také příběhy apačského náčelníka Vinnetoua, je zase rájem pro horolezce.

Milovníci architektury a historie nemohou opomenout Zadar s významným kostelem sv. Donáta, s množstvím muzeí i s experimentálním hudebním nástrojem, jakým jsou Mořské varhany. V Šibeniku je zase povinností navštívit katedrálu sv. Jakuba, která se díky své výjimečnosti dostala na seznam UNESCO.

Počasí v severní Dalmácii

V severní Dalmácii vládne středomořské podnebí. Hlavní sezona tu probíhá během letních prázdninových měsíců, to je všude v Chorvatsku hodně lidí. O něco méně turistů potkáte na plážích v červnu či v září. Za památkami a do muzeí však můžete vyrazit v podstatě kdykoli.

Kdy jet do severní Dalmácie

V červenci a v srpnu v celé oblasti severní Dalmácie téměř neprší a maximální denní teploty se pohybují mezi 30 a 35 °C. V noci teploty klesají průměrně k 17 °C.

V červnu dosahují denní maxima hodnot 27 až 33 °C, v noci bývá obvykle okolo 15 °C. V září je přes den maximálně 25 až 31 °C, v noci teploty klesají pod 14 °C.

Teplota moře v severní Dalmácii

Během letních prázdninových měsíců teplota moře v oblasti zpravidla vystoupá nad 24 °C. Nad 23 °C se pak drží i v září. V červnu mívá voda obvykle kolem 22 °C.

Aktuální teplotu moře v Zadaru si můžete ověřit na webu Seatemperature.org.

Zájezdy do severní Dalmácie

Cestovní kanceláře nabízejí nejčastěji zájezdy do apartmánů, prázdninových vil nebo do tří- a čtyřhvězdičkových hotelů. Obvyklá délka pobytu je sice 8 dní, vyrazit lze ale i na kratší či delší dobu. Stravování bývá v hotelích řešeno zpravidla polopenzí, v apartmánech si vaříte sami.

Výjimečně je v ceně zájezdu i letenka, obvykle je doprava vlastní. Osobním automobilem je to do letovisek v severní Dalmácii z Prahy asi 1 000 km, což zabere asi 10 hodin cesty. Z Brna je vzdálenost kratší, okolo 800 km lze ujet za 8 hodin.

Ubytování v severní Dalmácii

Pokud si chcete pobyt v severní Dalmácii zabezpečit sami, máte tisíce možností, kde se tu ubytovat. Převažují nabídky ubytování v soukromí, nejčastěji jde o apartmány. Ve větších městech jsou také hotely a penziony, případně hostely pro nenáročné turistické pobyty, které však bývají velmi dobře hodnocené.

Apartmány v severní Dalmácii

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartments Valentina Tisno s celkovou známkou 9,6/10 z 54 hodnocení. Apartmány se nacházejí v Tisnu na ostrově Murter, pouhých 150 m od nejbližší pláže. Studia jsou klimatizovaná, mají vlastní kuchyni, připojení na wi-fi a některá mají též balkon a výhled na moře. Do tohoto ubytování je navíc možné přijet i s domácím mazlíčkem.

Hotely v severní Dalmácii

Z hotelů v severní Dalmácii můžeme doporučit Hotel Petrčane, který má na Bookingu celkovou známku 9,0/10 z 309 hodnocení. Čtyřhvězdičkový hotel se, jak název napovídá, nachází v Petrčane a stojí přímo u pláže. Hosté mají k dispozici venkovní bazén, pobřežní terasu s výhledem vhodnou k relaxaci, wi-fi zdarma na všech pokojích i bezplatné soukromé parkoviště. V ceně pobytu je rovněž fantastická snídaně.

Praktické informace

Hodláte-li procestovat sever Dalmácie, podívejte se ještě před cestou na Skrblíkův článek Jak ušetřit v Chorvatsku, který může být pro takovou příležitost velmi užitečný.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.