Jak vyrobit GIF

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak vyrobit GIF

    Jak vyrobit kreslený GIF?

    Nejprve se podívejme, jak vyrobit kreslený GIF. Potřebovat budete řadu stejně velkých papírů a podsvícenou desku, kterou používají ilustrátoři na přenášení svých kreseb. Jedná se o poloprůsvitné sklo, které je podsvíceno a když na desku položíte kresbu a přes ni čistý papír, můžete kresbu krásně překreslit.

    Používá se to třeba při náčrtech, kdy je potřeba ušmudlanou skicu plnou přebytečných čar převést do jemné kresby tužkou na kvalitní papír, aby bylo možné kresbu kolorovat.

    Abyste desku nemuseli kupovat, poradím vám, jak ji snadno vyrobit. Stačí, když si vezmete čtyři stejně tlusté knihy, položíte je kousek od sebe do tvaru obdélníku a přes ně položíte sklo. Pod sklo pak stačí dát obyčejná bílá vánoční světýlka. Lze použít i rozsvícený mobil, ale světýlka vám zajistí rovnoměrnější rozložení světla.

    Dejte pozor, abyste se během práce o sklo příliš neopřeli a to neprasklo. Menším dětem dejte namísto skla raději plexisklo. Stejným způsobem můžete vyrobit podsvícenou desku také ze staršího rámečku, který má určitou tloušťku, aby se pod sklo pohodlně vešla světýlka.

    Na první papír si předkreslete libovolný obrázek. Do začátku si zvolte jednoduchý motiv a vynechejte složité pozadí. Plochu za obrázkem nechte bílou. Vše co na papír nakreslíte, budete muset v dalším kroku překreslit znova, proto by vám kresba neměla zabrat příliš času.

    První kresbu zezadu označte číslem 1. Další kresbu označíte číslem 2 a tak dále. Značení musí být slabé, aby později neprosvítalo při skenování.

    Přes první kresbu položte čistý papír. Papíry musí sedět přesně na sebe. Oba je položte na podsvícenou desku. Spodní kresbu překreslete na čistý papír s tím rozdílem, že ji tentokrát posuňte o pár milimetrů s ohledem na to, jak chcete, aby se scéna hýbala.

    Abychom si uvedli příklad, představte si scénu, kde si králíček s medvídkem hážou s míčem. Na první kresbě zvedá králíček tlapky, aby míč hodil. Na druhé kresbě bude míč už kousek nad jeho tlapkami a medvídek začne své tlapky zvedat, aby míč chytil. Na třetí kresbě bude míč už blíž medvídkovi. Králíček naopak tlapky spouští dolů a medvídek je má ještě o kousek výš, jak se k němu míč blíží. A tak dále.

    Na kresbě může být také motýl. S každým dalším obrázkem nakreslete motýla o pár milimetrů dál než na tom předchozím. Na sudých obrázcích mu kreslete křídla směřující dolů, na lichých obrázcích kreslete křídla směřující nahoru. Když pak obrázky pustíte v rychlém sledu za sebou, bude to vypadat, jako by motýl mával křídly.

    Jestli chcete, aby GIF běžel ve smyčce, musí se poslední obrázek přiblížit tomu prvnímu.

    Abychom si to uvedli na stejném příkladu, ve chvíli, kdy medvídek chytne míč, máme nakreslené všechny obrázky. Nejprve letí míč od králíčka k medvídkovi. To je polovina GIFu. Druhou polovinu vytvoříme tak, že použijeme ty stejné obrázky, jen je poskládáme v opačném pořadí. To znamená, že míč poletí zpět ke králíčkovi.

    Naopak motýl by měl během jednoho hodu míče přeletět celou plochu obrázku. Když míč poletí zpátky, poletí i motýl. To sice nebude vypadat příliš přirozeně, ale jako příklad na pochopení principu to je naprosto dostačující.

    Teď tedy máte hromádku hotových kreseb. Všechny je naskenujte. Co s nimi dále si povíme na konci článku.

    Se samotnou kresbou vám poradí naše články Jak nakreslit velbloudaJak nakreslit lva.

  2. Jak vyrobit GIF z koláže?

    Princip GIFu bude vždy stejný a tím je skládání obrázků v různé fázi pohybu za sebe. Když se obrázky pustí v rychlém sledu a je jich dostatečné množství, pohyb bude plynulý. Na jednu sekundu byste měli mít alespoň deset obrázků. To sice stále není dost, aby byl pohyb úplně plynulý, ale pro domácí výrobu GIFu to bude naprosto stačit.

    Navíc když si to spočítáte, na minutu animace potřebujete šest set obrázků. To je hodně. Při příkladu s míčem, kdy se druhá polovina animace složí z té první, byste potřebovali obrázků tři sta.

    Ideální je rovnou počítat s tím, že animace bude trhaná a přímo s tím pracovat během vytváření podkladů a třeba nechat záměrně i některé věci přeskakovat z místa na místo, třeba mizet králíky v klobouku a zase je nechat, aby se objevili, než aby animace vypadala jako byste si nebyli úplně jistí, co děláte.

    Pro výrobu GIFu z koláže budete potřebovat základní formát papíru, na kterém budete chtít pracovat. Papír přichyťte zespodu oboustrannou lepicí páskou k podložce, na které pracujete. Papír nelepte shora za rohy, aby páska nešla v GIFu vidět.

    Nad papír postavte stativ s fotoaparátem, který bude zaostřený přímo shora na plochu vymezenou plochou papíru. Objektiv musí být přímo nad středem papíru, aby nedošlo při focení k deformaci formátu. Kolem plochy, na které budete pracovat, rozestavte fotografická světla, aby byly podklady pro GIF dostatečně kvalitní. Během práce nehýbejte se stativem ani se světly.

    Na papír si vyskládejte z libovolného papíru konkrétní scénu. Použít můžete nejrůznější odstřižky, přírodniny, výstřižky z časopisů a tak podobně. Nezapomeňte, že budete muset objekty po papíře posouvat, proto by neměly být na sebe příliš navrstvené, aby se vám s nimi dobře pracovalo. V momentě, kdy byste museli dolovat objekty zpod sebe, by se vám mohla celá scéna rozhodit.

    Objekty v pozadí, s kterými víte, že nebudete hýbat, můžete přilepit kouskem oboustranné lepicí pásky, aby se vám během práce zbytečně nehýbaly.

    Nachystejte si celou scénu a vyfoťte ji. S objekty posuňte o pár milimetrů a opět je vyfoťte. A tak dále, dokud nebudete mít nafocený celý příběh. Tahle technika je náročnější oproti kresbě na přípravu, ale samotný proces je rychlejší díky tomu, že nemusíte vše neustále překreslovat.

    Fotky stáhněte do počítače. K tvorbě samotného GIFu se dostaneme za chvíli.

  3. Jak vyrobit loutkový GIF?

    Loutkový GIF vyrobíte úplně stejně jako ten z koláže. Tentokrát budete potřebovat fotografický light box. To je něco jako bílý stan s otevřenou přední stranou nebo i bočními stranami, v kterém se běžně fotí produkty. Můžete ho nahradit hladkým bílým papírem., ideálně tím, co se prodává do tiskáren jako kvalitnější papír. Určitě nepoužívejte různé výkresy se strukturou ani průsvitné papíry.

    Papír opřete z poloviny o zadní podložku a z poloviny ho nechte ležet na stole. Přichyťte ho oboustrannou lepicí páskou. Papír by vám měl vytvořit takové „L“. Dejte pozor, ať neohnete papír v místě, kde přechází ze svislé do vodorovné polohy.

    Před takto připravené pozadí postavte stativ s fotoaparátem. Po bocích postavte fotografická světla.

    Naaranžujte si scénu a udělejte první fotku. Posuňte předměty o pár milimetrů a znova vyfoťte. Stejným způsobem pokračujte, dokud nebudete mít nafocený celý příběh.

    Scénu si připravte úplně stejně jako v předchozím kroce.

  4. Jak vyrobit GIF z jedné kresby?

    Teď se znova vrátíme k podsvícené desce. Tentokrát nad ni na pevno postavte stativ s fotoaparátem a po bocích postavte fotografická světla.

    Na rozsvícenou desku nasypte písek, vyhlaďte ho do roviny a něco do něj nakreslete. Písek vyfoťte. Obrázek lehce poupravte a znova ho vyfoťte. Pokračujte stejným způsobem, dokud nebudete mít všechny fotografie.

    Stejným způsobem můžete vytvořit GIF postupně vznikajícího obrázku. Vezměte si barevné tuše, které budou na skle dobře držet. Namalujte na sklo kousek obrázku a zmáčkněte spoušť. Přimalujte další kousek a opět vyfoťte.

    Takhle postupujte do té doby, než budete s obrázkem spokojeni.

  5. Jak zpracovat materiál v konečný GIF?

    Teď už se pojďme podívat jak vytvořit konečný GIF.

    Základem jsou pořízené fotky nebo skeny. Ty musí mít v počítači všechny stejnou velikost v poměrech stran. V programu na úpravu fotografií si nastavte pevné rozměry pro ořez a ořezejte všechny obrázky a skeny na potřebnou velikost. U skenů i fotografií se řiďte formátem, na který jste pracovali.

    Připravené obrázky očíslujte v počítači od jedné do X tak, jak chcete, aby šly při animaci za sebou.

    Stáhněte si volně dostupný program pro tvorbu GIFu a obrázky do něj nahrajte. Při exportu GIFu nastavte všechny potřebné hodnoty. Každý program po vás bude chtít vybrat trochu jiné parametry, proto nemá cenu si je uvádět, ale většinou je to jen pár hodnou a je to velice intuitivní, takže z toho nemusíte mít obavy. Většinou se jedná o kvalitu a o to, zda má animace běžet ve smyčce. To záleží na tom, jakým způsobem jste si připravili podklady.

    Jestli se vám bude vyexportovaný GIF sekat a nepoběží plynule, zkuste zmenšit kvalitu podkladů nebo nastavte horší kvalitu při exportu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás