Jak zjistit nástup trestu

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak zjistit nástup trestu

  Jak zjistit nástup trestu

  O nástupu k výkonu trestu budete vždy informování písemně. V dopise také pravděpodobně naleznete datum, ke kterému máte k výkonu trestu nastoupit. Může v něm však být místo přesného data uvedeno slovo “ihned”.

  Asi nemusíme zmiňovat, že ať je v dopise jakékoli datum, je nutné k výkonu trestu nastoupit. V opačném případě se dostáváte do dalších problémů. Trestu stejně neutečete, tak proč si komplikovat život ještě více?

  Pokud budete potřebovat zjistit více informací, hledejte je v Trestním řádu č. 141/1961 Sb. Jistě zde naleznete odpovědi na vaše otázky.

  Co zajistit před nástupem trestu

  Už tedy znáte datum nástupu trestu. Do té doby bude třeba zajistit všechny závazky – trvalé platby či splátky půjček na váš návrat z vězení opravdu nepočkají. Stejné je to i se vztahy s okolím – snažte se je urovnat ještě před výkonem trestu.

 2. Odklad nástupu trestu

  Jak již bylo zmíněno, pokud vám přijde výzva k nástupu do výkonu trestu, je třeba se do věznice dostavit a trest si odpykat. Jediným důvodem pro odklad jsou zdravotní důvody- pokud by výkon trestu ohrozil váš život či zdraví (jste například v současnosti hospitalizováni), můžete si požádat o odklad.

 3. Nástup trestu a těhotenství

  A jak je to v případě, že je k výkonu trestu vyzvána těhotná žena? I na tento případ zákon myslí. Výkon trestu je těhotným ženám a matkám novorozeňat odložen předsedou senátu na dobu jednu roku po porodu. Ani těhotné ženy tak výkonu trestu neuniknou.

 4. Co jsou alternativní tresty

  Za zmínku stojí i tzv. alternativní tresty. V případě těchto trestů nedochází k odnětí svobody. Může se jednat například o domácí vězení, peněžitý trest, uložení obecně prospěšných prací či zákaz pobytu.

  I v případě těchto trestů budete o počátku výkonu trestu písemně informováni. Více informací k jednotlivým trestům najdete opět v Trestním řádu č. 141/1961 Sb.

  Inu, v případě, že budete odsouzeni k výkonu trestu, prostě mu neuniknete. I pokud dojde k jeho odložení- stejně na vás počká.

  Se zákonem se nevyplatí zahrávat. A tento fakt platí i v případě přestupků. V případě nedodržování dopravních předpisů můžete například jednoduše přijít o řidičské body. Pokud vás zajímá, jak jejich počet můžete zjistit, podívejte se na náš návod jak zjistit řidičské body.


g
gabina 31.07.2019 – 11:58

Potrebovala bych vedet..jak dlouho se ceka na nejake rozhodnuti po odvolacim soude.

Odpovědět

M
Martin 18.02.2020 – 19:22

Za jak dlouho mi přijde nástup do vězení když jsem přebral dopis a ten nabere právní moc 22unora

Odpovědět

RD
Radek Dlask 09.01.2024 – 14:53

Dobrý den mám dopis nic jsem nepopřel ani nedal odvolání že jsem odsouzen přidělen do věznice s ostrahou ten se měl vyzvednout teď do 9.1. vyzvedl jsem hned mohu se zeptat od toho datumu vyzvednutí kdy tak bude nástup děkuji Dlask

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak zjistit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás