Jak vyměnit řidičský průkaz

Jiří Podval
Publikováno 1. srpna 2023
 1. Jak vyměnit řidičský průkaz

  Kdy vyměnit řidičský průkaz

  Situací, kdy je důležité požádat o výměnu řidičského průkazu může být několik.

  Při ztrátě, odcizení nebo poškození řidičského průkazu

  V případě, že byl váš řidičský průkaz odcizen, poškozen nebo došlo k jeho ztrátě, vám bude vystaveno “Potvrzení o oznámení ztráty, odcizení, poškození nebo zničení řidičského průkazu”. Platnost potvrzení je 30 dnů. Do této doby bude druhopis řidičského průkazu vyroben.

  Končící platnost řidičského průkazu

  O nový řidičský průkaz můžete zažádat nejdříve 3 měsíce před koncem platnosti stávajícího oprávnění. V případě, že je váš řidičský průkaz již propadlý, nemůžete usednout za volant. Řízením s neplatným řidičským průkazem se vystavujete riziku pokuty ve výši 2 000 Kč – 2 500 Kč.

  Uzavření sňatku, změna příjmení

  Tento bod se týká především žen. Pokud jste vstoupili do svazku manželského, máte povinnost nahlásit změnu jména a požádat o výměnu řidičského průkazu do lhůty 5 dnů od sňatku.

  Výměna cizího řidičského průkazu za český

  Výměna cizího řidičského průkazu za český je možná pouze v případech, kdy je cizí oprávnění vydané v Evropském společenství, podle Úmluvy o silničním provozu – Vídeň 1968, nebo Úmluvy o silničním provozu – Ženeva 1949. Více informací o této výměně najdete zde.

 2. Kde vyměnit řidičský průkaz

  Vyměnit řidičský průkaz můžete na kterémkoliv pracovišti obce s rozšířenou působností (Magistrátu města nebo Městského úřadu). Nově můžete navštívit libovolný úřad i mimo trvalé bydliště.

  O výměnu končícího řidičského průkazu lze rovněž elektronicky. Tato funkce ePodání je dostupná na Portálu občana. Informace o vyzvednutí přijde prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

 3. Důležité doklady pro výměnu řidičského průkazu

  K výměně řidičského průkazu již nemusíte na úřad nosit fotografii. Při vyřizování žádosti vás pracovník přepážky vyfotografuje a snímek uloží.

  Dokumenty a doklady potřebné pro výměnu řidičského průkazu:

  • žádost o vydání řidičského průkazu – žádost obdržíte na příslušném úřadu
  • doklad totožnosti – občanský průkaz, pas (doklad musí být platný)
  • řidičský průkaz, který vyměňujete, případně potvrzení o odcizení nebo ztrátě vydané Policií ČR
 4. Lhůty k vyřízení, ceny za výměnu řidičského průkazu

  Standardní lhůta pro výměnu řidičského průkazu je 20 dnů od podání žádosti na Městském úřadu nebo Magistrátu města. Občané mají možnost také zrychleného vydání nového řidičského průkazu do 5 dnů, které je zpoplatněno.

  Při výměně řidičského průkazu z důvodu končící platnosti je vydání do 20 dnů zdarma. Do 5 dnů je vyžadován poplatek 700 Kč.

  Na výměnu po ztrátě, odcizení nebo poškození řidičského průkazu, si připravte 200 Kč při vydání průkazu do 20 dnů. Pro vydání do 5 dnů je vyžadován poplatek 700 Kč.

  Pokud dochází k výměně řidičského průkazu po změně příjmení připravte si 200 Kč v případě vydání průkazu do 20 dnů. Pokud požadujete nový řidičský průkaz do 5 dnů, bude vás stát 700 Kč.

  Žádost o výměnu cizího řidičského průkazu za český stojí ve lhůtě 20 dnů 200 Kč. Vydání ve lhůtě do 5 dnů je zpoplatněno 700 Kč.


Oa
Olsi allajbej 26.11.2019 – 21:52

Dobry mam albansky ridicky prukaz a chtel bych ho vimenit za ceske muzete mi poradit dekuji

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma auto


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás