Jak zjistit nástup trestu

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak zjistit nástup trestu

  Jak zjistit nástup trestu

  O nástupu k výkonu trestu budete vždy informování písemně. V dopise také pravděpodobně naleznete datum, ke kterému máte k výkonu trestu nastoupit. Může v něm však být místo přesného data uvedeno slovo “ihned”.

  Asi nemusíme zmiňovat, že ať je v dopise jakékoli datum, je nutné k výkonu trestu nastoupit. V opačném případě se dostáváte do dalších problémů. Trestu stejně neutečete, tak proč si komplikovat život ještě více?

  Pokud budete potřebovat zjistit více informací, hledejte je v Trestním řádu č. 141/1961 Sb. Jistě zde naleznete odpovědi na vaše otázky.

  Co zajistit před nástupem trestu

  Už tedy znáte datum nástupu trestu. Do té doby bude třeba zajistit všechny závazky – trvalé platby či splátky půjček na váš návrat z vězení opravdu nepočkají. Stejné je to i se vztahy s okolím – snažte se je urovnat ještě před výkonem trestu.

 2. Odklad nástupu trestu

  Jak již bylo zmíněno, pokud vám přijde výzva k nástupu do výkonu trestu, je třeba se do věznice dostavit a trest si odpykat. Jediným důvodem pro odklad jsou zdravotní důvody- pokud by výkon trestu ohrozil váš život či zdraví (jste například v současnosti hospitalizováni), můžete si požádat o odklad.

 3. Nástup trestu a těhotenství

  A jak je to v případě, že je k výkonu trestu vyzvána těhotná žena? I na tento případ zákon myslí. Výkon trestu je těhotným ženám a matkám novorozeňat odložen předsedou senátu na dobu jednu roku po porodu. Ani těhotné ženy tak výkonu trestu neuniknou.

 4. Co jsou alternativní tresty

  Za zmínku stojí i tzv. alternativní tresty. V případě těchto trestů nedochází k odnětí svobody. Může se jednat například o domácí vězení, peněžitý trest, uložení obecně prospěšných prací či zákaz pobytu.

  I v případě těchto trestů budete o počátku výkonu trestu písemně informováni. Více informací k jednotlivým trestům najdete opět v Trestním řádu č. 141/1961 Sb.

  Inu, v případě, že budete odsouzeni k výkonu trestu, prostě mu neuniknete. I pokud dojde k jeho odložení- stejně na vás počká.

  Se zákonem se nevyplatí zahrávat. A tento fakt platí i v případě přestupků. V případě nedodržování dopravních předpisů můžete například jednoduše přijít o řidičské body. Pokud vás zajímá, jak jejich počet můžete zjistit, podívejte se na náš návod jak zjistit řidičské body.


g
gabina 31.07.2019 – 11:58

Potrebovala bych vedet..jak dlouho se ceka na nejake rozhodnuti po odvolacim soude.

Odpovědět

M
Martin 18.02.2020 – 19:22

Za jak dlouho mi přijde nástup do vězení když jsem přebral dopis a ten nabere právní moc 22unora

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak zjistit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás