Jak ušít jehelníček

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak ušít jehelníček

  Jak ušít jehelníček v podobě kaktusu

  Nejprve se podíváme, jak lze snadno a rychle ušít jehelníček v podobě kaktusu. Jako dítě jsem si jeden takový vyrobila a snad bych ho i ještě našla. Takže jestli máte doma malou švadlenku nebo budoucího módního návrháře, máte pro něj hned zábavu na celé odpoledne.

  Na jehelníček budete potřebovat malinký keramický květináč a zelené tenké plátno nebo jinou vhodnou látku. Použít lze prakticky jakoukoli látku, ale jestli bude šít jehelníček malé dítě, vyberte takovou, aby se mu zbytečně nekroutila a netřepila.

  Na kousek tvrdého papíru předkreslete část jehelníčku. Podobnou, jako vidíte na obrázku. Předlohu vystřihněte a třikrát ji obkreslete na zelené plátno.

  Všechny tři části vystřihněte s centimetrovým přesahem.

  Jednotlivé části k sobě sešijte. Zatím ale jen po bocích, spodní stranu zatím nesešívejte.

  Kaktus vycpěte zespoda syntetickým vatelínem a až poté sešijte.

  Kaktus přilepte pomocí tavné pistole do malého keramického květináče.

  Z červené plstě si ustřihněte přibližně tři milimetry široké proužky a vezměte si obyčejné ocelové jehly bez barevné hlavičky. Nebo můžete použít špendlíky s červenou hlavičkou. Proužek vždy na několikrát složte a připíchněte ho jehlou nebo špendlíkem na kaktus. Tím necháte kaktus rozkvést.

  Další možností je vystříhat drobná červená kolečka z plsti nebo z libovolné látky, která se nebude třepit a na kaktus je přilepit vhodným lepidlem na textil.

  Teď už jen zabydlet samotné špendlíky a jehly.

 2. Jak ušít jehelníček v podobě ježka

  V dalším kroku se podívejme na to, jak vyrobit jehelníček v podobě ježka.

  Potřebovat budete tři části předlohy, které následně obkreslíme na látku. Jako základ si na čtvrtku narýsujte kruh o průměru osm centimetrů. Ten bude představovat bříško ježka. Na záda budete potřebovat kruh přibližně o polovinu větší. Na čumáček si pak předkreslete kužel, který budeme stáčet do kornoutku. Všechny tři části vystřihněte a obkreslete na látku.

  Na bříško a čumáček můžete použít světlé růžové nebo meruňkové plátno. Na záda se bude hodit něco chlupatějšího. Vše vystřihněte s centimetrovým přesahem.

  Větší kruh po obvodu prošijte stehovkou a stáhněte ho tak, abyste získali stejný obvod, jako má menší kruh. Centimetrový přesah při tom ohněte vně ježkových zad. Drobnými stehy přišijte v ruce záda k menšímu kruhu představujícímu bříško. Až vám bude chybět sešít poslední dva tři centimetry, vycpěte tělo syntetickým vatelínem a ježka dosešijte.

  Kužel přehněte boky k sobě a sešijte ho. Otočte a vycpěte syntetickým vatelínem. Přesahující centimetr po spodním obvodu ohněte dovnitř a kužel přišijte v místě ježkova čumáčku drobnými stehy.

  Přišijte dva knoflíky jako oči.

  Na špičku čumáčku přišijte velký červený korálek a jehelníček je hotový.

 3. Jak ušít klasický jehelníček

  Klasický jehelníček ušijete stejným způsobem, jako záda ježka. Jen tentokrát vynecháte čumáček a oči.

  Vyberte si jednobarevné plátno, na kterém budou špendlíky dobře vidět, ideálně světlé barvy.

  Tentokrát můžete udělat spodní část jehelníčku ze silnější látky, abyste ho zpevnili.

 4. Jak ušít praktický jehelníček

  Praktický jehelníček ušijete úplně stejně jako ten klasický s tím rozdílem, že si ho budete moci přidělat na zápěstí a mít tak jehly vždy po ruce.

  Ještě před tím, než začnete sešívat obě části jehelníčku, vezměte si širší bavlněnou stuhu a na spodní část jehelníčku ji přišijte po obou krajích. Stuha by měla být dostatečně dlouhá na to, abyste z ní mohli kolem zápěstí uvázat mašli.

  Teprve až na tento základ přišijte horní vycpanou část jehelníčku.

  Namísto stuhy lze použít také gumu. U té dejte pozor, aby nebyla příliš těsná. Také bude oba konce nutné pečlivě sešít, aby se guma nepárala, když ji budete přetahovat přes zápěstí.

  S dalším šitím vám poradí naše články Jak využít zbytky látekJak ušít polštář.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás