Jak vyrobit gel na vlasy

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak vyrobit gel na vlasy | Dreamstime.com

  Jaké jsou výhody doma vyrobeného gelu

  Především přesně víme, které suroviny jsme použili a že náš výrobek je na 100% přírodní. Také cena bude určitě příznivější než u kupovaných výrobků, které se pyšní přírodním složením. A jaký bude vliv domácího gelu na naše vlasy?

  • vlasy budou hydratované
  • vlasy i vlasová pokožka budou vyživené a ošetřené
  • poskytne péči i poškozeným a polámaným vlasům
  • je vhodný pro styling vlasů a dokáže zkrotit i nepoddajné kudrny
  • velice rychle schne
  • můžete jej aplikovat na suché i mokré vlasy
  • vlasy zůstanou pružné
 2. Jak vyrobit gel ze lněných semínek

  Len je rostlina s všestranným využitím, kterou všichni známe. Ale kromě lněného oblečení mají obrovské využití právě semínka. Příznivé účinky lněných semínek jsou známá už po staletí. Obsahují přírodní tuky, zejména omega 3 mastné kyseliny, spoustu vitamínů, minerálů, bílkovin a jiných prospěšných látek.

  Ze semínek se lisuje lněný olej, který má využití i v kosmetice. A my vám poradíme, jak využít lněných semínek na výrobu vlasového gelu. Nejprve si připravíme všechny potřebné ingredience.

  • 1/3 šálku lněného semínka
  • 1/2 lžičky medu
  • 1/2 lžičky kvalitního olivového oleje nebo bambuckého másla
  • několik kapek esenciálního oleje, nejlépe s antibakteriálním účinkem
  • hrnek vody na uvaření semínek

  Vodu nalijeme do hrnce a přisypeme semínka. Pořádně zamícháme, aby neplavala na hladině a přivedeme k varu. V momentě, kdy voda začne vřít, ztlumíme oheň a vaříme ještě 8, maximálně 10 minut. Semínka vyplavou na hladinu a směs začne houstnout.

  V tomto momentě stáhneme hrnec z plotny a semínka přecedíme přes hustý cedník. Nachystáme si misku, do které budeme opatrně lžičkou pasírovat gel z uvařených lněných semínek. Zbytek na cedníku nemusíme vyhazovat, dá se využít jako přísada do jogurtu nebo kaše.

  Do misky s gelem přidáme med a několik kapek esenciálního oleje. Pořádně zamícháme a nakonec doplníme olivovým olejem nebo bambuckým máslem.

  Vzniklý gel můžeme doplnit ještě o další přísady, které budou mít příznivý vliv na kvalitu našich vlasů a vlasové pokožky. Pokud potřebujeme vlasy hydratovat, je dobrou volbou přidat do našeho výrobku gel z aloe vera, který zároveň hojí a uklidňuje vlasovou pokožku.

  Také esenciální oleje můžeme zvolit podle jejich účinků, například rozmarýn, heřmánek a levandule pomůžou uklidnit vlasovou pokožkou, tea tree je vhodný proti lupům.

  Hotový gel je nejlepší skladovat v uzavřené skleničce nebo kelímku v lednici, aby nám co nejdéle vydržel.

 3. Jak vyrobit gel z chia semínek

  Chia semínka jsou semena šalvěje hispánské, která při namočení silně nabobtnají a obalí se gelem. V dnešní době jsou považována za super potravinu, protože mají na náš organizmus velice příznivé účinky.

  Recept pro výrobu gelu na vlasy je v podstatě stejný jako u lněných semínek v předchozím boxíku. Semínka namočíme a vaříme na mírném ohni, dokud se neobjeví hustý gel. Nezapomínáme stále míchat. Přibližně po deseti minutách vypneme oheň a necháme několik minut odstát.

  Při výrobě gelu na vlasy můžeme použít i směs obou semínek: lněného a chia, nejlépe v poměru1:1.

 4. Z čeho ještě můžeme vyrobit gel na vlasy

  Pro výrobu přírodního gelu na vlasy můžeme použít například také cizrnu. Namočíme ji přes noc do vody, potom uvaříme do měkka a přecedíme. Vývar podle potřeby zredukujeme nebo naopak naředíme.

  Vaření trvá delší dobu, počítejme až hodinu. Tento gel velmi silně tuží a je potřeba trošku experimentování, aby byla koncentrace v závislosti na kvalitě vlasů tak akorát.

  Další možností pro výrobu gelu je použití irského mechu, což je řasa, která roste na skalnatém pobřeží a je nabitá vitamíny, proteiny a stopovými prvky. Jeho výhodou je, že se nemusí vařit, stačí jen namočit, nechat nabobtnat a rozmixovat.

  Gel na vlasy se určitě povedl možná byste si rádi vyrobili i další domácí kosmetiku. V tom případě si určitě přečtěte náš článek Domácí kosmetika: Návod, výroba, ingredience, zkušenosti, kde najdete užitečné rady a tipy, a také článek Jak vyrobit domácí mýdlo.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás