Dovolená Marmolada

Itálie Marmolada, Itálie
Charakter oblasti: lyže

Marmolada je se svou nadmořskou výškou 3 343 metrů nejvyšší horou pohoří Dolomity. Nachází se v severovýchodní Itálii asi 100 kilometrů od Benátek, ze kterých je možné ji za jasného dne vidět.

Marmolada bývá nazývána Královnou Dolomit. Na její severní straně se nachází Marmoladský ledovec, který je jediným velkým ledovcem v Dolomitech. Dříve umožňoval i letní lyžování, dnes už z hlediska bezpečnosti nebývá v létě zpřístupněn.

Dovolená Marmolada | © Salajean | Dreamstime.com

Lyžování na Marmoladě

Aktuální sněhové zpravodajství přináší web Bergfex.it.

Středně velký Arabba Superpark potěší všechny vyznavače freestyle. Snowpark je po celý den chráněný před větrem i sluncem a své překážky tu najdou jezdci každé úrovně.

Na běžky můžete vyrazit na úpatí Marmolady, kde je připraveno asi 8 km tratí upravených jak pro klasický styl, tak pro bruslení.

Sjezdovky

Lyžařský areál Arabba se rozkládá v nadmořské výšce 1 633-2 500 metrů a nabízí dohromady asi 40 km sjezdovek. Vetšinu tvoří snadné a středně náročné tratě. Modře značených sjezdů je celkem 15 km a červeně 17 km. Adrenalin si zvednete na 7 km černých sjezdovek.

Lyžařský areál přímo na ledovci Marmolada pak leží v nadmořské výšce 1 450-3 265 metrů. Z celkových dvaceti kilometrů sjezdovek tvoří většinu červené sjezdovky, modré jsou jen 4 km.

Můžete se tu tedy prohánět po více než 60 km sjezdovek.

Na Marmoladě se nachází prý nejkrásnější sjezd v Alpách. Říká se mu La Bellunese a jde o 12 km dlouhou sjezdovku s převýšením 1810 m. Na Arabbou se pak nachází také výchozí bod pro Sella Rondu.

Přehled o všech možnostech sjezdování nabízí mapa areálu.

Lanovky

K vrcholům hor vozí lyžaře a snowboardisty 9 kabinových lanovek, 18 sedačkových lanovek a 4 vleky.

O provozu lanovek a stavu sjezdovek informují webové stránky areálu Arabba – Marmolada.

Skipas

Veškeré informace o skipasech naleznete zde.

Arabba – Marmolada je také součástí Dolomiti SuperSki.

Turistika v okolí Marmolady

Arabba posazená v nadmořské výšce 1 602 m je jednou z nejtypičtějších vesnic v Alpách. Neměli byste si nechat ujít návštěvu malého válečného muzea v poslední mezistanici Serauta na Marmoladě připomínající události z 1. světové války, kdy byly Dolomity nepřetržitě obsazeny vojáky a ledovec ukrýval jejich bojovou techniku. Překrásné výhledy pak nabídne vyhlídková plošina na vrcholu.

Počasí na Marmoladě

Nejvíce slunečných dní je v podhůří Marmolady během zimních měsíců, nejvíce srážek spadne na podzim a na jaře. Je potřeba počítat i s tím, že v horách se počasí velmi rychle mění.

Nejlepší období k návštěvě

Během zimní sezony od prosince do poloviny března dosahují denní maximální teploty v Arabbě hodnot okolo nuly, v noci klesají průměrně k -8 °C, ale mohou spadnout až k -20 °C.

V letní sezoně je nejtepleji v červenci a srpnu, kdy denní maxima vystoupají k 18-24 °C. V noci však přesto mohou teploty spadnout až k nule.

Zájezdy na Marmoladu

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy nejčastěji do penzionů nebo do tříhvězdičkových hotelů. Volit můžete zpravidla z délky od 4 do 8 dní. K dispozici je poměrně široká nabídka zájezdů jak bez stravy, tak se snídaní či s polopenzí.

Doprava je obvykle vlastní. Nejrychlejší trasa z Prahy má délku 690 km a osobním automobilem ji zvládnete ujet asi za 7 a půl hodiny. Z Brna je to asi 750 km, což zvládnete za 8 hodin.

Ubytování u Marmolady

V blízkosti lyžařského areálu si můžete zabezpečit pobyt asi ve stovce ubytovacích zařízení. K dispozici jsou především apartmány a několik desítek hotelů. Kapacita může být hlavně v zimní sezoně brzy naplněna, proto doporučujme ubytování rezervovat s dostatečným předstihem.

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit hotel Garni Astor s celkovou známkou 9,1/10 ze 159 hodnocení. Hotel stojí v Arabbě jen 200 m od sjezdovky a 450 m od lanovky. K dispozici je bezplatné soukromé parkování a přijet můžete i s domácím mazlíčkem. Všechny pokoje mají příslušenství pro přípravu čaje či kávy a většina z nich má terasu nebo balkon. Pobyt si můžete objednat i s vynikající snídaní.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.