Dovolená Zaton

Chorvatsko Zaton, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Zaton je chorvatské přímořské letovisko spadající pod město Nin. Leží asi 15 km severozápadně od mohem rušnějšího Zadaru.

Zaton nabízí příjemné středomořské klima, neporušenou přírodu, bohaté kulturní dědictví z doby bronzové a pohodovou atmosféru, a to vše společně tvoří jedinečné podmínky pro klidnou dovolenou.

Dovolená Zaton | © Topdeq | Dreamstime.com

Dovolená v Zatonu

Mimořádně bohatá je i sportovní nabídka v Zatonu. Zahrnuje jachting, windsurfing, vodní lyžování, jízdu na vodním skútru, tenis, potápění, volejbal a beach volejbal, basketbal, házenou či stolní tenis. Okolí Zatonu křižují rovněž moderní cyklostezky.

Pláže v Zatonu

Oblázková a písečná pláž Zaton je poměrně dlouhá a bývá opakovaně oceňovaná Modrou vlajkou. Díky velmi pozvolnému vstupu do moře je zdejší koupání vhodné i pro malé děti. Pláž obklopuje stinný borový les, moře je čisté, teplé. Pronajmout si lze lehátka a slunečníky. Drobné občerstvení je také k dispozici.

Výlety v okolí Zatonu

Na kopci za městem v malebné krajině mezi letovisky Zaton a Nin stojí kostelík sv. Mikuláše z 11. století, odkud se vám otevře pohádkový výhled do okolí, překrásné tu jsou především západy slunce.

Příjemný výlet může nabídnout i samo starobylé město Nin nebo nedaleký ostrov Vir, který je s pevninou spojen mostem. Na místním ostrohu se nachází zbytky pobřežní benátské pevnosti Kaštelina ze 16. století, odkud se otevírají krásné výhledy na okolí. V její blízkosti se můžete navíc vykoupat na čisté a klidné oblázkové pláži.

Pouhých 15 km je to ze Zatonu do Zadaru. Ten patří mezi největší chorvatská města. Jeho historie se píše už tři tisíce let a i do dnešní doby se dochovala typicky římská struktura města. Patrový kostel sv. Donáta pocházející z 9. století je jednou z nejvýznamnějších památek celého Chorvatska. Nádherné výhledy do okolí se vám zase otevřou ze zvonice přilehlé románské katedrály sv. Anastázie. Navštívit v Zadaru můžete také řadu muzeí, z nichž nejvýznamnější je Archeologické muzeum. Nenechejte si ujít také Mořské varhany, speciální schodiště na pobřeží, které díky důmyslnému systému trubek vydává při vlnobití úžasné tóny. Zadaru jsme věnovali samostatný článek.

Počasí v Zatonu

V Zatonu panuje středomořské podnebí. V letních prázdninových měsících je tu navíc poměrně málo srážek, což bývá příslibem podařené dovolené. Zaton je poměrně klidné letovisko, nicméně nejvíce lidí tu je právě v červenci a srpnu. Pokud chcete na pláži potkat méně rekreantů, přijeďte na dovolenou v červnu nebo v září.

Kdy jet do Zatonu

V červenci a srpnu dosahují maximální denní teploty hodnot okolo 30 °C, za horkých dní stoupají až k 35 °C. V noci bývá v létě průměrně 18 °C.

V červnu se denní maxima pohybují mezi 26 až 33 °C, v noci pak teploty klesají k 16 °C. V září je přes den maximálně 25 až 30 °C a v noci už teploty padají pod 14 °C.

Teplota moře v Zatonu

Moře má v Zatonu nejvyšší teplotu koncem července, to je vyhřáté až na 26 °C. V srpnu se potom teplota vody pohybuje nad 25 °C. V září mívá moře stále velmi příjemnou teplotu okolo 24 °C. V červnu počítejte s hodnotami kolem 23 °C.

Aktuální teplotu moře v Zatonu si můžete zjistit na webu Seatemperature.org.

Zájezdy do Zatonu

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy obvykle do prázdninových komplexů a kempů. Běžná délka pobytu je 8 dní, stravujete se zpravidla sami.

Doprava je obvykle rovněž vlastní. Osobním automobilem trvá cesta do Zatonu z Prahy necelých 10 hodin, je potřeba urazit asi 950 km. Z Brna je to rychlejší, 800 km se dá zvládnout za 8 hodin.

Ubytování v Zatonu

Chcete-li si pobyt zabezpečit sami, máte více než stovku možností, kde se v Zatonu ubytovat. Významně převažují apartmány a ubytování v soukromí, penzionů a hotelů je v letovisku jen pár.

Apartmány v Zatonu

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartment Ivo Kaurinovic s celkovou známkou 8,4/10 ze 47 hodnocení. Klimatizované apartmány s terasou nebo balkonem a vlastní kuchyňkou se nacházejí jen 300 m od nejbližší pláže a poskytují ubytování s bezplatným wi-fi připojením, grilem, zahradou a neplaceným soukromým parkovištěm.

Hotely v Zatonu

V Zatonu se musíte spokojit s aparthotely či vilami, nicméně třeba Aparthotel Lekavski má na Bookingu celkovou známkou 9,0/10 z 205 hodnocení a za výbornou cenu nabízí ubytování v klimatizovaných pokojích a apartmánech s balkonem a výhledem na moře. Pláž je od budovy vzdálena jen 350 m. Na místě je k dispozici bezplatné soukromé parkoviště a také bazén. Snídaně je možné dokoupit, apartmány mají navíc vlastní kuchyňku.

Praktické informace

Jestli je cílem vaší dovolené Zaton, doporučujeme ještě přečíst si Skrblíkův článek Jak ušetřit v Chorvatsku s řadou podrobných informací, odkazů a rad.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.