Dovolená Šibenik

Chorvatsko Šibenik, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Šibenik je chorvatské město, které leží u Šibenického zálivu při ústí řeky Krky do Jaderského moře. Kromě toho, že Šibenik plní funkci důležitého dopravního i zemědělského a průmyslového centra, jde o jednu z nejvyhledávanějších turistických destinací v rámci Dalmácie i celého Chorvatska.

Zajímavostí je, že toto letovisko neleží přímo u moře, od něj je totiž odděleno úzkým průlivem sv. Antonína. V Šibeniku se tak nekoupete v otevřeném moři, ale v poměrně uzavřeném zálivu.

Dovolená Šibenik | © Bumbleedee | Dreamstime.com

Dovolená v Šibeniku

Slunce, koupání, monumentální architektonické památky i překrásná příroda v blízkých národních parcích, to vše nabízí pobyt v Šibeniku. Proto bývá vyhledávanou turistickou destinací. Pokud však míříte především za architekturou a přírodními krásami, nemusíte do Šibeniku v hlavní sezoně. Příjemně vám tu bude třeba v květnu.

Pláže v Šibeniku

Nejnavštěvovanější pláží v Šibeniku je městská pláž Banj, ze které je vidět i na většinu památek. Je tvořená hrubým štěrkem, ale ve vodě jsou občas i ostřejší kameny nebo ježci, chce to boty do vody. K dispozici je sprcha, toaleta, bar.

Výlety v okolí Šibeniku

Nejvýznamnější památkou Šibeniku je rozhodně katedrála svatého Jakuba. Tato monumentální stavba vznikala 130 let a pracoval na ní známý chorvatský stavitel Juraj Dalmatinec. Od roku 2000 je katedrála zapsaná na seznamu UNESCO. Masivně působí i městské pevnosti, které byly vybudované převážně na obranu proti Osmanům.

Blízko města Šibenik se nacházejí dva národní parky. Národní park Kornati se rozkládá na ostrově Kornat a dalších 88 ostrůvcích. Tyto ostrovy nejsou trvale osídlené, na ostrově Kornat stojí pouze přechodná obydlí pro chovatele ovcí a pěstitele oliv. Najdete tu nedotčenou přírodu, průzračně čistou vodu, krásná místa na koupání i výhledy do okolí.

Národní park Krka, pojmenovaný podle stejnojmenné krasové řeky, která Šibenikem protéká, nabízí soustavu peřejí, kaskád, různobarevných jezírek a vodopádů, pod kterými se můžete i vykoupat. Je také možné kaňonem Krky proplouvat na lodi nebo navštívit ostrůvek Visovac s františkánským klášterem a muzeem.

Počasí v Šibeniku

Pro Šibenik je typické středomořské klima. Město má průměrně 2 710 slunných hodin za rok, vysoké letní teploty však činí příjemnějšími vítr mistral vanoucí od severozápadu.

Během letních prázdninových měsíců tu navíc téměř neprší, takže je velká pravděpodobnost, že se dovolená vydaří. Nicméně v tomto období je všude v Chorvatsku hodně turistů. Doporučujeme proto navštívit Šibenik během května, června nebo v září.

Kdy jet do Šibeniku

Během července a srpna maximální denní teploty dosahují 30 °C, za horkých dní vystoupají až k 36 °C. V noci klesají teploty obvykle k 17 °C.

V červnu se denní maxima pohybují mezi 27 a 31 °C, v noci bývá okolo 15 °C. V září je maximálně 25-31 °C, v noci klesají teploty pod 14 °C.

Teplota moře v Šibeniku

Teplota vody v Šibeniku v červenci a srpnu vystoupá obvykle nad 24 °C, i v září se drží na teplotách mezi 23 a 24 °C. V červnu můžete očekávat teplotu moře kolem 22 °C.

Aktuální teplotu vody v Šibeniku si můžete ověřit na webu Seatemperature.org.

Zájezdy do Šibeniku

Cestovní kanceláře nabízejí široké spektrum zájezdů do Šibeniku. Nabízí se ubytování v apartmánech, hotelích, ale i v kempech, např. v mobilhomech. Běžná délka zájezdu je 8 dní, lze ale vyjet také jen na 4-6 dní, nebo naopak až na 11-15 dní. V apartmánech bývá pobyt bez stravy, hotely většinou nabízejí snídani, polopenzi nebo plnou penzi.

V ceně některých zájezdů je letenka, ale obvykle je doprava vlastní. Osobním automobilem trvá cesta do Šibeniku z Prahy asi 10 hodin, je potřeba urazit bezmála 1 000 km. Z Brna je cesta kratší, 830 km urazíte zhruba za 8 hodin.

Ubytování v Šibeniku

Pokud si chcete pobyt zabezpečit sami, máte asi tisícovku možností, kde se ubytovat. Výrazně převažují apartmány a prázdninové domy, ve městě však stojí také několik hotelů a penzionů. Využít můžete i nabídku hostelů.

Apartmány v Šibeniku

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Studio Apartment Tonka s celkovou známkou 8,8/10 z 37 hodnocení. Klimatizovaný apartmán s výhledem na moře se nachází jen 450 m od pláže a 700 m od centra města. Je vybavený kuchyňkou i připojením na wi-fi. Parkování je možné zdarma u objektu.

Hotely v Šibeniku

Máte-li raději hotelové prostředí, můžeme doporučit Hotel Niko, který má na Bookingu celkovou známku 8,8/10 z 503 hodnocení. Tříhvězdičkový hotel se nachází hned u pláže a asi 4 km od centra Šibeniku. Nabízí restauraci, venkovní bazén, bar, zahradu, fitness i dětské hřiště. K dispozici je nepřetržitě otevřená recepce, pokojová služba a směnárna. Pokoje jsou klimatizované a jsou vybaveny balkonem a minibarem. Ráno se podává bufetová snídaně. K dispozici je také parkoviště.

Praktické informace

Před cestou do Šibeniku vám Skrblík rovněž doporučuje článek Jak ušetřit v Chorvatsku s celou řadou informací, tipů a rad, které se mohou na dovolené hodit.

Levné zájezdy do oblasti Šibenik


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.