Jak zjistit chlamydie

Veronika Jelínková
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak zjistit chlamydie

  Co je chlamydie a jaké jsou její druhy

  Chlamydie je bakterie. Tato bakterie způsobuje v lidském těle infekci.

  Většina populace si myslí, že Chlamydie se přenáší pouze sexuálním stykem. To je však velký omyl. Nejedná se jen o sexuálně přenosnou chorobu. Rozšířené jsou až 4 druhy. Chlamydie napadají i dýchací ústrojí, případně další části těla.

  • Chlamydie trachomatis – sexuálně přenosná choroba. Tímto typem chlamydie se nakazíte právě nechráněným pohlavním stykem.
  • Chlamydie pneumoniae – napadá plíce a způsobuje respirační onemocnění včetně zápalu plic. Nejedná se tedy o pohlavní chorobu a se sexuálním stykem nemá nic společného.
  • Chlamydie psittaci – nakazit se mohou všichni savci a hlavně ptáci. U člověka způsobuje tato bakterie Psitakózu.
  • Chlamydie pecorum – vyskytuje se jen u zvířat.
 2. Přenos chlamydií a prevence

  K přenosu Chlamydie trachomatis, tedy pohlavní choroby, dochází hlavně při nechráněném styku. Nejjednodušší prevence proti této bakterii je používání kondomu.

  Ojediněle může k přenosu dojít i z ložního povlečení, použitého spodního prádla a ručníků. Také sauna a bazén mohou představovat určité riziko. Tento typ přenosu je ale opravdu vzácný.

  Plicní chlamydie (pneumoniae) se šíří o dost jednodušeji. Stačí se dotknout kliky, které se předtím dotkl nemocný. Také se přenáší kapénkovou cestou (prskání, kýchnutí).

  Preventivně se vyhýbejte kontaktu se zjevně nemocným člověkem. Často si myjte ruce a dodržujte další zásady hygieny. Bohužel 100% prevence neexistuje.

 3. Jaké jsou příznaky onemocnění

  Mnoho případů nakažení touto bakterií ani nezjistíme, protože nezpůsobuje žádné problémy. Příznaky se nemusí vůbec objevit.

  V případě projevu se příznaky onemocnění chlamydií liší jejím typem:

  U pohlavního onemocnění začínají problémy s močením, např. ostrá bolest či pálení. Dále se objevují vředy, zvětšují se uzliny apod. U žen navíc nastupuje horečka, krvácení mimo periodu, bolest v podbřišku.

  V případě napadení plicní formou je příznakem kašel. Dále se objevuje únava, bolesti hlavy, pocení a tlak na hrudníku. Nejen že způsobuje zápal plic, ale i zánět středního ucha či bronchitidu. Dle příznaků nelze jednoznačně určit přítomnost chlamydie. To prokáží jedině testy.

 4. Jak probíhá test a léčba

  V případě podezření na chlamydie se doporučuje ihned navštívit lékaře. V případě neléčeného onemocnění hrozí rozšíření nemoci do zbytku těla a hrozí velké komplikace. U chlamydie trachomatis je to neplodnost.

  Ženy navštíví gynekologa, který provede stěr z čípku. U mužů provede stěr z trubice urolog. Vzorky se odesílají do laboratoře.

  U plicního onemocnění stačí odběr krve u obvodního lékaře.

  Ve všech případech nakažení Chlamydií nasazuje lékař antibiotika. Antibiotika si vyzvednete s předpisem v lékárně a je nutné dobrat léky až do konce. Není vhodné spoléhat na domácí testy a domácí léčbu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak zjistit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás