Jak zjistit teplotu CPU

Raul Cruz
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak zjistit teplotu CPU

  Jaké mají být správné teploty CPU

  CPU je mozkem počítače, který zpracovává milióny výpočtů za sekundu a čím složitější výpočty jsou, tím je CPU více zatížen a roste tak jeho teplota

  Optimální teplota pro běžný chod je udávána mezi 40 – 55 °C
  Pro 100% vytížení 55 – 70 °C
  Pro kritické vytížení 70 °C a výše

  Dnešní moderní procesory mají v sobě vestavěnou pojistku proti přehřátí a pokud by hrozilo jejich zničení z přehrání, samovolně se vypnou. Avšak přehřívání CPU počítač zpomaluje a snižuje jeho výkonnost, což se projeví nekomfortní prací pro uživatele.

 2. Jak zjistit teplotu CPU v procesoru v BIOSu

  Čidlo teploty CPU je umístěno v samotném procesoru a dává průběžné informace BIOSu počítače. V BIOSu lze mnohdy nastavit tzv. kritickou teplotu CPU, při které počítač ohlásí zvukovým signálem přehřátí, nebo se může i vypnout. Teplotu CPU je tedy možno sledovat přímo po vstupu do BIOSu a to ve stupních Celsia i Fahrenheita.

  Tato udávaná teplota, je nejblíže skutečné teplotě uvnitř jádra procesoru. Pro uživatele PC by ale bylo velmi nepohodlné neustále restartovat PC a vstupovat do BIOSu za účelem zkontrolování teploty CPU. Z toho důvodu vzniklo mnoho programů, které umožńují sledovat průběžnou teplotu CPU z prostředí operačního systému, v našem případě Windows 10.

 3. Program pro měření teploty procesoru CPU Thermometer

  Jak zjistit teplotu CPUCPU thermometer je možno stáhnout bezplatně na CPUthermometer.com.

  Je to malý prográmek, který je Freeware, tedy zdarma. Po stažení samorozbalovacího archívu spustíte program CPUThermometer.exe a již můžete sledovat teplotu svého CPU.

  Program lze spouštět společně se startem operačního systému a teplotu můžete kontrolovat v systémové oblasti vedle hodin na liště. Pracuje spolehlivě na systémech Windows Vista/2008/Win7/Win10.

 4. Program pro měření teploty procesoru Open Hardware monitor

  Open Hardware monitor je možno bezplatně stáhnout na OpenHardwareMonitor.org.

  Jedná se o Open source software, což znamená, že za jeho používání opět nic neplatíte. Kromě teploty CPU tento program monitoruje například i napětí, rychlost ventilátorů a zatížení počítače.

  Stejně, jako předchozí program CPU thermometer jej není potřeba instalovat, pouze po stáhnutí spustit. Program pracuje na systémech Microsoft Windows XP/Vista/Win7/Win8/8.1/Win10.

 5. Jak předcházet přehřátí CPU

  Zejména v horkých letních měsících pozorují mnozí uživatelé PC zasekávání, někdy i samovolný restart jejich počítače. Tyto nepříjemnosti bývají velmi často způsobené právě přehřátím procesoru.

  Je proto dobré nechat z času na čas počítač vyčistit od prachu a zkontrolovat účinnost chladiče a ventilátoru, případně nechat nanést novou teplovodivou pastu. Tuto činnost zvládá každý servisní technik PC. Hlavně v létě musí mít počítač kolem sebe dostatek prostoru, aby mohl nasávat chladnější vzduch z okolí.

  Je proto potřeba odsunout ho od zdi a nejlépe ho umístit na nejchladnější místo v místnosti, pokud je to možné. U notebooků se osvědčilo mít přídavnou podložku s dalšími ventilátory, které notebook ochlazují ze spodní strany.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma počítač


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás