Dovolená Val di Fassa e Carezza

Itálie Val di Fassa e Carezza, Itálie
Charakter oblasti: lyže

Údolí Val di Fassa se nachází v severní Itálii v oblasti Trentino (Tridentsko). Zdejší největší areál Belvedere je přímo napojený na lyžařskou atrakci Sella Ronda, která umožňuje díky propojení sjezdovek z několika lyžařských středisek objet masiv Sella jen za jediný den.

Ostatní skiareály ve Val di Fassa mají spíše rodinný charakter. Načerpáte tu pohodovou atmosféru a užijete si svahy nepřeplněné skupinami turistů.

Dovolená Val di Fassa e Carezza | © Smallredgirl | Dreamstime.com

Lyžování ve Val di Fassa e Carezza

Aktuální sněhové zpravodajství nabídne web Bergfex.it.

Běžecké tratě ve Val di Fassa jsou vždy perfektně upravené a jsou ideální pro začátečníky. Vede tu však i proslulá závodní stopa Marcialonga, která prochází skrz Val di Fassa a Val di Fiemme. Dvoukilometrový vysokohorský okruh Alba Ciampac ležící v nadmořské výšce více než 2 000 metrů pak chystá běžkařům unikátní výhledy na okolní horské masivy.

Zkrátka nepřijdou ani vyznavači freestyle. Buffaure Snowpark v Pozza di Fassa byl před několika lety přepracován tak, aby nenabízel jen tratě pro profi jezdce, ale aby byl také vhodným cvičištěm pro začátečníky. Pro celou rodinu je potom určený Dolomiti Familypark & Funslope v srdci lyžařského areálu Belvedere, který je rozdělený na dvě části. Jedna je určena freestylistům a druhá dětem.

Sjezdovky

Největší skiareál ve Val di Fassa je lyžařské středisko Belvedere, které se nachází nad Canazei v nadmořské výšce 1 440-2 950 metrů. Většinu z 21 km sjezdovek tvoří červeně označené tratě pro pokročilé lyžaře, kterých tu je celkem přes 12 km. Modrých sjezdovek pro začátečníky je přes 5 km a černá sjezdovka má 1,4 km.

Ve Val di Fassa je však propojeno až 200 km sjezdovek, takže lyžaři a snowboardisti jakékoli úrovně tu najdou dostatek prostoru pro pilování svých dovedností.

Kompletní představu o možnostech sjezdování nabízí mapa areálu Val di Fassa.

Lanovky

V Belvedere v Canazei vás nahoru vyveze 7 kabinových lanovek, 5 sedačkových lanovek a 2 vleky. Celkem je však v celém regionu Val di Fassa k dispozici až 78 lanovek a vleků.

O stavu sjezdovek a provozu lanovek informují webové stránky areálu Val di Fassa.

Skipas

Veškeré informace o skipasech naleznete zde.

Ve Val di Fassa si můžete vybrat ze čtyř typů skipasů:

Skipasy lze zakoupit online, v prodejnách skipasů nebo v automatech u pokladen.

Turistika ve Val di Fassa e Carezza

Léto pod dolomitskými vrchy láká pěší turisty, cyklisty i horolezce. Pokud se zajímáte o ladinskou kulturu, můžete využít komentované procházky nebo bohatý kulturní program, který se ve zdejších vesnicích každoročně pořádá.

Magnetem cyklistů i turistů je horský průsmyk Passo Pordoi, s nímž jsou spojeny důležité momenty národní historie. V létě je Pordoi výborným výchozím bodem pro výlety, túry či via ferraty. Jednou z méně náročných turistických stezek je asi 12 km dlouhá Via del Pane (Viel dal Pan), starobylá cesta, kterou kdysi používali obchodníci s chlebem na svých cestách mezi Benátskem a Trentinem.

Díky ultramoderní lanovce vedoucí na Sass Pordoi se také můžete rychle dostat až do nadmořské výšky 2 950 metrů, kde máte možnost vychutnat si panoramatický výhled na celý alpský region.

Počasí ve Val di Fassa e Carezza

Itálie se nachází v subtropickém středozemním pásu, ale její podnebí je zejména vzhledem k výškovým rozdílům různorodé. Na horách je poněkud chladněji než v jiných oblastech a také se tu můžete setkat s velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí.

Nejlepší období k návštěvě

Během zimní sezony se od prosince do poloviny března denní teploty pohybují kolem nuly, v noci klesají průměrně k -7 °C, je-li mrazivo, tak až k -19 °C.

V létě je nejtepleji v červenci a srpnu, to denní maxima dosahují teplot mezi 19 až 25 °C. V noci však klesají k pouhým 9 °C, a pokud je zrovna chladnější období, mohou nad ránem překvapit i teploty jen těsně nad bodem mrazu.

Zájezdy do Val di Fassa e Carezza

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy do Val di Fassa v délce už od 4 dní, vyrazit však můžete i na týden. Obvykle jde o pobyt ve tří- nebo čtyřhvězdičkových hotelích, strava bývá zabezpečena polopenzí nebo alespoň snídaní.

Některé zájezdy mají v ceně letenku, ale zpravidla je doprava vlastní. Nejrychlejší trasa pro osobní automobil má z Prahy délku zhruba 690 km a urazíte ji asi za 7 hodin. Z Brna je to asi 750 km, což zvládnete překonat do 8 hodin.

Ubytování ve Val di Fassa e Carezza

Sami si můžete pobyt ve Val di Fassa zabezpečit v několika stovkách ubytovacích zařízení. Výrazně převažuje nabídka apartmánů, v oblasti je nicméně i poměrně dost hotelů. Kapacita se ale především v sezóně poměrně rychle plní, proto je lepší si ubytování rezervovat dostatečně dopředu.

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit B&B Col Da La Vila s celkovou známkou 8,6/10 z 287 hodnocení. Penzion se nachází v Penia di Canazei, jen 500 m od lyžařského střediska Alba di Canazei – Ciampac. Zastávka bezplatného skibusu je umístěna přímo před budovou. Pokoje mají klimatizaci, koupelnu s vanou, výhled na hory a některé i balkon. V ceně ubytování je možné kromě vynikající snídaně využít také saunu a v létě zahradu se zázemím pro grilování. Posedět můžete u sklenky něčeho dobrého v hotelovém v baru s terasou. Parkování je k dispozici bezplatně.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.