Dovolená Petrčane

Chorvatsko Petrčane, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Petrčane je malé chorvatské přímořské letovisko, které se nachází asi 5 km severozápadně od Zadaru.

Jde o jednu z klidnějších destinací, ve které můžete své dny trávit na kamenitých či oblázkových plážích, odpočívat ve stínu borového lesa nebo vyzkoušet pestrou nabídku vodních sportů.

Dovolená Petrčane | © Sergii Zysko | Dreamstime.com

Dovolená v Petrčane

Petrčane je atraktivní svou blízkou polohou k Zadaru, oproti němu jde však o letovisko značně klidnější i levnější.

Pláže v Petrčane

Využít můžete pláže Punta Skala, kde je část také pro nudisty. Pláž je divočejší, kamenitá, není až tak vhodná pro děti, ale je skvělá na plavání i pro chvíle nerušeného odpočinku.

Pro rodiny s dětmi je vhodnější Public Beach Petrčane, kde jsou sice velké kameny a oblázky, ale dál ve vodě už je pod nohama písek. Také tu lze najít dost místa ve stínu díky borovicím.

Výlety v okolí Petrčane

Pouhých 5 km je to z Petrčane do Zadaru. Ten patří mezi největší chorvatská města a navíc se jeho historie píše už tři tisíce let. Do dnešní doby se dochovala typicky římská struktura města. Z 9. století pochází jedna z nejvýznamnějších památek celého Chorvatska, patrový kostel sv. Donáta. Nádherné výhledy do okolí se vám zase otevřou ze zvonice románské katedrály sv. Anastázie ze 13. století. Navštívit v Zadaru můžete také řadu muzeí, z nichž nejvýznamnější je Archeologické muzeum. Nenechejte si ujít také tzv. mořské varhany, které při vlnobití vydávají úžasné tóny.

Pěkný výlet může nabídnout také nedaleký ostrov Vir, který je s pevninou spojen mostem. Na místním ostrohu se nachází zbytky pobřežní benátské pevnosti Kaštelina ze 16. století, odkud se otevírají krásné výhledy na okolí. V blízkosti je také čistá a klidná oblázková pláž.

Daleko to není ani na ostrov Pag, který je rovněž dostupný díky mostu z pevniny. Pag je proslulý výrobou specifického ovčího sýra, produkcí soli a také krajkářstvím. Vyhlášená je také zdejší pláž Zrće, kde se konají ty nejlepší večírky. Pagu jsme věnovali samostatný článek.

Počasí v Petrčane

V Petrčane panuje středomořské podnebí. V letních prázdninových měsících tu navíc téměř neprší, takže je velká pravděpodobnost, že dovolená se vydaří. Petrčane je poměrně klidné letovisko, nicméně nejvíce lidí tu je právě v červenci a srpnu. Teploty vody a vzduchu vhodné ke koupání jsou však i v červnu nebo v září a lidí je na plážích o poznání méně.

Kdy jet do Petrčane

V červenci a srpnu dosahují maximální denní teploty průměrně hodnoty 30 °C, v horkých dnech stoupají až k 35 °C. V noci bývá v létě průměrně 18 °C.

V červnu se denní maxima pohybují mezi 26 až 33 °C a v noci klesají teploty průměrně k 16 °C. V září je přes den maximálně 25-30 °C a v noci průměrně 14 °C.

Teplota moře v Petrčane

Moře má v Petrčane nejvyšší teplotu v srpnu, to dosahuje průměrně 24-25 °C. I v červenci se pohybuje okolo 24 °C. V září bývá moře ještě pěkně vyhřáté a postupně klesá od 24 °C směrem ke 22 °C. Na začátku června ještě voda obvykle nemá ani 22 °C, ale v průběhu měsíce se postupně rychle ohřívá.

Aktuální teplotu moře v Petrčane si můžete ověřit na webu Seatemperature.org.

Zájezdy do Petrčane

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy nejčastěji do apartmánů. Obvykle jde o pobyt bez stravy, případně lze přiobjednat snídani či polopenzi.

Doprava je obvykle vlastní, dražší zájezdy mají v ceně letenku. Osobním automobilem trvá cesta do Petrčane z Prahy necelých 10 hodin, je potřeba urazit asi 950 km. Z Brna je to rychlejší, 800 km se dá zvládnout za 8 hodin.

Ubytování v Petrčane

Chcete-li si pobyt v Petrčane zabezpečit sami, máte asi dvě stovky možností, kde se ubytovat. Obvykle jde o ubytování v soukromí, nejčastěji je v nabídce apartmán. Stojí tu i pár hotelů a penzionů.

Apartmány v Petrčane

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartments Mirko s celkovou známkou 9,2/10 ze 41 hodnocení. Budova se nachází jen 150 m od moře a zdejší studia či apartmány jsou vybavené kuchyňkou, klimatizací, balkonem i bezplatnou wi-fi. Parkování je možné zdarma přímo u objektu. V tomto ubytování jsou také dovolena domácí zvířata.

Hotely v Petrčane

Máte-li raději hotelový komfort, můžeme doporučit Hotel Petrčane, který má na Bookingu celkovou známku 9,0/10 z 298 hodnocení. Čtyřhvězdičkový hotel se nachází přímo u pláže a nabízí venkovní bazén, pobřežní terasu s výhledem vhodnou k relaxaci, wi-fi zdarma na všech pokojích i bezplatné soukromé parkoviště. V ceně pobytu je rovněž fantastická snídaně.

Praktické informace

Před cestou do Petrčane doporučuje Skrblík také pročíst článek Jak ušetřit v Chorvatsku, který shrnuje důležité informace a uvádí zajímavé tipy pro bezstarostný pobyt u Jadranu.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.