Dovolená Murter

Chorvatsko Murter, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Murter je chorvatský ostrov ležící v Jaderském moři. S pevninou je spojen zvedacím Tisenským mostem, který vede přes Murterskou úžinu v místech, kde má šířku pouhých 38 metrů.

Největšími sídly na ostrově jsou Murter a právě Tisno, které se rozkládá jak na pevnině, tak na ostrově. Dalšími sídly na ostrově jsou Betina nebo Jezera.

Dovolená Murter | © Typhoonski | Dreamstime.com

Dovolená na Murteru

Celý ostrov je velmi dobře přizpůsobený pro návštěvníky z celého světa, o čemž svědčí množství ubytovacích, stravovacích, sportovních i zábavních zařízení. Ostrov je poměrně hustě osídlen a zdejší obyvatelé žijí převážně z turismu.

Pláže na Murteru

Oblíbenou pláží je Slanica na západním pobřeží ostrova. Pláž je převážně písečná s velmi pozvolným vstupem do vody, a je tak vhodná pro rodiny s malými dětmi. V blízkosti jsou bary, restaurace, stánky se zmrzlinou a veškerá vybavenost. Nicméně pláž je poměrně malá a v sezoně bývá velmi přeplněná.

Nedaleko od ní se na malém oválném poloostrově nachází pláž Riva Podvrške, kde nebývá tolik lidí. I tady se nachází písek nebo jemný štěrk a vstup je pozvolný, z přístavního mola se dá skákat do vody. Přirozený stín poskytují koruny stromů. K dispozici jsou stánky s občerstvením i se zmrzlinou.

Výlety na Murteru

Navštívit můžete národní park Kornati, který se rozkládá na ostrově Kornat a dalších 88 ostrůvcích. Tyto ostrovy nejsou trvale osídlené, na ostrově Kornat se nacházejí pouze přechodná obydlí pro chovatele ovcí a pěstitele oliv. Najdete tu nedotčenou přírodu, průzračně čistou vodu, krásná místa na koupání i pro výhledy do okolí. Jde o jeden z nejkrásnějších výletů, který tu můžete podniknout.

Na blízké pevnině můžete také navštívit národní park Krka se spoustou nádherných vodopádů a různobarevných jezírek. Na některých místech máte možnost se také vykoupat. Zaplatit si můžete i jízdenku na zdejší ostrov Visovač, kde stojí františkánský klášter a muzeum.

Počasí na Murteru

Hlavní sezona na Murteru probíhá stejně jako všude v Chorvatsku v období letních prázdnin. Velmi příjemně je tu ale i v červnu nebo v září, to jsou stále teploty vzduchu i moře vhodné i ke koupání.

Kdy jet na Murter

Během prázdninových měsíců na Murteru nejméně prší a denní teploty obvykle stoupají k 30 °C, za horkých dní až k 35 °C. V noci klesají průměrně k 17 °C.

V červenci a září se oproti tomu výrazněji zvýší množství srážek. V červnu teploty během dne stoupají k 27 až 33 °C, v noci klesnou průměrně k 15 °C. V září se maximální teploty pohybují mez 25 a 31 °C a v noci bývá kolem 14 °C.

Teplota moře na Murteru

Během letních prázdnin teplota moře na Murteru stoupá pomalu až k 25 °C. V září se drží stále pěkně vyhřátá, obvykle dosahuje teplot těsně pod 24 °C. V červnu je koupání v tomto ohledu nejvíce osvěžující, ale i tak má voda příjemnou teplotu přes 22 °C.

Na aktuální teplotu moře na Murteru se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Murter

Cestovní kanceláře pořádají na Murter zájezdy do tříhvězdičkových hotelů a penzionů nebo do apartmánů. Pobyty jsou obvykle bez stravy nebo se snídaní. Nejčastější délka zájezdu je 8 dní, ale lze si vybrat i zájezd na 11, 12 nebo 16 dní.

Výjimečně je v ceně zájezdu letecká doprava, obvykle je doprava vlastní. Osobním automobilem cesta z Prahy trvá necelých 10 hodin, je to asi 1 000 km. Trasa z Brna má lehce přes 800 km a ujet ji zabere asi 8 hodin.

Ubytování na Murteru

Pokud si chcete pobyt zabezpečit sami, co se ubytování týče, máte poměrně dost možností, převážně však jde o ubytování v soukromí. Téměř každý obyvatel ostrova nabízí pokoje či apartmány pro turisty. Je tu ale několik hotelů.

Apartmány na Murteru

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartments Valentina Tisno s celkovou známkou 9,6/10 z 54 hodnocení. Apartmány se nacházejí v Tisnu pouhých 150 m od nejbližší pláže. Studia jsou klimatizovaná, mají vlastní kuchyni, připojení na wi-fi a některá mají též balkon a výhled na moře. Do tohoto ubytování je navíc možné přijet i s domácím mazlíčkem.

Hotely na Murteru

Skvělý poměr ceny a kvality nabízí Heritage Hotel Tisno, který má na Bookingu celkovou známku 9,6/10 ze 165 hodnocení. Čtyřhvězdičkový hotel se nachází v Tisnu jen 450 m od nejbližší pláže. Pokoje jsou klimatizované, mají venkovní posezení a ve všech prostorách je připojení na wi-fi. Je možné objednat si i pokoj s výhledem na moře. Hotel má venkovní bazén a vlastní parkoviště. V ceně pobytu se podává vynikající snídaně formou bufetu. Hosté velmi vysoce hodnotili rovněž polohu hotelu.

Praktické informace

Pokud se chystáte strávit dovolenou na Murteru, navštivte také článek Jak ušetřit v Chorvatsku, který shrnuje podstatné informace pro pobyt v této krásné zemi.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.