Jak vyměnit kolo

Jan Hanyk
Publikováno 17. října 2023
 1. Jak vyměnit kolo

  Co potřebuji k výměně kola?

  • rezervní kolo
  • hever
  • klíč na povolení (nejlépe křížový)
  • reflexní vestu
  • výstražný trojúhelník
 2. Jak připravit auto na výměnu kola?

  Ujistěte se, že Vaše vozidlo je na rovném a dostatečně pevné povrchu, zajištěno proti pohybu. Zařaďte rychlostní stupeň, zatáhněte ruční brzdu, zapněte výstražná světla, oblékněte si reflexní vestu a umístěte výstražný trojúhelník alespoň 50 metrů (100 metrů na dálnici) za Vámi.

 3. Jak vyměnit kolo?

  Co nejblíže k poškozenému kolu nyní umístěte rovnoměrně hever a zamezte jeho pohybu. Při zvedání neustále kontrolujte stabilitu heveru a po dosáhnutí dostatečné výšky, kdy se kolo nijak nedotýká povrchu, odšroubujte všechny matice a párkrát poklepejte na pneumatiku, jelikož kvůli rzi se nám ji nemusí podařit vyjmout.

  TIP: Šrouby se povolují proti směru hodinových ručiček.

  Následně kolo vložte pod vozidlo, čímž v případě selhání heveru zamezíme rozsáhlým škodám na nápravě. Vložte rezervní pneumatiku na šrouby a ručně dotáhněte matice, jak jen je to možné. Poté je nutné utažení křížovým klíčem.

  Odstraňte poškozené kolo a pomalu spusťte vozidlo. Následně vyjměte hever a opět dotáhněte všechny matice, ovšem ne příliš, jelikož během další výměny by mohl nastat problém při jejich povolování.

 4. Na co nezapomenout při výměně kola?

  Vše nářadí uložte zpět do kufru společně s poškozeným kolem, nasaďte zpět poklici a nezapomeňte vzít zpět Váš výstražný trojúhelník.

 5. Jak zkontrolovat kolo?

  Na nejbližší benzínové stanici zastavte a ujistěte se, zda nedošlo k povolení matic. Určitě nebude na škodu také kontrola tlaku v pneumatice, jejíž výrobcem doporučenou hodnotu nalezte při otevření řidičových dveří.

  Co nejdříve navštivte pneuservis a vyměňte poškozené kolo za nové, jelikož rezervní kolo už od svého názvu je pouze dočasné a co kdyby náhodou za 2 týdny budete muset opět měnit kolo a v kufru najdete to poškozené z dnešní výměny?

  Auta jsou občas přítěží, takže návod na výměnu autobaterie rozhodně není na škodu. Pokud ještě nemáte hever, je na čase jej pořídit. Můžete se porozhlédnout u obchodníků, zda nenabízejí zajímavou akci nebo věrnostní program, kde k heveru přijdete téměř zdarma.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma auto


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás