Jak využít prostor za dveřmi

Lenka Rutteová
Publikováno 13. března 2021
 1. Jak využít prostor za dveřmi

  Jak využít prostor za dveřmi pro knihovnu

  Za dveřmi se vždy najde kousek užitečného prostoru. A pokud nejde o vlhkou koupelnu, můžete do tohoto prostoru naskládat knížky. Důležité je, že potřebujete mít regály pro knihovnu v o malinko menší hloubce, než je mezera, jakou nechávají dveře ode zdi – abyste dveře mohli pohodlně otevírat a procházet jimi.

  Jestliže se jedná o hloubky, které se běžně vyrábějí, prostě jen objednejte. Pravděpodobněji však více využijete výrobu na míru, kde regál bude předně odpovídat prostoru za dveřmi nejen co do jeho hloubky, ale i výšky a šířky.

  Při zakázkové výrobě si můžete určit i rozestupy mezi policemi podle toho, jak velké knihy budete do regálu dávat. A mimochodem, i knihy musejí mít jen určitou hloubku, abyste se s nimi za dveře pohodlně vešli.

  Pozor, knihovnu bude nutné dobře připevnit ke zdi, přece jen nebude nijak hluboká, ale ponese těžký náklad. Zda bude mít regál zadní stěnu, je na vašem rozhodnutí.

 2. Jak využít prostor za dveřmi pro botník

  Stejně jako v případě knihovny je tomu i u botníku. Moderní výklopné botníky nabízejí skvělé řešení pro uschování bot v předsíních tak, aby byly „na plocho“ a zároveň schované, aby tedy nebyly návštěvám hned na očích.

  Ze zadní strany nemají tyto botníky žádnou stěnu, aby větraly. Nemusíte se proto bát ani zápachu bot způsobeného jejich přechováváním v uzavřeném prostoru. Navíc se dá do botníků pověsit spousta druhů osvěžovačů.

  Jestli máte za dveřmi prostor větší, můžete samozřejmě pořídit klasický botník, kam se vejde výrazně více párů bot.

 3. Jak využít prostor za dveřmi pro kytky

  Za prosklenými dveřmi bývá poměrně dost světla i tehdy, když jsou otevřené, a tudíž lemují prostor za sebou. Proto pokud potřebujete prostor za nimi třeba v obýváku oživit přírodní dekorací, vynikající bude buď soubor sušených květin, anebo rovnou živé hrnkové kytky, zejména pokud je umístíte do šikovného regálku.

  I regálek s kytkami bude nutné připevnit ke zdi, kytky jsou těžší, než se může na první pohled zdát – hlavně poté, co se dostatečně rozrostou. Ve spodní části můžete ponechat prostor pro konvičku nebo hnojivo, tam přece jen je o něco tmavěji.

 4. Jak využít prostor za dveřmi pro spíž na trvanlivé potraviny

  Jestliže si pořídíte do kuchyně za dveře anebo do místnosti sousedící s kuchyní podobný regálek, jako je knihovna, jen třeba i se zavíracími dveřmi, budete do něj schopní nastrkat spoustu suchých a konzervovaných trvanlivých potravin, které nepotřebují zvláštní podmínky skladování.

  Dávat sem můžete konzervy všeho druhu, těstoviny, rýži, obiloviny, ale lze z tohoto místa udělat i skrýš na sušenky, čokolády či na slané dobroty, včetně vakuově nebo v ochranné atmosféře zabalených ořechů.

  Zavařené sklenice s domácími kompoty, kečupem, čatní, džemem, nakládanou zeleninu apod. sem můžete také uložit, ale pozor – jen tehdy, když regálek bude mít i neprůhledné dveře. Zavařeniny totiž potřebují zejména temno. Teplota pro ně tolik důležitá není.

  Podívejte se, co můžete vyrobit z domácích rajčat nebo například ze švestek za vaší či sousedovic zahrádky.

 5. Jak využít prostor za dveřmi na drogerii či úklidové prostředky

  I drogerii, prostředky na úklid nebo dokonce léky, obvazy a další zdravotnické prostředky můžete mít uloženy za dveřmi, například za dveřmi koupelny (úklidové prostředky) nebo za dveřmi toalety či komory.

  Opět stačí pořídit regál (třeba i s dvířky), který bude hloubkou odpovídat prostoru za dveřmi. A nemusí to zdaleka být jen klasický obdélníkový tvar! Na čisticí prostředky a drogerii se skvěle hodí i tvar trojúhelníku, jestliže potřebujete dveře otevírat do více než pravého úhlu.

  Drogerie i úklidové prostředky jsou především vysoké a úzké, i do omezeného prostoru se jich naskládá dost, včetně podstavy ve tvaru trojúhelníku.

 6. Jak využít prostor za dveřmi pro šatnu nebo ručníky

  Zajímavým řešením může být umístění věšáku za dveře, anebo přímo na dveře. Zase jde samozřejmě o věšáky ve velikosti, která odpovídá hloubce mezery ponechané za dveřmi.

  Kde není skoro žádná, tam můžete dát na dveře jen malé háčky a na ně věšet třeba pyžamo nebo domácí oblečení, ale klidně i ručníky, když jde o dveře do koupelny. Jen pozor na větrání, nenechávejte dveře často přiklopené ke zdi, aby ručníky hned nezasmrádly.

  V případě větší mezery můžete volit i vícetyčové věšáky, na které se dá pověsit několik vrstev za sebou. Jejich velkou výhodou je přenositelnost mezi dveřmi a samozřejmě snadná instalace bez sebemenšího vrtání, lepení atd.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dveře


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás