Dovolená Primošten

Chorvatsko Primošten, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Primošten je chorvatské letovisko ležící na pobřeží Jaderského moře cca 26 km jižně od Šibeniku. Turisté vyhledávají toto místo nejen kvůli koupání, ale jsou zde také překrásné vinice usilující o zápis na Seznam kulturního dědictví UNESCO.

Původní vesnice se nacházela na malém ostrově v blízkosti pevniny, se kterou byla spojena mostem. Díky tomu získalo místo svůj název Primošten – od slovesa přemostit nebo připojit mostem.

Dovolená Primošten | © Sorin Colac Dreamstime.com

Dovolená v Primoštenu

Slunce, moře, závan historie, výborné víno, chutné ryby a olivy, to můžou být znaky vaší dovolené, pokud vyrazíte do Primoštenu. Vyzkoušet určitě musíte zdejší proslulé červené víno Babić. Toužíte-li po noční zábavě, vyhlášená je diskotéka Aurora, která pojme na svůj parket až tři tisíce tanečníků.

Pláže v Primoštenu

Primoštenská pláž Mala Raduča se uvádí mezi deseti nejkrásnějšími plážemi v Chorvatsku. Oblázková pláž s rákosovými slunečníky a lehátky nabízí krásný výhled na Primošten a senzační koupání v krásně čisté vodě s pozvolným přístupem.

Oblíbená je ještě pláž Rosi, která není tak vhodná pro malé děti, je skalnatější, divočejší, ale nabízí průzračně čisté moře a překrásné výhledy.

Výlety v okolí Primoštenu

Při procházce křivolakými uličkami starého města určitě narazíte na dominantu Primoštenu, kterou je kostel sv. Jiří z 15. století, barokně přestavěný v 18. století. Nachází se na nejvyšším bodě jednoho z primoštenských poloostrovů a tak se od něj nabízí překrásný výhled do okolí. Za zmínku stojí také památník Panny Marie Loretánské, což je monumentální socha, která stojí na kopci Gaj nad Primoštenem, jehož směrem se dívá. Legenda praví, že tato světice ochránila v období cholery zdraví primoštenských občanů.

Vydat na výlet se můžete také do nedalekého Šibeniku. Zdejší katedrála sv. Jakuba je zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO. K prohlídce lákají také tři městské pevnosti vybudované na obranu proti Osmanům. Z přístavu pak můžete vyrazit na plavbu k národnímu parku Kornati.

Daleko to není ani do národního parku Krka ležícího na stejnojmenné krasové řece. Tento park je známý svými vodopády a jezírky rozličných barev. Zajímavý zážitek přinése také návštěva františkánského kláštera na zdejším ostrůvku Visovac.

Počasí v Primoštenu

V Primoštenu panuje středomořské podnebí. Daří se tu pěstování vinné révy a oliv.

Kdy jet do Primoštenu

Nejvíce lidí jezdí do Primoštenu během letních prázdnin, tzn. v červenci a srpnu. V těchto měsících průměrná denní maxima dosahují 31 °C, v horkých dnech až 35 °C. V noci bývá kolem 17 °C. V červenci a srpnu tu navíc skoro vůbec neprší.

Skvělé podmínky jsou v Primoštenu ale i v červnu nebo v září, a to je na plážích o poznání klidněji. Množství srážek je v těchto měsících oproti prázdninám sice trochu vyšší, nicméně teploty jsou stále velmi příjemné. V červnu denní maxima stoupají k 27-33 °C, v září k 26-31 °C. V noci bývá kolem 14-15 °C.

Teplota moře v Primoštenu

Během prázdninových měsíců teplota moře v Primoštenu vystoupá na 24-25 °C. I v září se ještě voda udržuje vyhřátá mezi 23-24 °C. V červnu má většinou teplotu mezi 22-23 °C.

Aktuální teplotu moře v Primoštenu si ověříte na webu Seatemperature.org.

Zájezdy do Primoštenu

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy nejčastěji do apartmánů či apartmánových vil, velmi zřídka do hotelů. Pobyt má obvykle délku 8 dní. Volit můžete ze zájezdů bez stravy či se snídaní, ale řada z nich má v nabídce i polopenzi nebo plnou penzi.

Výjimečně bývá v ceně zájezdu letenka, obvykle je doprava vlastní. Osobním automobilem cesta z Prahy zabere více než 10 hodin, je potřeba ujet asi 1 050 km. Cesta z Brna je o poznání kratší, dá se zvládnout za 8 a půl hodiny a ujedete při tom 850 km.

Ubytování v Primoštenu

Pokud si chcete pobyt v Primoštenu zabezpečit sami, máte stovky možností, kde se tu ubytovat. Nejčastěji jsou v nabídce apartmány, ale ve vesničce stojí i několik penzionů a hotelů.

Apartmány v Primoštenu

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit cenově výhodný Apartman Kristina s celkovou známkou 9,0/10 ze 72 hodnocení. Apartmán s vybavenou kuchyňkou se nachází jen 100 m od nejbližší pláže a také v těsné v blízkosti centra Primoštenu a disponuje bezplatným wi-fi připojením. Parkování je možné zdarma.

Hotely v Primoštenu

Ze zdejších hotelů bychom doporučili tříhvězdičkový Aparthotel Marina, který se nachází jen 150 m od pláže. Na Bookingu má celkovou známku 8,9/10 z 51 hodnocení. Apartmány v tomto hotelu jsou klimatizované, mají výhled na moře i připojení na wi-fi a vybavenou kuchyňku. Relaxovat můžete na hotelové terase. V ceně pobytu jsou navíc večeře. Parkování je možné zdarma.

Praktické informace

Než vyrazíte do Primoštenu, Skrblík má pro vás taky článek Jak ušetřit v Chorvatsku, kde najdete spoustu dalších důležitých informací.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.