Dovolená Tre Valli

Itálie Tre Valli, Itálie
Charakter oblasti: lyže

Údolí Tre Valli leží v Dolomitech, pouhé dvě hodiny cesty od Benátek. Jeho jižní hranici tvoří střediska Marmolada a Val di Fassa.

Několik zdejších vesniček je propojeno velkým lyžařským areálem, který umožňuje rozmanité trávení zimní dovolené. Překrásná příroda a panorama horských štítů však lákají návštěvníky i v létě. Oblast je navíc z České republiky velmi dobře dostupná.

Dovolená Tre Valli | © Maurodp75 | Dreamstime.com

Lyžování v Tre Valli

Aktuální sněhové zpravodajství přináší web Bergfex.it.

Středisko pro běžecké lyžování Alochet je mezi běžkaři dobře známé svými nádhernými trasami zasazenými do bujných lesů. Dostupné je bezplatným skibusem. Najdete tu zhruba 18 km tratí upravených pro klasický styl a částečně i pro bruslení. Je zde také vynikající trasa s názvem Skitour delle Emozioni, která spojuje všechna tři údolí.

Milovníci freestyle se mohou vyřádit buď v menším snowparku Morea na jižním svahu lyžařské oblasti Alpe Lusia, který se nachází v nadmořské výšce 1 970 m a díky umělému zasněžování v něm lze trénovat triky od prosince do Velikonoc, nebo mohou vyzkoušet snowpark Sanpe v průsmyku San Pellegrino, který je jedním z nejoblíbenějších míst italských jezdců. Park je přístupný moderní sedačkovou lanovkou a nabízí překážky a skokánky jak pro začátečníky, tak pro pokročilé.

Sjezdovky

Využít tu můžete téměř 100 km sjezdovek.

Ve středisku Alpe Lusia – Moena se v nadmořské výšce 1 184-2 340 m nachází přes 27 km sjezdovek. Modré sjezdovky pro začínající lyžaře mají dohromady 10 km, červené pro ty pokročilejší 12 km a černé sjezdovky pro zkušené sportovce mají téměř 5 km.

V areálu San Pellegrino – Falcade najdete v nadmořské výšce 1 900-2 513 m dohromady téměř 68 km sjezdovek. Modré mají celkově přes 20 km, červené přes 38 km a černé přes 8 km.

Zkušení jezdci by měli vyzkoušet superrychlou a technicky náročnou adrenalinovou sjezdovku La Volata, která v únoru 2019 hostila juniorské mistrovství světa v lyžování. Na převýšení 641 metrů na 2,7 kilometrech si však troufnou jen ti nejodvážnější.

Přehled o všech možnostech sjezdování nabízejí mapy areálů Alpe LusiaSan Pellegrino.

Lanovky

V Alpe Lusia – Moena lyžaře a snowboardisty vyvezou k vrcholům 4 kabinové a 3 sedačkové lanovky a jeden vlek. V San Pellegrino – Falcade se o to postarají 2 kabinové lanovky, 9 sedačkových lanovek a 4 vleky.

O stavu sjezdovek a provozu lanovek informují webové stránky areálů Alpe LusiaSan Pellegrino.

Skipas

Veškeré informace o skipasech naleznete zde.

Na výběr máte z několika typů skipasů, přičemž skipas Alpe Lusia/San Pellegrino umožňuje lyžování v obou oblastech, v Moeně i ve Falcade, čili na všech cca 95 km sjezdovek. Můžete si však zakoupit i skipasy s platností rozšířenou i na další blízká střediska. Všechny permanentky lze zakoupit i online.

Turistika v Tre Valli

V létě oblast láká pěší turisty, cyklisty i horolezce. Centrum oblasti tvoří romantická Moena obklopená lesy a horskými loukami. Odtud vycházejí značené túry pro pěší i pro horská kola.

Milovníky historie jistě zaujme, že průsmyk Passo San Pellegrino sehrál zásadní roli v bojích o Dolomity v 1. světové válce. Stopy po bombách ve skalách i ve fasádách domů horských vesniček tu lze spatřit ještě dnes.

Na výlety pak láká především přírodní park Paneveggio Pale di San Martino. Oblast je oblíbená díky překrásné přírodě, výhledům na horská panoramata a možnosti posezení v řadě zdejších hostinců. Za vodními aktivitami můžete vyrazit k přehradě Lago di Paneveggio.

Počasí v Tre Valli

Ačkoli Itálie leží v subtropickém středozemním pásu, je její podnebí zejména díky výškovým rozdílům různorodé. Horské oblasti bývají přirozeně chladnější než oblasti přímořské, typické jsou pro ně také velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí.

Nejlepší období k návštěvě

Během zimní sezony se od prosince do poloviny března průměrné maximální denní teploty pohybují okolo 3 °C, v noci teploty klesnou průměrně k -6 °C, je-li však velký mráz, tak mohou klesnout až k -17 °C.

V létě je nejtepleji v červenci a srpnu, to se denní maxima pohybují mezi 21 a 27 °C. V noci klesnou průměrně k 11 °C, avšak pokud je chladněji, můžou nad ránem překvapit i teploty okolo pouhých 3 °C.

Zájezdy do Tre Valli

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy převážně do tří- a čtyřhvězdičkových hotelů. Nejčastěji se jezdí do Moeny nebo do Falcade. Vyrazit můžete na týden i na prodloužený víkend. V ceně zájezdu je obvykle polopenze nebo jde jen o pobyt bez stravy.

Doprava je většinou vlastní. Osobním automobilem trvá cesta z Prahy asi 7 hodin, je potřeba ujet 700 km. Z Brna je to asi o 60 km a necelou hodinu dál.

Ubytování v Tre Valli

Ubytování si můžete zabezpečit i sami. V oblasti převládají spíše apartmány a penziony, k dispozici je však i několik hotelů. Především v sezoně se kapacita rychle plní, proto doporučujeme s rezervací neotálet.

Vynikající poměr kvality a ceny nabízí Hotel Pensione Dolomiti, který má na Bookingu celkovou známku 8,6/10 z 757 hodnocení. Penzion se nachází ve Falcade přímo na sjezdovce a jen asi 800 m od nejbližší lanovky a nabízí pokoje s vlastní koupelnou a terasou či balkonem. Hotel má k dispozici kromě bezplatného parkoviště také restauraci s barem, saunu a lyžárnu. V ceně pobytu se podává skvělá snídaně.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.