Dovolená Vodice

Chorvatsko Vodice, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Chorvatské město Vodice leží na pobřeží Jaderského moře asi 11 km severozápadně od Šibeniku. První zmínka o městě, jehož název je odvozen od mnoha zdejších vodních pramenů, pochází z první poloviny 14. století.

Vodice byla ve středověku obléhána Turky, ale díky svému opevnění se jim ubránila. Z mohutných hradeb se bohužel dochovala do dnešních dní jen Čorićova věž pocházející z 16. století. Dnes je Vodice oblíbeným přímořským letoviskem.

Dovolená Vodice | © Carolannefreeling | Dreamstime.com

Dovolená ve Vodici

Malebné městečko Vodice je typické svými vzrostlými palmami, které často vysazují sami občané v rámci zkrášlení svého města. Ve Vodici najdeme dvě hlavní hotelová střediska – na poloostrůvku Punta a kolem hotelů Imperial a Olympia.

Pláže ve Vodici

Pro rodiny s dětmi je ideální pláž Plava ležící kousek od centra Vodice, která je částečně písečná a má pozvolný vstup do moře. Ležet se dá také na betonových plochách. V okolí je řada stánků a restaurací, k dispozici jsou i toalety, převlékárny, sprchy. Na místě také můžete vyzkoušet různé vodní sporty nebo si zapůjčit sportovní vybavení.

Výlety v okolí Vodice

V centru města se nachází rozlehlý přístav, ze kterého se konají plavby na blízké ostrovy Prvić, Tijat, Žirje, Kaprije nebo Zlarin. Po souši se pak můžete vydat na návštěvu nedalekého města Šibenik, v němž se nachází monumentální katedrála sv. Jakuba, která je zapsaná na seznamu UNESCO. Šibeniku jsme věnovali samostatný článek.

Vodice je také dobrým výchozím místem pro návštěvu dvou chorvatských národních parků. Národní park Kornati se rozkládá na ostrově Kornat a na dalších 88 ostrůvcích, které nejsou trvale osídlené. Na ostrově Kornat stojí pouze přechodná obydlí pro chovatele ovcí a pěstitele oliv. Díky tomu tu můžete obdivovat nedotčenou přírodu, průzračně čistou vodu, krásná místa na koupání i výhledy do okolí.

Národní park Krka, pojmenovaný podle stejnojmenné krasové řeky, nabízí překrásnou soustavu peřejí, kaskád, různobarevných jezírek a vodopádů. Na některých místech se můžete i vykoupat. Kaňonem řeky Krky můžete rovněž proplouvat na lodi. K návštěvě láká také ostrůvek Visovac s františkánským klášterem a muzeem.

Počasí ve Vodici

Pro Vodici je typické středomořské klima. Během letních prázdninových měsíců tu navíc téměř neprší, takže je velká pravděpodobnost, že se dovolená vydaří. Chcete-li na plážích potkat méně lidí, vydejte se do Vodice už v červnu nebo až v září.

Kdy jet do Vodice

Během července a srpna maximální denní teploty ve Vodici dosahují 30 °C, za horkých dní mohou vystoupat až k 36 °C. V noci klesají teploty obvykle k 17 °C.

V červnu se denní maxima pohybují mezi 27 a 33 °C, v noci bývá okolo 15 °C. V září je přes den maximálně 25 až 31 °C, v noci klesají teploty pod 14 °C.

Teplota moře ve Vodici

Teplota moře ve Vodici v červenci a srpnu vystoupá obvykle nad 24 °C, i v září se drží na teplotách mezi 23 a 24 °C. V červnu můžete očekávat teplotu vody kolem 22 °C.

Aktuální teplotu moře ve Vodici si můžete ověřit na webu Seatemperature.org.

Zájezdy do Vodice

Cestovní kanceláře nabízejí nejčastěji pobyty v apartmánech či v prázdninových vilách. Běžná délka zájezdu je 8 dní, můžete si ale vybrat zájezd na kratší i delší dobu. Obvykle jde o pobyty bez stravy, několik zájezdů má však v ceně snídani či polopenzi.

Doprava je zpravidla vlastní. Vodici dělí od Prahy asi 1 000 km, osobním automobilem trvá tuto vzdálenost urazit zhruba 10 hodin. Cesta z Brna je o něco kratší, měří cca 815 km, které lze ujet za 8 hodin.

Ubytování ve Vodici

Pokud si chcete dovolenou ve Vodici zabezpečit sami, máte asi tisícovku možností, kde se ve městě ubytovat. Významně převažují apartmány, ve městě však stojí také několik penzionů a hotelů.

Apartmány ve Vodici

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartments & Rooms Samohod s celkovou známkou 8,5/10 ze 177 hodnocení. Klimatizované pokoje, studia a apartmány se nacházejí jen 200 m od nejbližší pláže. Všechny pokoje mají rychlovarnou konvici a ledničku, studia a apartmány jsou pak vybaveny vlastní kuchyňkou. Některé pokoje mají balkon s výhledem na moře, lze také relaxovat v zahradě. Parkování je možné na bezplatném soukromém parkovišti.

Hotely ve Vodici

Pokud dáváte přednost hotelovému komfortu, můžeme doporučit Hotel Miramare, který má na Bookingu celkovou známku 8,7/10 ze 470 hodnocení. Čtyřhvězdičkový hotel se nachází hned u pláže a nabízí klimatizované pokoje, velkou terasu u bazénu, fitness centrum, restauraci a bar. Centrum města Vodice je vzdáleno asi půl kilometru. Všechny pokoje mají balkon a z některých je překrásný výhled na moře. V ceně pobytu se podává fantastická snídaně, je možné zakoupit i polopenzi. Hotel má vlastní parkoviště.

Praktické informace

Před dovolenou ve Vodici si ještě přečtěte Skrblíkův článek Jak ušetřit v Chorvatsku, kde je celá řada praktických informací a rad, které na své cestě určitě využijete.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.